Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicznie-

Pamiętnik ogrodnika

Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicznie-

Postprzez tomato21 » 12 kwi 2017, o 15:33

Witam,
19 lutego wysiałem do krążków torfowych po 4 nasiona: Explosive Ember i Medusa. Do kolekcji dorzucilem 2 nasionka pomidorków koktajlowych Bajaja.
Nasiona kupione na alledrogo.
Obrazek

27 lutego wykiełkowały 3x EE i 2x Medusa. Ta sierotka w środku to pomidor.
Obrazek

13 marca siewki tak się prezentują. Z lewej Medusa, z prawej EE, środek Bajaja.
Obrazek

Z czasem natknąłem się na uprawę hydro, pomyślałem czemu nie.

16 marca siewki trafiły do hydroponiki DIY i do ziemi wzbogaconej o nawozy.
Explosive Ember
Obrazek
Obrazek

Medusa
Obrazek
Obrazek

Nawozy jakie stosuje to Agrecol mineral żel do roslin zielonych, później do roślin kwitnących. Są one przeznaczone do podlewania ziemi jak i do uprawy hydroponicznej.
Obecnie połowa dawki do hydro + 1ml wody utlenionej. Siewek w ziemi narazie nie nawoże.
Wszystko stoi na południowym parapecie, bez dodatkowego doświetlania.
Wielkość i kondycja siewek był podobny.

Stan na 7 kwietnia:
Explosive Ember
Obrazek
Obrazek

Medusa
Obrazek
Obrazek

Bajaja
Obrazek

Fotograf ze mnie żaden, nie mam też sprzętu.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
tomato21

NOWY
 
Posty: 30
Dołączył(a): 19 mar 2017, o 17:04
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez solymr » 12 kwi 2017, o 17:34

Cieszę się że moje rady okazały się pomocne. Życzę powodzenia i trzymam kciuki. Tylko martwię się o pH wody, bo za wysokie może odbić się na przyswajalności niektórych mikroelementów: żelazo, mangan, cynk, miedź. Przekonamy się za 2-3 tyg.

PS. Sam mam dwie rośliny w pojemnikach 1l po serze na sernik - recykling działa :D Dla małych roślin jak znalazł, choć Mystery urosła mi na wys. 50cm ale za szybko ubywało wody to teraz ma nowy większy pojemnik.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez tomato21 » 22 kwi 2017, o 16:24

Witam, kilka fotek z dnia dzisiejszego
EE
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Medusa
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bajaja
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Od tygodnia podlewam wszystko/uzupelniam w/w nawozem w pełnej dawce wg producenta.
Słońca teraz nie ma za dużo, jakoś sobie żyje.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
tomato21

NOWY
 
Posty: 30
Dołączył(a): 19 mar 2017, o 17:04
Papryki:

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez Leif » 22 kwi 2017, o 22:14

Jesteś pewien tego Explosive Embera?
Może zdjęcie nie do końca oddaje barwę liści, ale chyba takie coś za jasne te liście masz? U mnie są trochę bardziej fioletowe i ciemniejsze (ale też moje rośliny są sporo mniejsze, więc może to kwestia tego). Na forum i w necie wydaje mi się, że jest podobnie.
Np: http://www.chilihead.pl/viewtopic.php?f=57&t=707
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez xlukaszox » 23 kwi 2017, o 15:35

Bardzo fajny eksperyment. Moim zdaniem w hydro jest łatwiej ogarniać roślinę pod względem przedawkowania itp. ponieważ nie mamy rośliny w podłożu. Ale jest całkiem różnica pamiętaj chili nie lubi miec sucho ;)

Jeżeli interesuje ciebie temat Hydro może zaciekawi ciebie ten growlog ;) viewtopic.php?f=35&t=3295&p=41227&hilit=hydro#p41227
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez solymr » 23 kwi 2017, o 21:58

Dobrze rosną, EE to rzeczywiście kiepsko przypomina siebie, pewnie odmiana się skundliła. U mnie też jedno nasiono dało inną w wyglądzie roślinę. Zobaczymy jakie owoce będzie zawiązywać.
PS. Ładny pomidorek, u mnie pomidory nie chcą rosnąć ani w ziemi ani w hydroponice, chyba mam jakieś niesprzyjające warunki dla nich, w przeciwieństwie do papryk.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez tomato21 » 24 kwi 2017, o 21:47

Leif napisał(a):Jesteś pewien tego Explosive Embera?
Może zdjęcie nie do końca oddaje barwę liści, ale chyba takie coś za jasne te liście masz? U mnie są trochę bardziej fioletowe i ciemniejsze (ale też moje rośliny są sporo mniejsze, więc może to kwestia tego). Na forum i w necie wydaje mi się, że jest podobnie.
Np: http://www.chilihead.pl/viewtopic.php?f=57&t=707

Nasiona kupiłem na allegro od skiperky, teraz już wiem że nasiona kupuje się na forum ;-)
Zobaczymy co z tego wyrośnie, dolne liście robią się lekko fioletowe ale to nie to co na zdjęciach z forum.
Rośliny mimo że stoją na południowym parapecie to mają mało bezpośredniego słońca(balkon nad oknem). Może dlatego EE nie wybarwia się tak jak powinna.
xlukaszox napisał(a):Jeżeli interesuje ciebie temat Hydro może zaciekawi ciebie ten growlog ;) viewtopic.php?f=35&t=3295&p=41227&hilit=hydro#p41227

Przed przystąpieniem do eksperymenciku czytałem ten i inne tematy o hydroponice.
Dużo wiedzy można zaczerpnąć z 4um "zielarzy" :-)
Dla mnie metoda Kratky'ego jest super bo jest prosta i jak narazie skuteczna.
solymr napisał(a):PS. Ładny pomidorek, u mnie pomidory nie chcą rosnąć ani w ziemi ani w hydroponice, chyba mam jakieś niesprzyjające warunki dla nich, w przeciwieństwie do papryk.

Ten pomidor na początku nie rokowal wielkich nadziei, ale po przeniesieniu do hydroponiki wystrzelił.
Pozdrawiam Mariusz
Avatar użytkownika
tomato21

NOWY
 
Posty: 30
Dołączył(a): 19 mar 2017, o 17:04
Papryki:

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez Leif » 24 kwi 2017, o 23:06

tomato21 napisał(a):Nasiona kupiłem na allegro od skiperky, teraz już wiem że nasiona kupuje się na forum ;-)
Czytałem, że z jego nasionami bywają jaja, choć wcześniej sam się chciałem u niego zaopatrzyć.


tomato21 napisał(a):Zobaczymy co z tego wyrośnie, dolne liście robią się lekko fioletowe ale to nie to co na zdjęciach z forum.
Rośliny mimo że stoją na południowym parapecie to mają mało bezpośredniego słońca(balkon nad oknem). Może dlatego EE nie wybarwia się tak jak powinna.

Moje, poza tym, że są trochę małe (późno wysiane i za późno przesadzone), są trochę "plamiaste" na liściach, też tak masz?

Btw, a co to za pomidorek? Jaka odmiana? (Żeby było śmiesznie, to z moich chili, to właśnie pomidorki największe urosły :lol: )
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez tomato21 » 25 kwi 2017, o 04:56

Btw, a co to za pomidorek? Jaka odmiana? (Żeby było śmiesznie, to z moich chili, to właśnie pomidorki największe urosły :lol: )[/quote]
Odmiana pomidora to bajaja. Miałem go w donicy na balkonie 2 lata temu ale owoców było mało(podobno bardzo plenna odmiana).

Co do EE to kilka liści ma ciemniejszych od pozostałych, na początku myślałem że jej tak dobrze w hydro. Żadnych plam na liściach nie widzę. Za to łodyga jest w podłużne fioletowo-zielone pręgi.
Avatar użytkownika
tomato21

NOWY
 
Posty: 30
Dołączył(a): 19 mar 2017, o 17:04
Papryki:

Re: Mały eksperyment-chili uprawiane w ziemi vs. hydroponicz

Postprzez tomato21 » 1 maja 2017, o 17:07

Witam, mały up z dnia dzisiejszego.

Widok na parapet
Obrazek

Medusa
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

EE
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Te rośliny które identyfikuje jako EE przypominają siebie, ale Medusa, hmmm jeden krzak jest zgoła inny od drugiego, ciekawe czy sprzedawca mnie uraczył.

Jak radzicie, co robić z pąkami, odrywać, zostawiać?
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
tomato21

NOWY
 
Posty: 30
Dołączył(a): 19 mar 2017, o 17:04
Papryki:

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości