Algiz - Sezon 2018

Pamiętnik ogrodnika

Algiz - Sezon 2018

Postprzez Algiz » 20 lut 2018, o 19:57

Za forum widzę, że sezon ruszył już pełną parą więc i ja chciałem dorzucić moją skromną uprawę w biedabox.
W tym roku:

1. Chili Cherry
2. Bishop Crown
3. Habanero Chocolate
4. Buena Mulata
5. Carolina Reaper
6. 7 Pot White

Podłoże:
Ziemia do warzyw + 25% Perlit + 5% Wermikulit + zaprawka z Humus Active

Oświetlenie:
5x żarówka GU10, 390lm, 6500K, czas pracy 12/12h -sterowanie czasowe

Ruch powietrza:
2x wiatraczki komputerowe (1x wyciągający, 1x mieszający powietrze), czas pracy 1h pracy/1h przerwy -sterowanie czasowe


Nasionka klasycznie trafiły na 48h do wody z czosnkiem, a następnie do doniczek.

Wysiew i wygrzewanie:
Obrazek
Obrazek

Po około 6 dniach pojawiła się pierwsza roślinka. (Bishop Crown)

Obrazek

Mój bieda Growbox

Obrazek

Poniżej stan rzeczy po 13 dniach od wysiewu.

Obrazek
Obrazek

Tak oto prezentują się roślinki na dzień dzisiejszy tj. 25 dni od wysiewu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z 18 posadzonych pestek nie wyrosły jedynie 4szt. 7 Pot White 2szt, Carolina Reaper 1szt, oraz Habanero Chocolate 1szt.
Dzisiaj papryczki dostały dolistnie po raz pierwszy saletrę magnezowo-wapniową, oraz tytanit. Co im będę żałował :). Powoli i małymi porcjami dawkuję również Biohumus, a w przyszłym tygodniu wjeżdża jednorazowo i dolistnie borasol.


Mam do was pytania:

Jaka wilgotność powinna być w boxie?
Jak długo powinno się trzymać rośliny w pierwszych doniczkach?
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez mih000 » 21 lut 2018, o 14:03

Czesc, powodzenia

1. Taka jaką masz najwyraźniej służy roślinom.
2. Az bryła korzeniowa wypełni doniczkę
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez Algiz » 22 lut 2018, o 11:47

Dzięki za odpowiedź :)
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez krispop » 24 lut 2018, o 09:45

Super Ci rosną! Masz jakąś grzałkę w box-ie czy temperaturę masz od LED-ów?
Avatar użytkownika
krispop

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 sty 2018, o 20:17
Lokalizacja: Kraków
Papryki: Chili

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez Algiz » 26 lut 2018, o 12:43

Dzięki. :) Mam tylko LEDy. W nocy spada do około 22*C. Rano kiedy zaświecą się lampki temp. momentalnie się podnosi i oscyluje w okolicach 27*C.
Zauważyłem również zależność, że jeśli wiatrak jest wyłączony to temp. jest niższa.
Ma to w sumie sens bo bez niego ciepło po prostu ucieka do góry. Natomiast kiedy wiatrak pracuje rozprowadza ciepło równomiernie po boxie. <study>
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez krispop » 26 lut 2018, o 13:37

Algiz napisał(a):Dzięki. :) Mam tylko LEDy. W nocy spada do około 22*C. Rano kiedy zaświecą się lampki temp. momentalnie się podnosi i oscyluje w okolicach 27*C.
Zauważyłem również zależność, że jeśli wiatrak jest wyłączony to temp. jest niższa.
Ma to w sumie sens bo bez niego ciepło po prostu ucieka do góry. Natomiast kiedy wiatrak pracuje rozprowadza ciepło równomiernie po boxie. <study>
Dzięki za cenne informacje! Powodzenia :)
Avatar użytkownika
krispop

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 sty 2018, o 20:17
Lokalizacja: Kraków
Papryki: Chili

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez rfl1 » 26 lut 2018, o 14:56

Dzięki za miłe słowo. Biorąc pod uwagę moje skromne doświadczenia, zalecam. Obniż oświetlenie do 15cm. Na tym etapie wentylator mieszający na nic się nie zda także zrezygnuj z niego na koszt wytłaczającego. Wentylatory powinny pracować całą dobę w innej okoliczności zawita pleśń o czym osobiście się przekonałem a czego nie polecam. Pozdrawiam
Avatar użytkownika
rfl1

NOWY
 
Posty: 14
Dołączył(a): 9 sty 2018, o 13:06
Papryki:

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez Algiz » 26 lut 2018, o 21:36

Przyjmuję krytykę <thumright>
Jeśli chodzi o oświetlenie zaufam mojemu doświadczeniu. Ładnych parę lat robię w zawodzie związanym z tym tematem. 15cm jak najbardziej robi robotę w momencie kiedy nie masz zbyt dużo światła. W moim przypadku światła jest wystarczająco jak widać po roślinach.
Jeśli chodzi natomiast o wentylator to nie bez znaczenia jest ten mieszający powietrze. Pozwala on podnieść temperaturę w boksie, tak aby była w całości równomierna. Wspomniałem o tym w poście wyżej. Tak jak mówisz pleśń jest niebezpieczna. Warto wspomnieć, że rozwija się ona w stojącym powietrzu. Dodatkowym aspektem jest delikatny ruch roślin, który on powoduje. Pozwala to wzmocnić łodygi przystosowując je tym samym do późniejszych warunków jakie będą panowały na balkonie. <study> Wydaje mi się że to rozsądny argument.
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez rfl1 » 26 lut 2018, o 22:06

Nie twierdze iż brak tobie doświadczenia w tym zagadnieniu jednak mimo wszystko na moje oko rośliny wyglądają na wyciągnięte przez wzgląd na źle dobraną wysokość. Ile wynosi promień padającego światła w zastosowanych żarówkach ?. Ledy są w osłonkach plastikowych czy bez ?. Jakie diody SMD i jaka ilość w oprawce, być może podkręcone ?. Jakiej marki są ledy ?. W wolnej chwili podaj odczyt z aplikacji LuxMeter na obecnym pułapie i porównamy wyniki. Zauważyłem iż u twoich roślin w doniczkach zbiera się osad. Być może przyczyną jest twarda kranówka bądź jak wspomniałem powyżej grzyb. Miałem podobny problem w mniejszej skali który zaprzestał po zastosowaniu opisanej u mnie wentylacji.
Avatar użytkownika
rfl1

NOWY
 
Posty: 14
Dołączył(a): 9 sty 2018, o 13:06
Papryki:

Re: Algiz - Sezon 2018

Postprzez Algiz » 26 lut 2018, o 22:41

Te dłuższe roślinki to Bishop Crown i Buena Mulata chyba już taki ich urok, bo te z grupy C. chinense są bardzo zwarte. Jutro zmierzę międzywięźla i być może jeszcze ktoś się wypowie. Zaktualizuję też fotki żebyśmy mieli takie samo spojrzenie na sprawe.
Dobra przygotuję popołudniu specyfikację żarówek i odczyt z LuxMeter. :)
Eeee.... Jeśli chodzi o osad to w 100% kamień kotłowy. Gdybyś Ty widział mój czajnik :D

-- 27 lut 2018, o 18:21 --

Od wysiewu minął miesiąc, a dokładnie 32 dni. <study>
Jak dotąd roślinki mają się dobrze jedynie w boxie zaczyna brakować miejsca.
Nawet zaczynają pojawiać się pierwsze pąki, przede wszystkim na odmianie chili cherry.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatnie zdjęcia specjalnie z dedykacją dla kolegi rfl1. Na pierwszym zdjęciu chciałem porównać Buena Mulata i 7 Pot White. Wyrosłym mniej więcej w tym samym czasie i miały dokładnie te same warunki. Mimo to Buena Mulata się wyciągnęła natomiast 7 Pot podobnie jak pozostałe C. chinense pozostaje bardzo zbity. Wyraźna różnica jest również w grubości łodygi.

Obrazek

Natomiast ostatnie zdjęcie to screen z Lux Meter pokazuje ilość światła w boxie w odległości 15cm od lamp.

Obrazek
Obrazek

Jeśli chodzi o dokładną specyfikację żarówek jakich użyłem, to są one firmy Integral LED. 5,3W, 390lm, kąt rozsyłu światła 36*, 6500K, Ra >80, w żarówkach zastosowano chipy COB firmy Epistar, oraz soczewkę skupiającą.
PS: Nie jest to w żadnym stopniu reklama firmy, tylko element danych w wymianie zdań z rfl1. Jeśli admin uzna to za naruszenie to przepraszam i proszę o upomnienie. Będziemy zmieniać co trzeba. <salut>
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron