CH4 / 2018

Pamiętnik ogrodnika

Re: CH4 / 2018

Postprzez ch4 » 6 maja 2018, o 11:08

Maj.
Jak widać papryczki rosnące w perlicie mają lepiej rozbudowaną bryłę korzeniową, są większe i rosną zdecydowanie szybciej.

14128
14126
14127

Bardzo lekkie, przewiewne i dobrze rozprowadzające wodę podłoże z dostarczaną na bieżąco pożywką o odpowiednim składzie i pH potrafi zapewnić znacznie lepsze i bardziej kontrolowane warunki niż tradycyjna ziemia.
Co więcej jest to podłoże w miarę sterylne, nie zawiera patogenów i tworzy środowisko im niesprzyjające.
Jest ono także inertne (ma b.niskie CEC) i w porównaniu do torfu lub włókna kokosowego słabo kumuluje substancje odżywcze, co ma swoje zarówno plusy jak i minusy.

Plusem jest to, że nawet niewielka zmiana składu pożywki jest praktycznie od razu widoczna w roślinie.
Brak wiązania się jonów z cząsteczkami podłoża umożliwia łatwe określenie ich ilości (np. na podstawie składu dostarczanej pożywki) jak i sprawne wypłukanie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Dzięki temu można także elastycznie dopasowywać proporcje oraz ilość poszczególnych składników, dopasowując je do panujących warunków oraz fazy rośliny.

Minusem jest zaś konieczność praktycznie każdorazowego podlewania takiego podłoża dobrze określonym składem pożywki, gdyż w przeciwnym razie szybko można doprowadzić do niedoborów lub przekroczenia wartości granicznych skutkujących działaniem fitotoksycznym.

W przypadku substratów na bazie torfu lub włókna kokosowego zdolność do buforowania (magazynowania) substancji odżywczych zapewnia znacznie stabilniejsze warunki w czasie.
Dzięki temu można roślinę znacznie dłużej podlewać samą wodą, raz na jakiś czas zasilając podłoże dawką nawozu - co z niewątpliwie w amatorskich uprawach jest bezpieczniejsze i zdecydowanie bardziej wygodne.

Więcej na temat upraw w podłożach inertnych oraz doświadczeń z perlitem można znaleźć tutaj.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: CH4 / 2018

Postprzez Valakras » 6 maja 2018, o 12:01

Ciekawy pomysł z tym perlitem choć na dłuższą metę dość mocno kłopotliwe szczególnie jeśli takich papryczek jest więcej. Ale jakby zautomatyzowac podlewanie to sposób wydaje się dość mocno interesujący. :D
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: CH4 / 2018

Postprzez ch4 » 6 maja 2018, o 13:56

Valakras napisał(a):Ciekawy pomysł z tym perlitem choć na dłuższą metę dość mocno kłopotliwe szczególnie jeśli takich papryczek jest więcej. Ale jakby zautomatyzowac podlewanie to sposób wydaje się dość mocno interesujący. :D

Podłoża perlitowe (podobnie jak i wełna mineralna) często używane są w systemach automatycznych, począwszy od prostych kroplowników, aż po różnorakie systemy hydroponiczne (przepływowe, zalewowe, itp.).

W domowych warunkach na etapie siewek perlit sprawdza się doskonale - jest czysty (poza pyleniem się na sucho), można go wielokrotnie używać, przesypywać, dosypywać, stwarza bardzo dobre warunki powietrzno-wodne do szybkiego wzrostu i na tym etapie wystarczy go delikatnie zwilżyć raz na kilka dni.
Natomiast, gdy rośliny stają się większe, a słońce mocniej świeci faktycznie zaczyna się to robić bardziej kłopotliwe.

W tej chwili (początek maja) nawet bardzo silne poranne przelanie 200ml kubka perlitu już nie wystarcza, aby roślina cało dotrwała do wieczora, a staram się aby nie stała zalana w wodzie.
Aktualnie do podlania 12-tu papryk w 200ml kubeczkach zużywam prawie 1 litr pożywki na dobę.
Dlatego też za kilka dni zamierzam docelowo przenieść je do 5-6 litrowych pojemników z tradycyjną ziemią, gdzie cały dzień na południowym balkonie będą w stanie utrzymać wilgotność na jednym podlaniu.

Kilka drobniejszych odmian pozostawię testowo w perlicie przenosząc je z 200ml do nieco większych 400ml lub 1 litrowych pojemników.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: CH4 / 2018

Postprzez solymr » 6 maja 2018, o 14:40

Ja stosowałem dość podobną metodę, z takimi różnicami:
- zamiast perlitu keramzyt,
- stosowany nawóz jonowymienny, wystarczający na 4 miesiące, podlewanie co klika dni czystą wodą,
- doniczka (poj. 1L) była w osłonce w której zawsze na dnie stała woda, maksymalnie 20% pojemności - do tego był wskaźnik poziomu wody.
Obrazek
Od 2016 miałem w niej Red Savinę, która teraz wylądowała w ziemi, jeszcze mam tam zimowane Habanero Brown, które też wkrótce trafi do ziemi. Jak będę przesadzał to wrzucę fotki jak to wszystko wygląda od środka.

Jestem ciekaw składu pożywki i stężenia, podzielisz się?
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: CH4 / 2018

Postprzez ch4 » 6 maja 2018, o 20:40

solymr napisał(a):Jestem ciekaw składu pożywki i stężenia, podzielisz się?

Oczywiście <thumright>

Tak, jak już w innym wątku wspominałem testowałem różne składy, ale w okresie wzrostu najlepsze rezultaty daje mi pożywka odpowiadająca proporcjom Hoagland Arnon (1950) o obniżonym stężeniu do:

N - 100 ppm
P - 15 ppm
K - 111 ppm
Ca - 95 ppm
Mg - 23 ppm
S - 30 ppm
+ mikroelementy

A przyrządzam ją tak:

1. Koncentrat (stock solution)

  • 1,5 litra wody z kranu
  • 5,0 g Substral Magiczna Siła do Pomidorów (9-9-27) - jako baza i główne źródło N, P, K i mikroelementów
  • 1,7 g saletry amonowej - jako uzupełnienie azotu
  • 1,2 g siarczanu magnezu - jako źródło magnezu i siarki
Każdy ze składników rozpuszczam osobno w odlanej części wody, po czym już rozpuszczone łączę razem.
  • do 1,5 litrowej butelki PET wlewam do pełna wodę z kranu (u mnie pH=7,8) i pozostawiam na ok. 24h, aby ulotnił się chlor (zwykle mam kilka takich butelek, którymi podlewam papryki w ziemi)
  • z odstanej wody odlewam ok. 2x 0,5 litra do dwóch kubeczków, pozostawiając w butelce resztę (0,5l)
  • za pomocą precyzyjnej wagi dokładnie odmierzam poszczególne składniki i każdy z nich rozpuszczam w osobnej części wody
  • po rozpuszczeniu wszystkie części łączę razem zlewając do 1,5 litrowej butelki
Tak sporządzony koncentrat ma pH ok. 6,4, stężenie (TDS) ok. 1010 ppm i starcza na ok. 10 litrów pożywki.
Koncentrat taki jest stabilny, klarowny, nic się w nim nie wytrąca.

2. Pożywka do podlewania roślin w perlicie

  • do niepełnej 1,5 litrowej butelki z odstaną wodą (pH=7,8) wsypuję szczyptę kwasku cytrynowego, tak aby pH spadło do ok.5,8-6,0 (w przyszłości zgodnie z sugestią Solymr`a rozważam użycie kwasu ortofosforowego)
  • następnie dodaję do niej koncentratu tak, aby uzyskać założone stężenie
Stężenie początkowo 350 ppm, aktualnie 500 ppm i obserwując kolor liści IMHO więcej nie trzeba.

Tak przyrządzoną pożywkę trzymam w ciemnej butelce z dala od słońca, gdyż w takiej koncentracji szybko pojawiają się zielone glony.
Papryki w perlicie podlewam od góry tak, by pożywka dobrze zwilżyła perlit, a jej niewielki nadmiar wypłynął otworkiem na spodzie kubka.

Uprzedzając pytania, saletry wapniowej nie dodaję, gdyż moja kranówka jest dość twarda i ma w sobie 84 ppm wapnia, czyli dokładnie tyle ile roślinie potrzeba.

Pozornie dziwić może relatywnie spora ilość azotu w formie amonowej (NH4), której w roztworze jest prawie 40%, ale żadnych problemów z tym związanych nie widzę.
W typowym hydro (np. DWC) zaleca się nie przekraczać 20% formy amonowej z uwagi na powstawanie w roztworze amoniaku, który nie służy roślinie oraz trudności z jej nitryfikacją (konwersją do formy azotanowej NO3) spowodowanej brakiem sprzyjającego środowiska dla odpowiedzialnych za to bakterii.
W podłożu perlitowym warunki są nieco inne i w mojej ocenie nitryfikacja taka tam zachodzi, bądź też papryki pobierają wprost formę amonową, do czego podobnie jak większość innych roślin są one zdolne.

Dodatek formy amonowej pomaga jeszcze w jednym aspekcie - pozwala na stabilniejsze utrzymanie niskiego pH.
Tak jak wspomniałem mam dość twardą wodę i stosując formy azotanowe (wcześniejsze moje zabawy w Kratky hydro) bardzo trudno było mi utrzymać stabilne pH, które szybko rosło osiągając po kilkunastu dniach poziom 8,1 - 8,2, a to skutecznie blokowało pobieranie wielu ważnych elementów i objawiało się wyraźnie widocznymi niedoborami.
Forma amonowa w procesie nitryfikacji jak i absorpcji przez korzenie rośliny uwalnia jony wodoru (odpowiednio 2H+ oraz H+), które obniżają pH kompensując alkaliczność wody z kranu - a to działała na moją korzyść :D
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: CH4 / 2018

Postprzez solymr » 7 maja 2018, o 08:56

Fajnie przedstawione <thumright>, kilka uwag, pytań ode mnie.

ch4 napisał(a):za pomocą precyzyjnej wagi dokładnie odmierzam poszczególne składniki i każdy z nich rozpuszczam w osobnej części wody

Myślę, że skoro ostatecznie wszystko ląduje w jednej butelce, to nie ma powodów by w tym miejscu bawić się w aptekarza i odmierzać dokładnie 500ml wody. Druga sprawa, przy tych ilościach wszystko możesz rozpuszczać w jednej butelce w kolejności jak wymieniłeś składniki - wsypujesz jeden, rozpuszczasz itd., siarczan na końcu bo może wytrącić siarczan wapnia (przy tym stężeniu to raczej niemożliwe), ale skoro i tak dodajesz saletrę amonową zamiast saletry wapniowej to taka sytuacja Ci nie grozi.

ch4 napisał(a):Tak sporządzony koncentrat ma pH ok. 6,4, stężenie (TDS) ok. 1010 ppm i starcza na ok. 10 litrów pożywki.
2. Pożywka do podlewania roślin w perlicie
Stężenie początkowo 350 ppm, aktualnie 500 ppm i obserwując kolor liści IMHO więcej nie trzeba.

Hmm, na chłopski rozum, jeśli wyjściowe stężenie masz 1010 a docelowe 500ppm to wg mnie rozcieńczasz to w stosunku 1:1 - więc taki koncentrat wystarczy Ci na 3l podlewania, a do 350ppm w stosunku ok. 1:2 (1:1.85 by być precyzyjnym) i powinieneś mieć ok 4,3l pożywki z 1,5l koncentratu, czy może się mylę?

U siebie robię tak i przygotowuję 2 koncentraty:
- A: w 500ml rozpuszczam 30g nawozu 6-18-36 i 20g siarczanu magnezu
- B: w 500ml rozpuszczam 30g saletry wapniowej.

Później w tej samej objętości dodaję koncentrat A i B do wody w zależności od potrzeby. Np. w metodzie podwójnego kubka na dno wlewam wodę z pożywką, którą przygotowuję w 1,5l butelce wody dodając po 5ml składnika A i B. To daje mi ok. 150-200ppm rozpuszczonej pożywki (nie licząc TDS kranówki). A do systemu DWC, gdzie wchodzi np. 12 litrów wody dodaję po 150 ml A i B. Oczywiście tak mocny koncentrat jest przygotowywany pod kątem DWC a nie do podwójnego kubka.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: CH4 / 2018

Postprzez ch4 » 7 maja 2018, o 20:08

solymr napisał(a):Myślę, że skoro ostatecznie wszystko ląduje w jednej butelce, to nie ma powodów by w tym miejscu bawić się w aptekarza i odmierzać dokładnie 500ml wody.

Z dużą dokładnością odmierzam sypkie składniki poszczególnych nawozów.
0,5l wody odlewam oczywiście na oko, chodzi tu bardziej o rozpuszczenie poszczególnych nawozów osobno i nie mieszanie ich w dużej koncentracji.

solymr napisał(a):Druga sprawa, przy tych ilościach wszystko możesz rozpuszczać w jednej butelce w kolejności jak wymieniłeś składniki - wsypujesz jeden, rozpuszczasz itd., siarczan na końcu bo może wytrącić siarczan wapnia (przy tym stężeniu to raczej niemożliwe), ale skoro i tak dodajesz saletrę amonową zamiast saletry wapniowej to taka sytuacja Ci nie grozi.

Bardzo możliwe, że takie mieszanie jako opisałeś, zwłaszcza w niewielkich stężeniach również będzie ok.
Jakoś z przyzwyczajenia wolę nie wrzucać nierozpuszczonych składników do koncentratu, w którym już coś jest.
Wcześniej jak eksperymentowałem z Kratky takie mieszanie wszystkiego w jednym czasem powodowało niekiedy wytrącanie się osadu na dnie, czegoś co wyglądało jak płatki śniegu pływające w pożywce lub jej zmętnienie. Dlatego też wolę rozpuszczać je osobno, a następnie mieszać w małej koncentracji.
Oczywiście sporządzając pożywkę z saletrą wapniową nie mieszałem skoncentrowanych składników A i B.

solymr napisał(a):
ch4 napisał(a):Tak sporządzony koncentrat ma pH ok. 6,4, stężenie (TDS) ok. 1010 ppm i starcza na ok. 10 litrów pożywki.
2. Pożywka do podlewania roślin w perlicie
Stężenie początkowo 350 ppm, aktualnie 500 ppm i obserwując kolor liści IMHO więcej nie trzeba.

Hmm, na chłopski rozum, jeśli wyjściowe stężenie masz 1010 a docelowe 500ppm to wg mnie rozcieńczasz to w stosunku 1:1 - więc taki koncentrat wystarczy Ci na 3l podlewania, a do 350ppm w stosunku ok. 1:2 (1:1.85 by być precyzyjnym) i powinieneś mieć ok 4,3l pożywki z 1,5l koncentratu, czy może się mylę?

Bardzo dobre pytanie.
Dokładnie tak piszesz byłoby, gdybym do przygotowania pożywki wykorzystywał deszczókwkę lub wodę zdemineralizowaną (<10 ppm).
Natomiast ja do tego używam kranówki, która u mnie jest dość twarda i ma TDS ok. 280 ppm.

A zatem mieszam koncentrat ok. 1010 ppm z wodą z kranu ok. 280 ppm (do której dodaję jeszcze odrobinę kwasku cytrynowego w celu zmniejszenia pH) mniej więcej w proporcji 1:8, tak aby wynikowe stężenie wyniosło ok. 400 - 500 ppm. W upalnie dni rozcieńczam trochę mocniej dodając więcej wody, więc czasem jest 390, czasem 450 ppm, natomiast nie przekraczam 500 ppm.
Wiem, że w hydro stosuje się znacznie większe koncentracje 1400 ppm (2,8 EC) a nawet więcej, ale obserwując kolor liści i ogólnie bardzo dobrą kondycję podlewanych tym papryk, troszkę się boję, aby nie popalić ładnie zapowiadających się krzaczorków.

Z ciekawości licząc to arytmetycznie:
1:8 to proporcja 12,5% + 87,5% całości.
1010 ppm x 0,125 + 280 ppm x 0,875 = 126,25 + 245 = ok. 371 ppm, więc mniej więcej się zgadza.

