Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Pamiętnik ogrodnika

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 14 sty 2018, o 16:45

CATALAYA napisał(a):
marko0622 napisał(a):albo wrzucaj zdjęcia hodowli


Rośliny się uprawia a hoduje zwierzęta. <thumright>

Racja, umknęło mi :p

A pierwsza z ziemi wyszła dzisiaj habanero, po paru godzinach od przełożenia kiełka do miniszklarenki pojawiła się łodyżka :o . Nasiona HW, MFR, CY jak i superhotów jak HP22R, HP22Y osiągnęły dostatecznych rozmiarów kiełki by je transplantować do rozsadnika <salut> BJR powoli wynurza się z nasionek, a HAW, HACH, jeszcze nie ruszyły. Te kiełki które nie poszły do rozsadnika, trafiły grupowo do doniczek.
Obrazek
Obrazek
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 17 sty 2018, o 00:44

Z rozsadnika przynajmniej jedna z każdego gatunku ruszyła w górę <thumright>
Obrazek

W doniczkach tez większość już jest zielona, niektóre z nich najprawdopodobniej pójdą na Obrazek

No i ociągające się z kiełkowaniem HC, BJR, i HWH. Jutro będę przenosił do rozsadnika te spóźnialskie nasionka. Prawdopodobnie także jutro przesadzę te ładnie rozwinięte sztuki z rozsadnika do kubków 0,5l włożonych jeden w drugi, tzw. double cup method. Kupiłem też biohumus, wiec dostaną niezłego kopa <salut>.
Być może do jutra!
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez CATALAYA » 17 sty 2018, o 08:44

Jak na świeżaka to idzie Ci całkiem sprawnie.
Jakiej ziemi użyłeś do sadzenia? Pytam bo gleby dedykowane do stosowania przy początkowej fazie uprawy zawierają w sobie dawkę nawozów wystarczającą na kilka tygodni. Sprawdź czy Twój biohumus jest organiczny czy zawiera NPK. W przypadku gdy ziemię masz do siewek a biohumus zawiera NPK istnieje ryzyko przypalenia roślin. Żelazna zasada stosowania nawozów: lepiej mniej niż za dużo!
Zamierzasz doświetlać siewki czy zostawisz je na parapecie? Trochę za mało światła jest jeszcze za oknem i siewki powyciągają się szukając słońca.
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 17 sty 2018, o 15:18

CATALAYA napisał(a):Jak na świeżaka to idzie Ci całkiem sprawnie.
Jakiej ziemi użyłeś do sadzenia? Pytam bo gleby dedykowane do stosowania przy początkowej fazie uprawy zawierają w sobie dawkę nawozów wystarczającą na kilka tygodni. Sprawdź czy Twój biohumus jest organiczny czy zawiera NPK. W przypadku gdy ziemię masz do siewek a biohumus zawiera NPK istnieje ryzyko przypalenia roślin. Żelazna zasada stosowania nawozów: lepiej mniej niż za dużo!
Zamierzasz doświetlać siewki czy zostawisz je na parapecie? Trochę za mało światła jest jeszcze za oknem i siewki powyciągają się szukając słońca.

Wielkie dzięki!
Glebę kupiłem w sklepie ogrodniczym, PH 5,5-6,5. Nazywa się uniwersalna, pod warzywa, trawniki i owoce. Nie nadaje się dla kwaśnolubnych, dziwne bo papryki chyba lubią kwaśną glebę :? . Tu jest zdjęcie
Spoiler:
Obrazek

Na biohumusie jest napisane, że jest naturalny w 100% ale znalazłem informacje ze w składzie jest NPK. Ale to chyba naturalnie wytworzony.
Spoiler:
Obrazek

A tak, będę doświetlał siewki w growboxie który ukończę za jakiś tydzień - dwa (wiem, za późno się wziąłem, ale postaram się to zrobić jak najszybciej. Może zrobię temat w dziale growboxy, zobaczymy.
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez CATALAYA » 17 sty 2018, o 16:50

Pisz o growbox'ie tutaj w swoim logu. Ziemia może być. Biohumus bez NPK można lać swobodnie przy każdym podlaniu bo nie jest nawozem. Z NPK trzeba trzymać się dawkowania.
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 17 sty 2018, o 17:20

CATALAYA napisał(a):Pisz o growbox'ie tutaj w swoim logu. Ziemia może być. Biohumus bez NPK można lać swobodnie przy każdym podlaniu bo nie jest nawozem. Z NPK trzeba trzymać się dawkowania.


Dziękuje za rady :) Napiszę w najbliższym czasie o gboxie.

-- 17 sty 2018, o 21:04 --

Uff, wyrobiłem się tak jak obiecywałem ;)

Zatem dzisiaj zakończyłem etap transplantacji nasion z ręczników do doniczek i rozsadnika. W rozsadniku dzisiaj pojawiły się HCH 3 sztuki, HWH 6 sztuk, i BJR 6 sztuk. Reszta wykiełkowanych klasycznie poszła zbiorowo do doniczek. A roślinki posiane wcześniej już są prawie gotowe by pójść w 0,5l kubkach do gboxa (który zostanie dokończony w tę sobotę, szczegóły w następnych wpisach 8-) ).
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 21 sty 2018, o 15:36

Wreszcie udało mi się przesadzić małe roślinki do podwójnych kubków :) Wszytkich rodzajów jest mniej więcej tyle samo, po 3 z każdego gatunku. Tylko HPR są 4 sztuki, jakoś mi na niej zależy :P.
Obrazek

Rośliny lekko przesuszylem by łatwiej szło wyjmowanie z rozsadnika (ale raczej nie było to konieczne). Wyciągałem je na czarną podstawkę wielodoniczki i czyściłem strumieniem wody z ziemi na korzeniach. Potem wsadzalem do kubków i przysypywałem łodygę nawet do 3/4 ziemią, by ładnie rozwinął się system korzeniowy. Następnie dość obficie (jak na paprykę p) podlalem je wodą.
Obrazek
Obrazek

Użyłem ziemi uniwersalnej o której pisałem w poprzednich wpisach + 20-30% perlitu. Wyszło mi 26 doniczek kubeczków ;)
Obrazek
Teraz roślinki siedzą sobie w gboxie w temperaturze 26C.
Mam jeszcze pytania, czy od razu teraz podlewać je tylko od dołu z kubeczka, czy na razie z góry? I kiedy zacząć nawozić biohumusem? Czy mogę wlać go zmieszanego z wodą w kubeczek by roślina ciągnęła korzeniami z dołu? Z góry dzięki z odpowiedź <salut>

-- 21 sty 2018, o 15:56 --

Wreszcie udało mi się przesadzić małe roślinki do podwójnych kubków :) Wszytkich rodzajów jest mniej więcej tyle samo, po 3 z każdego gatunku. Tylko HPR są 4 sztuki, jakoś mi na niej zależy :P.
Obrazek

Rośliny lekko przesuszylem by łatwiej szło wyjmowanie z rozsadnika (ale raczej nie było to konieczne). Wyciągałem je na czarną podstawkę wielodoniczki i czyściłem strumieniem wody z ziemi na korzeniach. Potem wsadzalem do kubków i przysypywałem łodygę nawet do 3/4 ziemią, by ładnie rozwinął się system korzeniowy. Następnie dość obficie (jak na paprykę p) podlalem je wodą.
Obrazek
Obrazek

Użyłem ziemi uniwersalnej o której pisałem w poprzednich wpisach + 20-30% perlitu. Wyszło mi 26 doniczek kubeczków ;)
Obrazek
Teraz roślinki siedzą sobie w gboxie w temperaturze 26C.
Mam jeszcze pytania, czy od razu teraz podlewać je tylko od dołu z kubeczka, czy na razie z góry? I kiedy zacząć nawozić biohumusem? Czy mogę wlać go zmieszanego z wodą w kubeczek by roślina ciągnęła korzeniami z dołu? Z góry dzięki z odpowiedź <salut>
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez sebek3939 » 24 sty 2018, o 01:43

Dla mnie, bez sensu lać na dno kubeczka gdy nie ma tam korzeni, osobiście podlewam strumieniem z spryskiwacza obok łodygi.

Ale ktoś jeszcze może się wypowie.
Avatar użytkownika
sebek3939

NOWY
 
Posty: 32
Images: 39
Dołączył(a): 7 maja 2017, o 18:31
Papryki: zabójczo ostre

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 24 sty 2018, o 07:57

sebek3939 napisał(a):Dla mnie, bez sensu lać na dno kubeczka gdy nie ma tam korzeni, osobiście podlewam strumieniem z spryskiwacza obok łodygi.

Ale ktoś jeszcze może się wypowie.

No właśnie ja też tak robię. Ale zastanawiam się czy pobudza się wtedy korzenie do wzrostu, bo rosną ładnie w dół. Jeszcze jak im tam dasz jakiś środek do hydroponiki to dużego przyrostu mogą dostać :p Ale czy dadzą rade zebrać ta wodę z dołu jak są takie małe? :?:
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez solymr » 24 sty 2018, o 08:34

Myślę, że woda na dnie kubka będzie działać jak magnes i przyciągać korzenie do siebie.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości