Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Pamiętnik ogrodnika

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez Valakras » 3 lis 2017, o 21:45

Lampę podniosłem maksymalnie do góry zmniejszylem obroty i podniosłem wiatrak mieszajacy. Liczę że roślinka pójdzie jeszcze w górę. Dzięki za odpowiedzi <salut>
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez mih000 » 4 lis 2017, o 12:42

Nie chciałbym Ci mieszać za bardzo, ale musisz określić priorytety w swojej hodowli.
Twój Growbox pomieści jedną dorosłą roślinę, więcej nie da rady bo jak zacznie krzewić to liście się zaczną cisnąć i złapie grzyba albo światło nie będzie docierać do dołu rośliny...
Dlatego pomyśl nad posadzeniem najlepszej rośliny w jednej donicy która zapewni dobry rozwój korzeni. Resztę roślin możesz wywalić na parapet i czekać na owoce dopiero w czerwcu nast roku.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez Valakras » 5 lis 2017, o 00:58

mih000 napisał(a):Nie chciałbym Ci mieszać za bardzo, ale musisz określić priorytety w swojej hodowli.
Twój Growbox pomieści jedną dorosłą roślinę, więcej nie da rady bo jak zacznie krzewić to liście się zaczną cisnąć i złapie grzyba albo światło nie będzie docierać do dołu rośliny...
Dlatego pomyśl nad posadzeniem najlepszej rośliny w jednej donicy która zapewni dobry rozwój korzeni. Resztę roślin możesz wywalić na parapet i czekać na owoce dopiero w czerwcu nast roku.


Hmmm dałeś mi do myślenia. No nic póki są jeszcze małe potrzymam je jeszcze wszystkie a później będę kombinował co tu zrobić. Dzięki za pomoc <thumright>
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez mariusz.tom » 9 lis 2017, o 10:24

Ja stawiam na ten wiatrak secret Jardin
Avatar użytkownika
mariusz.tom

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 153
Dołączył(a): 10 lut 2017, o 11:14
Pochwały: 1
Papryki: 7Pot
Black bhutlah
Buth jolokia chocolate
Carolina reaper
T.m.s chocolaate

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez wyrzyk » 9 lis 2017, o 19:37

Może nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia, ale za wcześnie ucięty stożek wzrostu jest tutaj problemem więc nie rozumiem co ma do tego wiatrak. I po co na siłę szukać problemu w wiatraku czy za niskim położeniu lamp :/
Avatar użytkownika
wyrzyk

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 24 cze 2017, o 18:47
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez solymr » 9 lis 2017, o 20:41

Zgodzę się z Tobą, że nie masz doświadczenia.
Rośliny w growboxie z za mocna lampą właśnie tak wyglądają i nie ma znaczenia czy stożek jest ucięty czy nie, boczne pędy uginają się. Poza tym przy pewnej wysokości papryki kształtują się tak Y i wówczas sytuacja by się powróżyła i te dwa pędy też by się położyły.
Podniesienie lampy jest jedynym sensownym rozwiązaniem.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez wyrzyk » 9 lis 2017, o 22:42

Teraz oczywiście że nic autorowi tematu nie pozostaje jak podniesienie lampy. Ale nadal twierdzę że za wcześnie został obcięty stożek. Ile ta roślina ma 15 cm ?? i rozkrzewienie w Y na takiej wysokości ?? Zdążyłem zauważyć proszę Pana że papryki na pewnej wysokości "kształtują się tak Y" ale nie dzieje się to w tak małych roślinach. W szkole/studiach <study> uczyli mnie ze stożek jest jednak dosyć ważny dla rośliny ... może papryki w growboxie faktycznie mają inne wymagania ... autor pytał dlaczego papryka rozrasta się na boki ... i powiedziałem swoje zdanie ...Nawet jak podniesie lampy łodyga już nie urośnie, urosną boczne pędy które i tak się pouginają na tak małej roślinie.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
wyrzyk

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 24 cze 2017, o 18:47
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez solymr » 9 lis 2017, o 23:38

Stożek można spokojnie usunąć powyżej 3 pary liści. Roślina wypuści nowe boczne pędy i każdy z nich będzie miał własny stożek wzrostu. W przypadku idealnego światła, pędy będą szły ku górze. Jednakże zbyt duża ilość światła będzie hamowała roślinę przed tym i spowoduje że wyżej nie urośnie tylko będzie się rozrastać na boki.
Moja Red Savina utraciła stożek na wysokości trzeciej pary liści, wypuściła pędy boczne, które poszły na boki i w górę, ale roślina rosła na dworze i nie ugięły się łodygi.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez Valakras » 10 lis 2017, o 21:35

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Odnośnie stożków wzrostu to ciołem jaka była już 3 para liści więc tak jak sugerujecie. Powodem najprawdopodobniej jest zbyt duża ilość światła choć troszkę się dziwię gdyż z tego co liczyłem ta żarówka miała dawać optymalne światło. Co prawda korzystałem z kalkulatora dla konopi gdyż pod chili nie znalazłem. Roślina roślinie nie równa więc efekty są jakie są. Żarówkę podniosłem max do góry czyli 140cm i już mają się lepiej zaczynają się prostować i pojawili się pierwsze kwiaty, które uciąłem by roślina skupiła się na wzroście a nie na owocach. Jest to moja pierwsza uprawa więc uczę się na błędach przy drugiej już zapewne ich nie popełnię ;). Liczę że rośliny skoczą jeszcze do góry a jak uzyskam choć jeden własny owoc z każdej to i tak będzie sukces.
<chili>

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 11 lis 2017, o 12:26 przez Valakras, łącznie edytowano 3 razy
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Valakras - Pierwsza Uprawa - 2017

Postprzez Algiz » 11 lis 2017, o 12:03

Wspomniałeś, że masz lampę 125w CFL i około 12000 lumenów na 0,25m2. Prawdopodobnie przeliczając zapotrzebowanie nie zmieniłeś domyślnych ustawień dla konopi, tzn. 50000lm/m2.
Dla naszych potrzeb wystarczy max 15000lm/m2, co w Twoim przypadku daje (0,25*15000) 3750lm.
Z lampą którą posiadasz jesteś na granicy punktu wysycenia fotosyntezy. Długotrwałe wystawienie rośliny na działanie zbyt wysokiej ilości światła może prowadzić do fotoinhibicji, czyli obniżenia wiązania CO2, spowolnienia fotosyntezy, oraz uszkodzenia aparatu fotosyntetyzującego II.

Najbardziej zoptymalizowany wzrost osiągniesz stosując słabszą lampę.
Pomoże to Ci rozwiązać problem ze zbytnim rozrastaniem się roślin na boki.
Ostatnio edytowano 11 lis 2017, o 12:26 przez Algiz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: alojzy.bękart i 5 gości