Należy przy tym pamiętać, że TDS zwykle kalibrowany jest dla soli NaCl i różne związki chemiczne będą dawały nieco inne wartości.
Tu pomiar TDS traktuje bardziej jako szybki punkt odniesienia, dzięki któremu mogę zachować powtarzalność sporządzania koncentracji, a nie dokładną liczbę rozpuszczonych tam soli (które wyliczam na podstawie składu i ilości mieszanych nawozów).

solymr napisał(a):U siebie robię tak i przygotowuję 2 koncentraty:
- A: w 500ml rozpuszczam 30g nawozu 6-18-36 i 20g siarczanu magnezu
- B: w 500ml rozpuszczam 30g saletry wapniowej.

Tak, dla saletry wapniowej separacja stock-solution A/B jest jak najbardziej uzasadniona.

solymr napisał(a):Później w tej samej objętości dodaję koncentrat A i B do wody w zależności od potrzeby. Np. w metodzie podwójnego kubka na dno wlewam wodę z pożywką, którą przygotowuję w 1,5l butelce wody dodając po 5ml składnika A i B. To daje mi ok. 150-200ppm rozpuszczonej pożywki (nie licząc TDS kranówki). A do systemu DWC, gdzie wchodzi np. 12 litrów wody dodaję po 150 ml A i B. Oczywiście tak mocny koncentrat jest przygotowywany pod kątem DWC a nie do podwójnego kubka.

Ok, a tak z ciekawości jakie TDS masz u siebie wody w kranie i ile ono wynosi dla tak sporządzonego koncentratu A oraz B oraz dla pożywki "kubek w kubek"?
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: CH4 / 2018

Postprzez solymr » 7 maja 2018, o 21:40

ch4 napisał(a):Z dużą dokładnością odmierzam sypkie składniki poszczególnych nawozów.

mój błąd, źle przeczytałem to co wcześniej napisałeś, bo te dokładne ważenie połączyłem z wodą a nie z nawozami.

ch4 napisał(a):Natomiast ja do tego używam kranówki, która u mnie jest dość twarda i ma TDS ok. 280 ppm.
A zatem mieszam koncentrat ok. 1010 ppm z wodą z kranu ok. 280 ppm (do której dodaję jeszcze odrobinę kwasku cytrynowego w celu zmniejszenia pH) mniej więcej w proporcji 1:8, tak aby wynikowe stężenie wyniosło ok. 400 - 500 ppm. W upalnie dni rozcieńczam trochę mocniej dodając więcej wody, więc czasem jest 390, czasem 450 ppm, natomiast nie przekraczam 500 ppm.
Wiem, że w hydro stosuje się znacznie większe koncentracje 1400 ppm (2,8 EC) a nawet więcej, ale obserwując kolor liści i ogólnie bardzo dobrą kondycję podlewanych tym papryk, troszkę się boję, aby nie popalić ładnie zapowiadających się krzaczorków.

Z ciekawości licząc to arytmetycznie:
1:8 to proporcja 12,5% + 87,5% całości.
1010 ppm x 0,125 + 280 ppm x 0,875 = 126,25 + 245 = ok. 371 ppm, więc mniej więcej się zgadza.


Jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach. Ja wziąłem po uwagę, że podane przez Ciebie wartości stężenia pożywki to wartości netto. Jeśli weźmiemy pod uwagę bazowe TDS kranówki to zmienia to postać rzeczy. Bo Twoje 350/500 ppm pożywki to w rzeczywistości 70/220 ppm (350-280 lub 500-280).

ch4 napisał(a):Ok, a tak z ciekawości jakie TDS masz u siebie wody w kranie i ile ono wynosi dla tak sporządzonego koncentratu A oraz B oraz dla pożywki "kubek w kubek"?


Kranówka TDS 390ppm (EC 0,78 mS/cm)
Koncentraty są poza skalą.
podwójny kubek to netto 150-200ppm (EC 0.3-0.4) uwzględniając TDS kranówki to 550-600ppm EC 1,1-1,2. Jedna roślina (na 12) po pewnym czasie wykazała objawy przenawożenia, więc przez 2 tygodnie dostawała tylko kranówkę by teraz powrócić do nawożenia.
Natomiast jeśli chodzi o hydroponikę (Kratky, DWC) to woda ma TDS brutto w przedziale 1850-2250ppm (EC 3,7-4,5), sama pożywka to 1460-1860ppm (EC 2,92-3,72)
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: CH4 / 2018

Postprzez ch4 » 7 maja 2018, o 22:33

Solymr, przeliczyłem na szybko jak wygląda Twoja mikstura oraz szacowane koncentracje w obydwu wariantach - mam nadzieję, że się nigdzie nie pomyliłem.

Koncentrat A - 0,5l:
- 30g - NPK 6-18-36 (czyżby Peters Profesional Combi Sol ?)
- 20g - siarczanu magnezu (przyjąłem siedmiowodny)

N = 6% x 30g = 1,8 g / 0,5l
P = 18% x 30g / 2,29 = 2,4 g / 0,5l (atomowo, w czystym składniku)
K = 36% x 30g / 1,2 = 9,0 g / 0,5l (jw.)
Mg = 16% x 20g / 1,66 = 1,9 g / 0,5l (jw.)
S = 32% x 20g / 3,0 = 2,1 g / 0,5l (jw.)

Koncentrat B - 0,5l:
- 30g - saletry wapniowej (zał. N=15%, CaO=26%)

N = 4,5 g / 0,5l
Ca = 26% x 30g / 1,4 = 5,6 g / 0,5l (atomowo, w czystym składniku)

Pożywka "kubek w kubek" (1,5l):
- 5ml A + 5ml B = 1% A + 1% B

N = 63 mg / 1,5l = 42 mg/l (w tym 5,7% NH4)
P = 24 mg / 1,5l = 17 mg/l
K = 90 mg / 1,5l = 60 mg/l
Mg = 19 mg / 1,5l = 13 mg/l
S = 2,1 mg / 1,5l = 14 mg/l
Ca = 56 mg / 1,5l = 37 mg/l
*/ wszystko w czystej postaci (atomowo, nie tlenkowo), bez uwzględnienia tego, co masz już w kranówce.

W dużym przybliżeniu daje to ok. 180 ppm (0,36 EC).

Pożywka DWC (12l):
- 150ml A + 150ml B = 30% A + 30% B

N = 158 mg/l (w tym 5,7% NH4)
P = 59 mg/l
K = 224 mg/l
Mg = 40 mg/l
S = 45 mg/l
Ca = 139 mg/l
*/ także w czystej (atomowej) postaci.

W dużym przybliżeniu daje to ok. 665 ppm (1,33 EC).

Dla porównania moja "perlitowa" pożywka na wzrost ma:

N = 100 mg/l (w tym 39,6% NH4)
P = 19 mg/l
K = 111 mg/l
Mg = 23 mg/l
S = 13 mg/l
Ca = 84 mg/l
*/ także w czystej (atomowej) postaci.

W dużym przybliżeniu daje to ok. 350 ppm (0,7 EC).
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: CH4 / 2018

Postprzez solymr » 8 maja 2018, o 08:01

wszystko dobrze, wszystko się zgadza <thumright>
Do mojej standardowej proporcji też jak najbardziej a mianowicie na 4 litry wody
- 6g NPK 6-18-36 (Fertisal do bujnych kwiatów tutaj jest jeszcze 2% Ca i 1,8%Mg ale pominąłem w obliczeniach choć daje ok 50ppm do końcowego wyniku)
- 3g siarczanu magnezu
- 6g saletry wapniowej
co wg obliczeń daje
N = 1260mg/4l = 315mg/l
P = 472mg/4l = 118mg/l
K= 1800mg/4l = 450mg/l
S = 289mg/4l = 45mg/l
Mg = 320mg/4l = 40mg/l
Ca = 1114mg/4l = 279mg/l
Suma: 1313ppm (2,626 mS/cm) - a dla chili idealne warunki hydroponiczne to 1500-1750ppm.

Co do 12l DWC to EC=1,3 też się zgada - to jest połowa standardowej dawki. W tym roku na początek właśnie tyle dałem, ale docelowo zwiększam do poziomu ok EC = 3.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron