Chili z Gobim

Pamiętnik ogrodnika

Chili z Gobim

Postprzez gobi12 » 26 sie 2017, o 23:48

Cześć.

Po dość długim czasie lurkowania stwierdziłem, że czas wyjść do ludzi i pokazać też swoją uprawę.

2017 to czwarty sezon kiedy zajmuję papryczkami. Zaczynałem od kilku sztuk Cyklonu i Cayenne Red i od tego czasu hobby się trochę rozrosło.

W tym sezonie wystartowałem z nasionami F2 zebranymi ze swoich zeszłorocznych owoców oraz nasionami z semillas.de Ostatecznie dałem do kiełkowania 1500 nasion 47 odmian chili. Zgodnie z poniższą listą:

1. Mako Akokosrade
2. Bengal Naga Peach
3. Bolivian Bumpy
4. Starfish Yellow
5. Aji Jobita
6. Charleston Hot
7. Thunder Mt. Longhorn
8. Aji Escabeche
9. Habanero Hot Lemon
10. Guadalupe Black
11. Salvatico
12. Arrowhead
13. Jays Peach Goast Sc
14. 7 Pot Primo Brown
15. Bhut Jolokia Red
16. Habanero Long
17. Aribibi Gusano
18. Trinidad Scrorpion Red
19. 7 Pot
20. Habanero Red
21. Yellow Cayenne
22. Bhutlah SLP Chocolate
23. Habanero Yucatan White
24. Jalapano Mucho Nacho
25. Thai Chili
26. Bishop`s Crown
27. Aji Camba
28. Black Hungarian
29. Anaheim
30. Cayenne
31. Sweet Banana
32. Dorset Naga
33. Habanero Chocolate
34. Cherry
35. YOLO Wonder
36. Palivec
37. Hungarian Hot Wax
38. Cyklon
39. Chili Denchai
40. Petter Pepper Orange
41. Hot Apple
42. Moruga
43. Cyklon x Rokita
44. Tabasco
45. Westalandia
46. Santaka
47. Chile de Arbol

Kiełkowanie zacząłem późno, bo 25 lutego – jest to spowodowane tym, że rośliny mam najpierw w mieście, a potem muszę je wywieźć w maju na wieś i jeżeli do tego czasu urosną za duże to mam problem z transportem. Kiełkowałem tak jak zawsze na talerzykach wyłożonych ręcznikami. Po kilku dniach wyglądało to tak:

Obrazek

Kiedy z nasion zaczęły wystawać kiełki na bieżąco przenosiłem pojedyncze nasiona do kubeczków z ziemia. 1 nasiono na 1 kubeczek – strasznie nie lubię rozdzielać siewek.

Obrazek

Komplet wyglądał tak jak na poniższym zdjęciu (załapały się jeszcze bataty puszczające korzenie). Łącznie wyszło ponad 300 kubeczków. :D

Obrazek

Kilka kolejnych dni i już się zrobiło zielono ;) Tak jak co roku wszystkie siewki powyciągane (najbardziej annuumy), ale tak to jest jak się nie doświetla i ma się do dyspozycji tylko okno.

Obrazek

W kwietniu przyszedł czas na przeprowadzkę do większych pół litrowych kubeczków. Pojawił się też problem z ziemiórkami. Tym razem udało się poradzić bez inwestowania w nicienie, tylko przy pomocy żółtych lepów w ilościach hurtowych.

Obrazek

Oczywiście ostrzejsze odmiany rosły o wiele wolniej.

Obrazek

Z każdym dniem miałem więcej i więcej zieleni w pokoju.

Obrazek

Dla przykładu tak wyrosło Hot Apple.

Obrazek

Jako, że na wsi w tunelach mam miejsca na około 170 sadzonek to część sporą część roślin puściłem w maju w świat sprzedając i rozdając sadzonki. Miałem problem z wybujałymi annuumami, który rozwiązałem w ten sposób, że przyciąłem je solidnie. Tak wyglądały po strzyżeniu.

Obrazek

Z różnych względów wywóz 130 km na wieś wciąż się opóźniał i ostatecznie miałem w mieszkaniu cały busz.

Obrazek

W ostatnich dniach maja rośliny w końcu trafiły w docelowe miejsce. Wysadziłem tyle sadzonek na ile pozwoliło mi miejsce, czyli około 170 sztuk, na które składa się 80 sztuk superhotów (poziom ostrości od habanero wzwyż) w pełnym tunelu oraz 90 sztuk mniej ostrych papryczek wysadzonych pod daszkiem. W tym roku głównie z braku czasu zrezygnowałem z wyłożenia gruntu agrowłókniną. Każda sadzonka dostała swój kijek, na którym może się oprzeć.

Tunel.

Obrazek

Daszek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczywiście zaraz po wysadzeniu przyszła fala upałów i zanim rośliny się przyjęły to je poparzyło.

Obrazek

Całe szczęście nie dotyczyło to wszystkich roślin.

Obrazek

Guadelupe Black

Obrazek

Oparzenia spowodowały, że rośliny trochę zmarniały i 17 czerwca wyglądało to tak:

Obrazek

W ciągu kilku kolejnych dni zaaplikowałem im nawożenie z przewagą azotu dolistnie, nawóz z podlewaniem i oprysk z octanu wapnia. Zareagowały bardzo pozytywnie i już 25 czerwca wyglądało to tak.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Aji Camba

Obrazek

W kolejnych tygodniach zaufałem Kritalonowi Zielonemu, a potem Pomarańczowemu.

Na koniec lipca tunel z superhotami wyglądał tak:

http://i.imgur.com/2ajWwKAh.jpg

Prawdopodobnie posadziłem zbyt gęsto albo po prostu urosły za bardzo :D

Obrazek
Obrazek

Tabasco

Obrazek

Thunder Mt. Longhorn

Obrazek

Na chwilę obecną mam w foliaku straszny busz.

Obrazek

Krzaczory porosły potężne – mają do 1,5 m wysokości bardzo rozkrzaczone na boki. Owoców też jest cała masa.

Obrazek

Westlandia

Obrazek

Tabasco

Obrazek

Bishop`s Crown

Obrazek

Salvatico

Obrazek

No i jak na razie tak to wygląda. Niestety owoce dopiero zaczynają się wybarwiać i trochę się obawiam czy zdążą dojrzeć. Zastanawiam się co zrobić z tym buszem w tunelu foliowym, bo wydaje mi się, że takie natężenie liści i łodyg może opóźnić dojrzewanie. Z tym, że nigdy jeszcze w ten sposób nie przycinałem chili w tym stadium i może jest ktoś w stanie podpowiedzieć jak najlepiej je przyciąć?

Ściachać stożki wzrostu? Łodygi powyżej owoców? Liście od dołu?
Avatar użytkownika
gobi12

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 55
Dołączył(a): 4 lut 2016, o 05:14
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Chili z Gobim

Postprzez solymr » 27 sie 2017, o 08:38

Wow, niezła plantacja, gratuluję, i podziwiam ilość włożonej w to wszystko pracy!
Ja również liczę na ciepły wrzesień by wszystko ładnie dojrzało i wybarwiło się.

Ściachać stożki wzrostu? Łodygi powyżej owoców? Liście od dołu?

Ja bym usunął wszystkie łodygi na których nie ma zawiązanych owoców oraz liście z tych na których są owoce aż do ostatniego/przedostatniego rozgałęzienia.

Dzięki za informację o Kristalonie, ten pomarańczowy będzie idealny do mojej hydroponicznej uprawy. Mój fertisal powoli się kończy, a Kristalon wychodzi taniej za kg, choć ma trochę mniej fosforu.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Chili z Gobim

Postprzez Leif » 27 sie 2017, o 10:52

WOW!! Potężna plantacja - widzę, że zbiory będą baaardzo udane <thumright>
Aż strach pytać ile pracy i czasu zajmowało Ci samo podlewanie czy przesadzanie, gdy papryki były w kubkach...
Btw, jesteś tym Gobim z Wykopu?
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Chili z Gobim

Postprzez gobi12 » 27 sie 2017, o 12:10

solymr

Z gałązkami bez owoców to zrozumiałem, ale mam problem z tymi, na których są owoce. Czy usuwać liście powyżej owoców czy poniżej? Bo zastanawiam się, które liście zasilają owoce, te bliżej ziemi czy te powyżej owoców? Rysunkowo to cięcie numer 1 albo 3.

Obrazek

U mnie kristalon stosowany w fertygacji sprawdził się bardzo dobrze. Zresztą on jest też dość popularny w rolnictwie jako odżywka dla kukurydzy w formie oprysku.

Leif

Tak. Zbieżność nicków jest nieprzypadkowa ;)
Avatar użytkownika
gobi12

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 55
Dołączył(a): 4 lut 2016, o 05:14
Papryki:

Re: Chili z Gobim

Postprzez gobi12 » 30 sie 2017, o 16:36

Zacząłem przycinanie tego buszu z poprzednich zdjęć i od razu na świat wychodzą owoce ;)

Habanero Chocolate

Obrazek

Habanero Red (część owoców ma jakieś dziwne dupki - czyżby krzyżówka)

Obrazek

A nazw odmian tych dwóch krzaczków nie pamiętam bez sprawdzenia notatek.

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
gobi12

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 55
Dołączył(a): 4 lut 2016, o 05:14
Papryki:

Re: Chili z Gobim

Postprzez kosmas » 30 sie 2017, o 19:30

noo masz tego od groma ;P
to przedostatnie zdjęcie wygląda mi na Aji
kosmas

NOWY
 
Posty: 33
Images: 21
Dołączył(a): 22 mar 2017, o 08:27
Lokalizacja: łódzkie
Papryki: Jalapeno, Cayenne, Carolina i inne

Re: Chili z Gobim

Postprzez gobi12 » 25 paź 2017, o 00:24

Dawno się tu nie udzielałem, ale w weekend zebrałem ostatni zbiór, więc może pochwalę się zdjęciami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie rok uważam za całkiem udany udało się zebrać około 60 kg papryczek ;) Niestety w ostatnim zbiorze sporo musiałem zerwać jeszcze zielonych ;) A teraz to wszystko przerobić ;p
Avatar użytkownika
gobi12

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 55
Dołączył(a): 4 lut 2016, o 05:14
Papryki:

Re: Chili z Gobim

Postprzez bifu » 25 paź 2017, o 06:33

Pięknie wygląda ta podłoga <thumright> , Zapas pieczenia <chili> potężny. Powodzenia przy przetwarzaniu.
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Chili z Gobim

Postprzez gobi12 » 1 sty 2018, o 23:24

Jeszcze nie zdążyłem nawet zrobić na forum podsumowania zeszłorocznych zbiorów, ani przerobić całości materiału (czeka w zamrażarce na robienie sosów), ale już zamówiłem sobie nasiona nowych odmian na sezon 2018. Jak co roku od naszych zachodnich kolegów.

Nowe odmiany na rok 2018 to:

PDN X Douglah 2.3
Chocolate Reaper
Nagalah
Kitchenpepper Peach
Aguaymanto
Aji Pacay
Brown Jalapeńo
Black Stinger
Chiltepin Amarillo
Bahamian Goat Pepper
Bulgarian Carrot
Douglah Billyboy
Habanero Orange -
NuMex Pumpkin Spice

Oprócz Nagalah reszta to dla mnie zupełne nowości. :) Do tego dojdzie jeszcze około 40 odmian ze swoich nasion. Planuję równe 150 krzaczków w tunelu i pod daszkiem ;)
Avatar użytkownika
gobi12

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 55
Dołączył(a): 4 lut 2016, o 05:14
Papryki:

Re: Chili z Gobim

Postprzez Pi0tR » 2 sty 2018, o 09:56

Sprzedajesz moze zeszloroczne nasiona?

-- 2 sty 2018, o 10:57 --

Sprzedajesz moze zeszloroczne nasiona?
"Patrz na orła w koronie, mógł być cały czerwony
Jakby w połowie napełnił się krwią traconą przez naszych
Ciągle biały i dumny niech mocniej wbija te szpony."
Avatar użytkownika
Pi0tR

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 124
Images: 47
Dołączył(a): 10 mar 2016, o 13:16
Lokalizacja: Lublin
Papryki:

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron