Kurzak 2018- Białe skrzynie

Pamiętnik ogrodnika

Kurzak 2018- Białe skrzynie

Postprzez qrzak » 6 lut 2018, o 17:43

Cześć.
Do uprawy chilli zabierałem się już kilka razy, z lepszym bądź gorszym skutkiem, ale dopiero teraz trafiłem na to forum wypełnione po brzegi wiedzą, której pochłonąłem ile mogłem. Będę zdobywać doświadczenie, mam nadzieję, że z pomocą bardziej doświadczonych chillheadów :)

W poprzednim sezonie niesprzyjające warunki atmosferyczne i plaga nornic skutecznie zwiększała moje ciśnienie oraz zmniejszała plon, dlatego w tym roku planuję postawić tunel foliowy, a w nim umieścić drewniane skrzynie z ziemią, odseparowane od podłoża (w moich okolicach- pełnego szkodników), natomiast mniejsze odmiany, ewentualne dodatkowe krzewy chilli i pomidory będą rosnąć w doniczkach w tunelu.

ODMIANY
Ze wszystkiego po trochu. Nie potrafiłem się zdecydować, wybierałem nasiona jak dziecko w sklepie z cukierkami. Trochę odmian łagodniejszych, kilka ostrzejszych, docelowo będą w zalewie, w sosach, część będę wędzić. W tym roku sprawdzam co mi zasmakuje, żeby w następnym roku wiedzieć czego szukam i zasadzić tego więcej :) Superhotów niewiele, to dlatego, że skupiam się na walorach smakowych, które schodzą na drugi plan podczas pożaru w jamie ustnej ;)
Większą część nasion zamówiłem od Tomaszka, część z allegro od twojenasionapl, a coś co jest opisane w sklepach jako Pepperoni- zdobyłem własnoręcznie z kupionych owoców (ktoś wie może która odmiana jest sprzedawana pod nazwą pepperoni?).

Lista odmian:
1. Aribibi gusano
2. Aji omnicolor
3. Bulgarian carrot
4. Bishops crown
5. Bird eye thai hot
6. Cherry bomb
7. Birds eye piri piri
8. Cherry chilli
9. Cheiro roxa
10. Corazon
11. Garden salsa
12. Buena mulata
13. Pasilla bajio
14. Joe long cayenne
15. Lemon drop
16. Ubatuba cambuci
17. Saras green
18. Pimiento cristal
19. Carolina reaper
20. Jalapeno conchos
21. Pepperoni
22. Cyklon

29.01- WYSIEW
Użyłem ziemi "Substral natural- gotowe podłoże do wysiewu", wymieszane z perlitem (około 20% w gotowej mieszance) i małą ilością dolomitu. Obawiałem się, że ziemia może mi się ubić przez jej niską frakcję i będę mieć problem z rozdzieleniem siewek, dlatego dałem więcej perlitu.

13726

4.02- PIERWSZE SIEWKI
Z ziemi wyszły pierwsze rośliny i to... większość gatunków, czego się nie spodziewałem. Trochę się przestraszyłem, że prawie wszystkie mają pożółkłe liście na końcach, tutaj Jalapeno:

13730

..., ale wstawiłem całą paletę z sadzonkami do prowizorycznego boxa i zaczęły się robić zielone! :) Podejrzewam przelanie gleby (trochę przesadziłem) lub- brak światła, gdyż paleta stała w ciemnym pokoju.
W ciągu kolejnych dwóch dni pojawiały się kolejne młode rośliny i...

6.02
... do dzisiaj wyszło prawie wszystko:

13732


Boks, w którym znajdują się papryki ma 40x65cm, mam obecnie w środku 2 żarówki CFL (łącznie 4000 lumenów). Czy młode rośliny nie będą się wyciągać?
Obok nich stoją w większych doniczkach Cherry bomb i Lemon drop- takie natężenie światła pozwoli na zawiązanie owoców? Póki co, z Lemon dropa odpada wszystko, co zapylam paluchem.

No i najważniejsze pytanie- siewki już teraz eliminować i przesadzać te najsilniejsze, czy poczekać aż będą miały liście właściwe i dopiero wtedy je ruszać? Chciałbym uniknąć momentu, w którym korzenie się poplątają do tego stopnia, że niemożliwym będzie ich rozsadzenie.

Z góry dzięki i pozdrawiam :)
Ostatnio edytowano 2 lip 2018, o 10:35 przez qrzak, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Kurzak 2018

Postprzez marko0622 » 11 lut 2018, o 13:27

Jeśli nie chcesz mieć splątanych korzeni, to przesadzaj już bo sporo ich jest w tych pojemnikach. Choć myślę, że lekkie przesuszenie gleby po części rozwiąże problem splątanych. Ja przesadzałem jak miałem podobne do Twoich wielkością, i wszytkie ładnie się przyjęły, jak widać na glogu. Nie czekałem na liście żeby przesadzić i jest ok <thumright>
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Kurzak 2018

Postprzez qrzak » 20 lut 2018, o 12:03

Dzięki. W sumie przesadziłem siewki dwa dni wcześniej niż napisałeś posta- razem z dziewczyną mieliśmy zaplanowany tygodniowy wyjazd i stwierdziłem, że to będzie zbyt długi okres czasu dla roślin i korzenie już na pewno się poplątają. Przesadziliśmy wszystko oprócz Aribibi oraz Bird's Eye Thai Hot- te dwie odmiany były trochę opóźnione. Wyszło nam około 90 sadzonek, w lewym dolnym rogu obie wolniejsze odmiany:

09.02
13790

Na szczęście rośliny wytrzymały bez podlewania przez prawie tydzień, a po powrocie mogliśmy zauważyć ładny przyrost. Wszystkie rośliny otrzymały połowę dawki biohumusu. Końcowa liczba sadzonek to 95. Tutaj zdjęcie jeszcze przed wysadzeniem Aribibi oraz Thai Hot:

17.02
13791
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Kurzak 2018

Postprzez marko0622 » 20 lut 2018, o 15:46

Ładnie Ci się przyjęły, fajny kolor liści. Powodzenia w uprawie ;) Będę tu zaglądał.
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Kurzak 2018

Postprzez Ciapek23 » 20 lut 2018, o 15:54

Ja tez bede zagladac! Ladnie :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Kurzak 2018

Postprzez qrzak » 2 mar 2018, o 12:54

24.02- Dosypaliśmy ziemi do wszystkich kubeczków, sadzonki podlaliśmy połową dawki Biohumusu, dorzuciliśmy jeszcze jedną żarówkę (Lexman LED, 14W, 1521lm, 6500K) i wyglądało to tak:

13846

02.03- Kolejne podlewanie, tym razem samą wodą, ale widać, że Biohumus i dodatkowa żarówka dobrze zrobiły sadzonkom, jesteśmy pozytywnie zaskoczeni 6-dniowym przyrostem :) Póki co, żadnych problemów nie ma. Dodatkowo do boksa trafiły sadzonki Flaszowca peruwiańskiego. Aktualne zdjęcie:

13847
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Kurzak 2018

Postprzez dawid_xxx9 » 12 mar 2018, o 10:36

Ze wszystkiego po trochu. Nie potrafiłem się zdecydować, wybierałem nasiona jak dziecko w sklepie z cukierkami

Skąd ja to znam :D Na koniec podliczasz ile nasion kupiłeś i okazuje się, że problemem może być miejsce, bo z planowanych 100 plantów robi się 200 ^^
Avatar użytkownika
dawid_xxx9

NOWY
 
Posty: 30
Dołączył(a): 21 lut 2012, o 15:06
Papryki:

Re: Kurzak 2018

Postprzez pali2razy.pl » 12 mar 2018, o 18:19

dokładnie a żal wyrzucać ...
Avatar użytkownika
pali2razy.pl

NOWY
 
Posty: 36
Dołączył(a): 11 wrz 2017, o 16:24
Lokalizacja: Polska
Papryki: pali2razy.pl - specjaliści od ostrych papryk

Re: Kurzak 2018

Postprzez qrzak » 22 mar 2018, o 13:05

21.02
Cały czas podlewamy wodą (co drugie podlewanie- z biohumusem), wszystko fajnie rośnie, ale...
..."udało się" nam na paru roślinach doprowadzić do edemy- obfite podlewanie tuż przed wyłączeniem lamp nie służy roślinom, po dwóch dniach pojawiły się granulacje na spodniej części liścia:
13968
Zwiększyliśmy przewiew w boksie, staramy się na bieżąco podlewać sadzonki, żeby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia podłoża, więcej krzaków nie wykazuje póki co żadnych zmian chorobowych.

Poza tym, część krzaków zrzuca liście od dołu rośliny. Nie chodzi tylko o liścienie- po nich nadeszła kolej na liście właściwe, które zaczynają żółknąć i niezasuszone odpadają od łodygi:
13967
Rośliny są posadzone w kubkach 0,25L,tak jak widać, a problem dotyczy wyższych odmian. Czy jest to oznaka braku azotu w podłożu, czy rośliny zaczynają przerastać swój pojemnik? W najbliższy weekend mamy zamiar przesadzić większość odmian do kubków 0.5L, ale będziemy wdzięczni, jeśli ktoś bardziej doświadczony nam wyjaśni o co chodzi :)

Na dzisiaj, uprawa wygląda tak:
13964

A reszta została przeniesiona na południowy parapet:
13966

I jeszcze druga strona:
13965

Na koniec, zdjęcie Caroliny, która w te 20 dni od ostatniego posta zrobiła chyba największy przyrost ze wszystkich odmian w porównaniu do poprzedniego stanu (2 liścienie + zalążek liści właściwych). Stała bezpośrednio pod jedyną "chłodną" żarówką w boksie. W następnym sezonem na pewno wymieniamy pozostałe żarówki na barwę niebieską, różnica w efekcie jest powalająca :)
13969

Jeszcze jedna rzecz:
Jeżeli kończy nam się miejsce, lepiej do większych pojemników przesadzić odmiany, które potrzebują więcej czasu (chinense, które teraz są najmniejsze), czy te, które już teraz są większe ?
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Kurzak 2018

Postprzez mdan » 22 mar 2018, o 14:36

Mam podobny problem z żółknącymi liśćmi roślinek które najwyżej urosły (jalapeno). Czy te które w Twojej uprawie żółkną zabierają się za wypuszczanie pąków?
Avatar użytkownika
mdan

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Images: 5
Dołączył(a): 1 lip 2017, o 17:40
Lokalizacja: Wieliczka
Papryki: Chili NN, Aji White Fantasy, Jalapeno

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron