Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Pamiętnik ogrodnika

Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez Bryndza » 28 lis 2017, o 15:55

Witam,
Nasiona chili zamówiłem "przy okazji" z resztą egzotyków, prawie 2 tygodnie temu. Te tropikalne jeszcze potrzebują czasu, natomiast 4/5 odmian chili już częściowo powschodziło. Naświetlam dodatkowo ledem 10W co świeci jak 60W (nie znam się za bardzo, te dwie wartości są podane w specyfikacji). Dwie wysiane do wełny w hydroponice. Kilka kasków musiałem pościągać, ale to pewnie efekt braku moczenia. Na wiosnę planuje większość umieścić w szklarni. Pale w piecu i licze na sukces :) Poniżej lista papryk. Pozdrawiam! :)

- Trinidad Moruga Scorpion czekoladowe
- Habanero biała gigant
- Trinidad Congo czerwona
- Takanotsume
- Little Elf
- Fish Pepper
- Habanero Black Stinger
- Caroline Reaper
- Aji White Fantasy
- Explosive Ember
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 10 kwi 2018, o 18:50 przez Bryndza, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Bryndza

NOWY
 
Posty: 20
Dołączył(a): 26 lis 2017, o 19:14
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez DarkSkorpion » 28 lis 2017, o 21:40

Czemu wybrałeś fioletowe żarówki? One dobre na kwitnienie. Teraz trzeba wzrost.
Pomagam w uzyskaniu odszkodowań i świadczeń z wypadków.
Avatar użytkownika
DarkSkorpion

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 2
Dołączył(a): 18 wrz 2016, o 19:19
Lokalizacja: Bytom
Pochwały: 4
Papryki: Habanero, Trinidad Moruga Scorpion

Re: Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez solymr » 28 lis 2017, o 22:19

Coś CI się pomyliło. W przypadku LEDów gdy masz mieszankę czerwonych i niebieskich diod to światło jest fioletowe i takowe jest dobre na cały rok życia rośliny. W końcu są to promienie o długości odpowiedniej do fotosyntezy. Rozróżnienie masz w przypadku światła białego, zimne na wegetację, ciepłe na na kwitnienie.

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez DarkSkorpion » 28 lis 2017, o 22:32

A to tego do końca nie wiedziałem, zwłaszcza że rośliny cokolwiek wyciągają z 3000 K. U mni tylko 6500 jest. :)
Pomagam w uzyskaniu odszkodowań i świadczeń z wypadków.
Avatar użytkownika
DarkSkorpion

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 2
Dołączył(a): 18 wrz 2016, o 19:19
Lokalizacja: Bytom
Pochwały: 4
Papryki: Habanero, Trinidad Moruga Scorpion

Re: Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez Algiz » 29 lis 2017, o 08:09

Coś CI się pomyliło. W przypadku LEDów gdy masz mieszankę czerwonych i niebieskich diod to światło jest fioletowe i takowe jest dobre na cały rok życia rośliny. W końcu są to promienie o długości odpowiedniej do fotosyntezy. Rozróżnienie masz w przypadku światła białego, zimne na wegetację, ciepłe na na kwitnienie.


Oczywiście masz rację, nie mniej jednak są również lampy LED barwowo przystosowane do różnych faz wzrostu.
Jeśli stosunek chipów o długości fali z zakresu 420-500nm jest przeważający, wtedy będziemy mówić o lampie przystosowanej do wzrostu wegetatywnego. Ponieważ wtedy w tylakoidach stosunkowo bardziej pobudzany jest chlorofil A.
Dodatkowo efekt ten można spotęgować dodając około 5% światła ultrafioletowego (370nm). Wpływa ono pozytywnie na wybarwianie, oraz przyrost masy liści. Poza tym światło UV w pewnym stopniu chroni przed niechcianymi gośćmi.

Z drugiej strony jeśli w lampie przeważa stosunek chipów o długości fali z zakresu 645-685nm. Znacząco zacznie to wpływać na pobudzenie chlorofilu B odpowiedzialnego za pierwsze wzbudzenie, oraz karotenoidów. To właśnie ta mieszanka będzie pobudzać wzrost generatywny, czyli tworzenie pąków kwiatowych i ich rozwój, ale również za kiełkowanie. Dopełnieniem widma z tego zakresu zawsze powinny być diody IRD w stosunku około 5% do pozostałych. Pozwoli to na dopełnienie pasma czerwonego, oraz wykorzystanie efektu Emersona, co przełoży się na gwałtowny wzrost efektywności.

Nie mniej jednak, aby roślina mogła się prawidłowo rozwijać potrzebne jest szerokie spektrum światła, oraz odpowiedni stosunek barwowy. Jeśli jednak mielibyśmy zastosować jedną lampę dla całego cyklu życia rośliny to, do prawidłowego wzrostu, promieniowania niebieskiego powinno być około 33% więcej niż czerwonego. Natomiast czerwieni dalekiej nie powinno być więcej niż 50% czerwieni bliskiej.
Bowiem jeśli stosunek czerwieni bliskiej do czerwieni dalekiej jest 1:1 lub jeśli czerwień daleka przeważa nad czerwienią bliską, mamy do czynienia z wydłużaniem się i wiodczeniem pędów, oraz słabym rozkrzewianiem.
Jeśli czerwień bliska przeważa nad czerwienią daleką zahamowane jest nadmierne wydłużanie się pędów.
Dodatkowo jeśli występuje przewaga emisji promieniowania niebieskiego nad czerwonym rośliny są niskie, zwarte, rozkrzewione, liście i łodygi są grubsze i dobrze wybarwione, krótsze są również międzywęźla.

Co potwierdza Twoje słowa -
Rozróżnienie masz w przypadku światła białego, zimne na wegetację, ciepłe na na kwitnienie.
<thumright>
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez lath » 29 lis 2017, o 10:48

możesz coś więcej napisać o tych białych doniczkach ? hydro ? widzę jakieś rurki wystają ?
Zbiór 2018: 27,398 kg
Avatar użytkownika
lath

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 153
Images: 227
Dołączył(a): 22 lis 2017, o 13:01
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez Bryndza » 29 lis 2017, o 11:19

Dziękuje za informacje! Aż z ciekawości sprawdziłem specyfikacje żarówki: "FULL SPECTRUM 86 DIOD CZERWONYCH 20 DIOD NIEBIESKICH". Żeby cokolwiek powiedzieć musiałbym się zagłębić w temat. Póki co ufam producentowi, który określa tę żarówkę jako uprawową :)
Co do hydroponiki (białych doniczek) to są to zwykłe wkłady hydroponiczne 11/9 + wskaźniki h9. Do tego trzeba kupić osłonkę żeby wkład był na samym jej dnie. Te rurki to wskaźniki poziomu wody. W przypadku gdyby była tam roślina wskaźnik wody musi być pomiędzy minimum a maximum + kilkudniowe wietrzenie korzeni pomiędzy podlewaniem. Brązowe kuleczki to keramzyt i ma on jedynie utwierdzić roślinę w podłożu. Kosteczki uciąłem z wełny mineralnej (prążkami w dół). Gdy papryka urośnie to dosypie odpowiednią ilość pożywki długoterminowej HM-10. Z powodzeniem rośnie mi w takich zestawach kilka egzotyków więc chciałem spróbować. Co prawda nigdy nie startowałem od razu w hydro, zawsze płukałem korzenie z ziemi i przesadzałem. No zobaczymy..
Avatar użytkownika
Bryndza

NOWY
 
Posty: 20
Dołączył(a): 26 lis 2017, o 19:14
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez solymr » 29 lis 2017, o 13:21

Mam 3 takie doniczki 13/12, w jednej od 2 lat mam Red Savinę. W zeszłym roku miałem jeszcze Trinidad Scorpion, który dał sporo owoców, ale nie udało mi się go przezimować (jakaś zaraza się zalęgła w korzeniach). W tym roku miałem w jednej Habanero Brown i coś jeszcze, ale niestety z marnym skutkiem. Tylko Savina dobrze się w tej doniczce trzyma. Teraz zimuje ponownie Savinę oraz tegoroczne Habanero Brown, ale na wiosnę trafią do ziemi. Ogólnie jestem średnio z nich zadowolony, także raczej to był mój ostatni sezon z tymi doniczkami, dodatkowo skończył mi się do nich nawóz HM10.
A z tym wietrzeniem to bym uważał, bo 2 dni bez wody u papryki i liście są oklapnięte. Od poziomu minimum do zera schodzi latem w jeden dzień, a teraz w dwa dni.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Dzień 50

Postprzez Bryndza » 5 sty 2018, o 19:53

Powoli do przodu, zima robi swoje. Trochę podsychają niektóre końcówki liści siewek. W międzyczasie ziemiórki wyeliminowane poliseptem i lepami.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bryndza

NOWY
 
Posty: 20
Dołączył(a): 26 lis 2017, o 19:14
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Bryndza - pierwszy sezon [2018]

Postprzez rodos37 » 5 sty 2018, o 20:36

Hej...

Widać że dziewczyny trochę zaczynają się wyciągać. .. efekt braku odpowiedniej ilości światła , wielka szkoda byłoby je zmarnować..
Dla tej ilości sadzonek spróbuj skombinować sobie 5 płyt styropianowych , poskładaj w boxa , dołóż ze 2 żarówki około 10-12 watt 6500K + Twoje i powinno być dobrze.. pójdą wszerz a nie wzwyż , w chwili obecnej światło rozbiega się po pokoju zamiast trafiać do roślin.... nawet teraz przy tym oświetleniu co masz spróbuj z tym boxem , zawsze więcej światła trafi do roślinek niż w tej chwili w otwartym terenie..
Avatar użytkownika
rodos37

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Dołączył(a): 3 sty 2018, o 15:52
Lokalizacja: Radomsko
Papryki:

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości