Pierwsza amatorska uprawa.

Pamiętnik ogrodnika

Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez nonac » 21 lut 2018, o 11:41

Witam wszystkich,
Zawsze lubiłem pikantne jedzenie, ostatnio coraz bardziej. W pobliskich miastach w marketach nie ma jednak za dużego wyboru. Ileż można doprawiać suszonym cayenne, piri piri, czy jalapeno. I nagle mnie naszło, a może by samemu wyhodować coś ciekawszego... Po krótkim rozeznaniu stwierdziłem, że czemu nie. W ogóle byłem w szoku kiedy zobaczyłem ile różnych nasion jest dostępnych za wcale nie duże pieniądze. Niewiele myśląc zamówiłem kilka odmian które wydały mi się interesujące. Czekając na przesyłkę intensywnie czytałem o hodowli chilli i tak trafiłem na to forum. Postanowiłem założyć tego growloga, aby po pierwsze mieć motywację, a po drugie usłyszeć cenne rady od doświadczonych hodowców. Nie nastawiam się na niewiadomo jakie wyniki, jednak jeśli uda mi się w tym roku zjeść chociaż jedną papryczkę z własnej hodowli to będę zadowolony;)

Nasionka właśnie dotarły, sporo dostałem w gratisie :
Obrazek

Jutro je namoczę a w piątek biorę się za sadzenie.
Avatar użytkownika
nonac

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 lut 2018, o 22:59
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez Elmo » 21 lut 2018, o 12:00

Witam
Sądziłem, że jak większość początkujących (w tym ja) rzucisz się na superhoty, a tu racjonalny i wyważony (jeżeli mogę użyć takich zwrotów) wybór <salut>
powodzenia
Elmo

NOWY
 
Posty: 30
Images: 17
Dołączył(a): 9 cze 2016, o 08:44
Lokalizacja: Lublin
Papryki:

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez Mr. Ed » 21 lut 2018, o 12:14

Po rozmiarach nasion wygląda też, że masz dużą szansę wyhodować to co na etykietach, a nie samego Bella lub cayenne :D

Z takim doborem odmian, jeśli nie zrobisz jakiegoś tragicznego błędu (poczytaj o zgorzeli siewek, ang. damp-off - to chyba jedyna szansa szybkiego zmarnowania całej hodowli), to na pewno coś będziesz mieć do schrupania na jesień.

Witamy na forum.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez Algiz » 22 lut 2018, o 11:54

Witaj na forum. Fajny przekrój odmian. Na pewno będziesz miał kolorowo. :)
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez nonac » 22 lut 2018, o 12:07

Czyli trochę mi się poszczęściło z doborem odmian;) Nasionka wybierałem na szybko w poniedziałek rano przed pracą, sugerowałem się głównie zdjęciami i krótkimi opisami, oraz szczątkowymi zasłyszanymi opiniami, bo wiedzę mam praktycznie zerową. Celowo ominąłem te ekstremalne odmiany, na moje potrzeby habanero wystarczy w zupełności, jeśli się uda. I dokładnie, chciałem mieć wszystkie kolory;)
A tymczasem nasionka poszły do wody z wyciśniętym ząbkiem czosnku, na jakieś 30 godzin jeśli wezmę się za sianie jutro po pracy. Miałem ochotę kupić te multi doniczki do wysiewu, ale stwierdziłem, że to trochę przerost formy nad treścią. Będę je kiełkował bezpośrednio w plastikowych pojemnikach po lodach itd, tak jak zawsze to moja mama robiła z warzywami. Potem co lepsiejsze sadzonki pójdą do doniczek czy innych kubków.

Zdrówko ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
nonac

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 lut 2018, o 22:59
Papryki:

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez Algiz » 23 lut 2018, o 10:31

Trzymam kciuki. Tak jak mówi Mr. Ed, jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o roślinach to wszystko powinno pójść dobrze. Jeśli coś się będzie działo jest masa ludzi na forum którzy Ci pomogą <thumright>
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez nonac » 24 lut 2018, o 13:55

Nasiona poszły na kaloryfer. Znalazłem w domu takie pojemniczki po kurczaku, powypalałem na dole kilka otworów. Użyłem zwykłej ziemi uniwersalnej i dodałem garść piasku, piasek czysty bo wcześniej był wypiekany, używam go do terrariów. Będę się musiał przejechać po sklepach ogrodniczych żeby do doniczek już mieć perlit. Tylko kurcze trochę dziabnięty już byłem i nie wiem czy coś nie namieszałem z karteczkami, no nic jak wyrośnie to się okaże;P Parę nasionek rozdałem, także nie jest wszystko po 10 tylko około 7. Teraz z niecierpliwością czekam na efekty;)

Obrazek
Avatar użytkownika
nonac

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 lut 2018, o 22:59
Papryki:

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez nonac » 5 mar 2018, o 10:25

Po 9 dniach na grzejniku prawie wszystkie papryczki wykiełkowały. Wciąż czekam na little elf i Jeo's long slim. Wspominałem wcześniej, że coś pomieszałem. I wydaje mi się, że wsiałem Pasilla bajio albo do jalapeno albo do habanero black stinger. Na razie postawiłem je pod południowym oknem dachowym, jednak nie w bezpośrednim słońcu. Za jakiś czas myślę zrobić im taką tymczasową półeczkę bezpośrednio pod oknem, bardziej oświetlonego naturalnym światłem miejsca już chyba nie może być w domu;)

Obrazek
Avatar użytkownika
nonac

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 lut 2018, o 22:59
Papryki:

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez nonac » 19 mar 2018, o 11:43

Najlepsze sadzonki poszły do kubeczków. W sumie jest tego 67. Niektóre odmiany bardzo ładnie wykiełkowały, sporo jest różnych odmian cayenne, trochę tego porozdaję jak mi się przestaną mieścić. Inne z kolei bardzo słabo, mam tylko jedną Joe's long slim i tylko 3 little elf.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
nonac

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 lut 2018, o 22:59
Papryki:

Re: Pierwsza amatorska uprawa.

Postprzez nonac » 31 mar 2018, o 10:55

5 tygodni od wysiewu. Roślinki rosną bardzo ładnie (tak mi się wydaje;). Praktycznie co dziennie zdają się coraz większe. Zaopatrzyłem się w humus i dodaje do wody podczas podlewania. Troszkę jalapeno mi się wyciągają ( to te w przeźroczystych kubeczkach), czy może one normalnie rosną takie wysokie?

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
nonac

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 lut 2018, o 22:59
Papryki:

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron