Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Pamiętnik ogrodnika

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 24 sty 2018, o 09:13

solymr napisał(a):Myślę, że woda na dnie kubka będzie działać jak magnes i przyciągać korzenie do siebie.

Już nie wiem czy sobie jaja robisz czy na serio :p
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez solymr » 24 sty 2018, o 10:08

Na serio, jak chcesz możesz zrobić eksperyment. U mnie w metodzie podwójnego kubka po 2 tygodniach w wodzie pojawił się pierwszy korzeń. Wodę miałem cały czas i uzupełniałem ją co 5 dni aż do poziomu drugiego kubka.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 24 sty 2018, o 10:15

Ok, dzięki. Spróbuje teraz tylko od dołu podlewać wodą z biohumusem.

-- 24 sty 2018, o 10:21 --

Ok, dzięki. Spróbuje teraz tylko od dołu podlewać wodą z biohumusem.
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez Chillibizon » 27 sty 2018, o 20:28

solymr napisał(a):Myślę, że woda na dnie kubka będzie działać jak magnes i przyciągać korzenie do siebie.


Też tak mi się wydaje. Jak podlewam roślinki to co jakiś czas przez podstawkę, żeby ściągnęły wody ile im potrzeba i tyle. Zastanawiam się czy w podwójnym kubku nic nie przygnije, w sumie to za dużo zabawy:)

-- 27 sty 2018, o 20:31 --

marko0622 napisał(a):Ok, dzięki. Spróbuje teraz tylko od dołu podlewać wodą z biohumusem.

-- 24 sty 2018, o 10:21 --

Ok, dzięki. Spróbuje teraz tylko od dołu podlewać wodą z biohumusem.


Pytanie żółtodzioba: Czy nie za wcześnie na biohumus? Korzenie będą szły w dół kubeczka i będą pochłaniały jeszcze pozostałe składniki odżywcze.
Avatar użytkownika
Chillibizon

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 16
Dołączył(a): 23 sty 2018, o 19:53
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 27 sty 2018, o 22:45

Chillibizon myślę, że nie jest za wcześnie bo biohumus mam zupełnie naturalny, bez NPK. Myśle ze nie powinno im to zaszkodzić. Ale może niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni ;)
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez sebek3939 » 28 sty 2018, o 01:14

Ale masz już listki właściwe? Też nie ma co lać za wcześnie skoro w glebie jest jeszcze sporo dobroci, ja bym zaczął nawozić dopiero po pierwszym przesadzeniu.
Avatar użytkownika
sebek3939

NOWY
 
Posty: 32
Images: 39
Dołączył(a): 7 maja 2017, o 18:31
Papryki: zabójczo ostre

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez CATALAYA » 28 sty 2018, o 10:28

marko0622 napisał(a):Chillibizon myślę, że nie jest za wcześnie bo biohumus mam zupełnie naturalny, bez NPK. Myśle ze nie powinno im to zaszkodzić. Ale może niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni ;)

No dobra, wywołałeś mnie do tablicy to posłuchaj. Biochumus bez sztucznego NPK to swego rodzaju cywilizowana gnojowica z zawartością mnóstwa mikroorganizmów ją zamieszkujących. Biochumus nie jest nawozem sam w sobie. To te organizmy w nim żyjące dodane do gleby przerabiają materię organiczną z gleby na materię nieorganiczną czyli substancje odżywcze w postaci możliwej do zaabsorbowania przez roślinę. Reasumując biohumus nie działa od razu. Dodając biochumus tworzysz w glebie komfortowe środowisko dla rośliny. Zadowolony z odpowiedzi?

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez ch4 » 28 sty 2018, o 11:59

W 100% popieram to, co napisał Catalaya - jest to bardzo ważne <thumright>
Dodałbym tylko, że zawarte w biohumusie mikroorganizmy (głównie bakterie) oprócz wspomagania przetwarzania materii organicznej i dostarczaniu roślinie w przyswajalnej jej formie składników odżywczych (np. bakterie nitrifikacyjne) przeciwdziałają także wielu patogenom występującym w glebie, m.innymi grzybom z rodziny pythium i im podobnym, które porażają korzenie i są odpowiedzialne za występowanie tzw. zgorzeli siewek (damping off) powodującej chyba największe straty na wczesnym etapie życia roślin.

Podsumowując:
1. zasilanie nawozami NPK dopiero po rozwinięciu liści właściwych, a najlepiej po pierwszej obserwacji niedoborów, bo substrat zwykle ma w sobie dawkę startową nawozu zwykle starczającą na wiele tygodni, pamiętając jednocześnie by wprowadzać go w dużo mniejszych dawkach niż zalecane (np. od 1/4), gdyż na tym etapie łatwo jest "przedobrzyć"
2. natomiast biohumus także w rozcieńczonej dawce wprowadził bym już teraz - ja go stosuję od samego początku przygotowując ziemię do wysiewu, właśnie po to, aby zapewnić równowagę biologiczną i po sobie widzę jego pozytywne efekty w postaci zdecydowanie mniejszej ilości "kładzenia się" siewek tuż po wykiełkowaniu.

Powodzenia <salut>

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez marko0622 » 28 sty 2018, o 13:54

Jasne że zadowolony, dzięki za poświęcenie czasu. Całe szczęście od początku zrobiłem tak jak mówicie, podlewalem wodą z bhumusem. I rzeczywiście, ani jednak siewka mi nie klapła :D Na nawóz NPK poczekam do momentu, gdy rosliny będą miały 3-4 pary liści. Chyba dzisiaj wstawię tez up’a ze zdjęciami.

-- 28 sty 2018, o 15:50 --

Wszystkie siewki rozwijają już pierwszą parę liści właściwych, jak na moje oko najładniej rośnie BJR i HR, całkiem równomiernie. Na razie ich nie podlewalem, bo czuć jeszcze minimalną wilgoć pod glebą. Jutro wymieszam humus z wodą i wszystkie sobie podpiją.

Obrazek
HW ma dość ciemne liścienie.

Obrazek
HR bardzo równo rośnie, raczej jaśniejsze liście.

Obrazek
PP ma bardziej rozłożyste liścienie niż inne.

Obrazek
HC - jaskrawo zielone liścienie, wyglądają zdrowo.

Obrazek
Moja faworytka BJR - bardzo szybko urosła na tym etapie, a kiełkowanie długie.

Obrazek
HPR ma naprawdę zdrowe i grube łodygi, to mi się podoba <salut>

Obrazek
HPY, jedna sztuka po prawej stronie ma trochę niepokojąco żółty kolor, nie wiem dlaczego.

Obrazek
HWH, powoli idzie do góry ;)
Growlog 2018

Mój growlog, wpadajcie <chili>
Avatar użytkownika
marko0622

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 0
Dołączył(a): 2 sty 2018, o 18:59
Pochwały: 1
Papryki: Carolina, Bhutlah Red, Jolokia, Habanero Chocolate, Piri Piri, Heatwave,

Re: Growlog 2018, rozpoczęcie sezonu 2018

Postprzez Chillibizon » 5 lut 2018, o 10:40

Jakie masz oświetlenie, bardzo ładne sadzonki:)
Avatar użytkownika
Chillibizon

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 16
Dołączył(a): 23 sty 2018, o 19:53
Pochwały: 2
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron