Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Pamiętnik ogrodnika

Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez Mihall » 8 lut 2018, o 16:43

Cześć!

Po zeszłorocznej zabawie w uprawę papryczek "bez ładu i składu" postanowiłem trochę bardziej na serio zabrać się za temat. W minionym sezonie świetnie udały się chilli Czech Black pod chmurką. Na pewno będę chciał powtórzyć uprawę "outdoor" z paroma innymi odmianami węgierskimi, ale oczko w głowie to plan na małą szklarniową uprawę super hot'ów. Poniżej fotki z zeszłego roku. Naprawdę polecam Czech Black, niezwykle prosta w uprawie.

13752
13748





Tymczasem w tym roku w prowizorycznym grow boxie wzeszły:

Aji Cito
Aji Omni Color
Big Bang Chocolate
Bhutlah Red
Carolina Reaper
Cayenne Joe Long
Fatali Red
Fatali Orange
Fatali Yellow
Jalapeno Grande
Jolokia Red
Jolokia Yellow
Lemon Drop
Scotch Bonnet Brown

13749
13750
13751



Grow box to skrzynka z IKEI przykryta płytą z poliwęglanu, na dnie ułożone grzałki. Temperatura wewnątrz 25-30°C. Ustawione na parapecie okna z bardzo dobrą ekspozycją: wschód,południe, i jeszcze łapie sporo zachodniego słońca. Problemem jest rosnąca temperatura podczas bezchmurnego dnia, ostatnio wyskoczyła ponad 40°. Trochę się przestraszyłem, bo spora część siewek kompletnie się wyłożyła. Na szczęście najsilniejsze doszły już do siebie, a najsłabsze przy okazji wyeliminowane. Zakładałem, że światła będzie dość. Jednak mam wrażenie, że rozwijają się pomału. Stoją tak z liścieniami tylko, już ok 10 dni. Zastanawiam się nad doświetlaniem ich wieczorem. Cztery sztuki żarówek Grow Led 28 już zakupione.
Ostatnio edytowano 9 lut 2018, o 10:26 przez Mihall, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez koszmarnick » 8 lut 2018, o 22:41

Papryczki ładne ale zastanawiam się jak te siewki potem rozdzielasz? :)
Avatar użytkownika
koszmarnick

SPONSOR
NOWY
 
Posty: 26
Images: 0
Dołączył(a): 24 sty 2016, o 14:40
Papryki: Trinidad Moruga Scorpion

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez Mihall » 8 lut 2018, o 23:18

Jak już są solidne pierwsze liście, rozsypuję całą zawartość doniczki na gazecie, wybieram najsilniejsze papryczki i pikuję do większych doniczek. Ostatnim razem nie było z tym specjalnych problemów i ładnie się przyjęły.
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez mkosicki » 9 lut 2018, o 08:44

Mniej inwazyjne jest też wypłukanie ziemi. Ale ja też pierwsze partie pikowałem przez rozkruszanie ziemi po pierwszej parze liści właściwych - o ile za długo rośliny nie są na powietrzu(i nie rozerwie się korzeni) to nic im nie jest.
Avatar użytkownika
mkosicki

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 90
Images: 8
Dołączył(a): 18 mar 2017, o 15:37
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 2
Papryki: Od słodkich do Caroliny, kilkanaście odmian.

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez Mihall » 21 lut 2018, o 17:50

Ostatnie 10 dni intensywnie doświetlałem rośliny żeby pobudzić je do wytwarzania liści głównych. Użyłem czterech żarówek Grow Led 28W E27. Naświetlanie zaczyna się ok. godziny 23 i trwa do 7 rano. Później do zmierzchu światło naturalne.

13796

13797

Przyspieszenie rozwoju było wyraźnie zauważalne już po pierwszych dwóch dniach doświetlania. Codziennie rano liście wydawały się większe :) Nie wszystkie siewki rozwijają się w tym samym tempie.
Wyraźnie z tyłu pozostają Big Bang Chocolate, Bhutlah Red, Scotch Bonnet Brown oraz Aji Cito, które w ogóle słabo powschodziło - tylko 20% nasion. Najszybciej idzie Jalapeno Grande, Fatali Red i Fatali Orange oraz obie Jolokie, które zdecydowanie domagają się przesadzenia. W tym tygodniu powinny wylądować w większych doniczkach.
Póki co przesadzone 6 siewek Caroliny, nie było problemu z pikowaniem. Dołączyły też pare dni temu nowe nasiona: Hungarian Hot Wax, Bulgarian Carrot i niezidentyfikowana odmiana węgierska z uprawy w zeszłym roku
Wygląda na to że sadzonek będzie dużo więcej niż wstępnie zakładałem. Będzie trzeba ostro z miejscem pokombinować. :roll:

13798

13799
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez Algiz » 22 lut 2018, o 11:52

Już Ci współczuję rozplątywania korzeni przy rozsadzaniu :D
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez Mihall » 22 lut 2018, o 13:06

Nie jest tak strasznie :-P Wczoraj połowa wylądowała w doniczkach. Dziś patrzyłem i wszystkie w dobrej formie.
Fakt, że w przyszłym roku pomyślę nad małymi wielodoniczkami, jednak mniej roboty. Tym razem byłem ograniczony ilością miejsca w ciepłym growboxie.
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez Mihall » 7 mar 2018, o 13:14

Wreszcie udało mi się przesadzić wszystkie sadzonki do większych doniczek. Nie było z tym
większego problemu, jednak brakowało czasu, a poza tym okazało się, że trzeba przygotować nowe miejsca. Wyszło ok 170 sadzonek. Użyłem ziemi Canna Terra Profesional. Sugerowałem się opiniami i opisem wskazującym na jej bardzo bogaty skład. Według producenta, rośliny w niej nie wymagają nawożenia. Na razie niczym nie zasilam, papryczki wyraźnie dostały turbo dopalania.

Część wylądowała bezpośrednio przy oknie. Joe Long Cayenne rośnie bardzo szybko i zdystansował pozostałe odmiany.

13873 13874

Reszta w plastikowych boxach na parapecie. Podczas mrozów przy oknie było dosyć zimno i boxy chroniły przed niską temperaturą oraz przypaleniem słońcem, które mocno operowało przez ostatnie dwa tygodnie. Okno jest wystawione na południe także potrafiło być bardzo ciepło.

1387513877
13876

Krzaczki, które mają trafić docelowo do szklarni rosną w boxie dodatkowo doświetlanym Grow Ledami. Mam wrażenie, że wyraźnie im to służy. Największe postępy robi Fatali Red i Orange oraz
Jolokia Red.

1388413878
1387913880

Najbardziej, zaskoczyła mnie Carolina, która była dość rachityczna, a teraz jest jedną z pokaźniejszych roślinek.

13885

Poza tym za chwilę do przesadzenia idą Hungarian Hot Wax, Bulgarian Carrot oraz węgierski mix Chilli Cherry.
Czekam również na wyklucie się Chilli Czech Black i kilku innych węgierskich Cherry z zeszłorocznej uprawy.
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez Mihall » 17 mar 2018, o 15:08

Pogoda kiepska, zimno, słońca mało. Wyraźnie widać różnice w rozwoju papryk, w zależności od warunków na parapetach.

Papryki doświetlane Grow Ledami 7 godzin w ciągu dnia i 8 godzin w nocy oraz z delikatnym dogrzewaniem mają się zdecydowanie najlepiej.
Na razie podlewam tylko czystą wodą. Wydaje się, że póki co w ziemi pokarmu mają dość.

13935 13936

Obok stały też dogrzewane, ale bez doświetlania. Rozwijają się wolniej, także na razie dla wyrównania ledy lądują tutaj.

13937

Na parapecie bez skrzynek temperatura od tygodnia 16-17 stopni. Mimo, że światła nie brakuje, rośliny stoją praktycznie w miejscu.
Z tyłu Cayenne, tym akurat spowolnienie chyba się nawet przyda.

13940

W tym tygodniu przesadziłem Hungarian Hot Wax, Hungarian Chili cherry. Bez dogrzewania radzą sobie całkiem nieźle. Niebawem dołączą do nich Bulgarian Carrot

13938 13939
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall - pierwszy serio sezon - 2018

Postprzez Mihall » 5 kwi 2018, o 12:42

W skrzynkach zrobiło się już ciasno, nadszedł czas na ich opuszczenie i przesadzenie do większych doniczek. Obecnie są w doniczkach 7x7. Do wsadzenia do gruntu zostało jeszcze jakieś 1,5 miesiąca. Zastanawiam się czy kubki 0,5l pozwolą rozwinąć się roślinkom optymalnie do tego czasu ? Druga kwestia, czy przeźroczyste kubki nie mają złego wpływu na korzenie przy bardzo silnym nasłonecznieniu ?

14021 14022

Same chińczyki zajęły dwa parapety. Roślinki ładne, zdrowe, ale jeszcze dość niskie się wydają.

14023

Cayenne i Jalapeno Grande już dość wysokie i zaczynają pojawiać się pierwsze pąki. Pytanie - czy warto przycinać te odmiany, czy zwiększy to ilość owoców ?

14025 14028

Hungarian Hot Wax, wysiane później i jeszcze dość małe, ale w zeszłym roku niewiele większe węgierskie cherry poszły do gruntu "pod chmurkę" i zbiory były całkiem udane.

14026

... i Bulgarian Carrot

14024

Papryczki cały czas podlewane były czystą wodą. Ziemia Canna Terra zdała egzamin. Od tego tygodnia zaczynam podlewanie z Biohumusem a potem Biobizz Bio Grow. Trzeba dobrze wykorzystać najbliższy miesiąc :-P
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron