Sezon 2017

Pamiętnik ogrodnika

Sezon 2017

Postprzez mariusz.tom » 10 lut 2017, o 12:00

Witam

Jako, że to mój pierwszy post na forum chciał by się przywitać :D <salut>



Przygodę z hodowla ostrych papryk rozpocząłem w 2016r od wysiania nasion zakupionych na alle... Niestety jak to bywa początki są trudne kilka siewek zniszczyłem przy przesadzaniu, kolejne spaliłem zbyt duża dawka nawozu. Początkowo papryki rosły na parapecie, ale moja druga połowa zaczęła powoli mieć dość dżungli na parapecie wiec postanowiłem zbudowac prowizoryczny growbox ze srebrnej folii termoizolacyjnej.

Lampę zbudowałem z diod cod 3w full spectrum, white 6500k jak i IR. Łącznie 30 sztuk diod, niestety growbox stał w dość chłodnym miejscu przez co jak sie domyślam traciłem kwiaty mimo ładnego rozrostu roślin. W poszukiwaniu lepszego rozwiązania w domu zawitał namiot Secret Jardin Dark Street 120w rev.3.0 do tego lampa led COB 100x3w z potencjometrem regulujacym natężenie światła.

Rośliny z 2016 (bishop crown, T.m.scorpion chocolate plus jakas chilli no name) pięknie wystrzeliły w górę,a siewki ze stycznia 2017r ładnie równo się rozrastały.

Niestety dosięgnął mnie problem opadajacych kwiatów bishop crown rosna w góre jak szalone rozrastaja sie na boki jak tylko się da kwitną, ale mimo zapylania kwiaty opadają. Podobnie sprawa wyglada jesli chodzi o T.m.s. chocolate wszystkie kwiaty opadają. Zaś kwiaty w chilli no name zawiązały się za to już od ładnych kilku tygodni nie wybarwiają się. Osiągneły swój rozmiar, ale dalej są zielone. w sezonie miałem z tego krzaka czerwone papryczki.

Rośliny trzymam na ziemi uniwersalnej,a krzaki nawożę rosasol 9-12-36
temperatura w namiocie nie dochodzi do 30 stopni przy wlaczonym jednym wiatraku, ale wtedy wilgotnosc spada do niecałych 30%
Oświetlane 14h dziennie

Nie mogę doszukać sie błedu co robię źle.

Jedyne co przychodzi mi do głowy to dołożyć jakas lampę 6500K ok 30-50w i przesadzenie do wiekszych donic.

-- 10 lut 2017, o 12:21 --

lampa.jpg


-- 10 lut 2017, o 12:24 --

na dniach pokarze aktualne zdjęcia

Jestem już bliski..... tyle starań a nic z tego nie ma.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
mariusz.tom

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 153
Dołączył(a): 10 lut 2017, o 11:14
Pochwały: 1
Papryki: 7Pot
Black bhutlah
Buth jolokia chocolate
Carolina reaper
T.m.s chocolaate

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Sezon 2017

Postprzez ch4 » 10 lut 2017, o 21:05

Witaj mariusz.tom,
Zrób proszę zdjęcie roślinek przy białym świetle, to zobaczymy co im dolega.

Pozdrawiam,
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Sezon 2017

Postprzez Borys » 10 lut 2017, o 21:54

Witaj.

mariusz.tom napisał(a):bishop crown rosna w góre jak szalone rozrastaja sie na boki jak tylko się da kwitną, ale mimo zapylania kwiaty opadają.

Podejrzewam, że chinensy mają za słabe natężenie światła (luksy albo za wysoko podwieszone). Przy optymalnym udziale światła, zwłaszcza 6500K, rośliny nie są wybiegnięte - wprost przeciwnie, rosną grube łodygi i krótkie międzywęźla. Chili przypomina sałatę :)

Przy tych zdjęciach nie ocenię fertygacji, ale jeśli chcesz poprawić kwitnienie (utrzymywanie się kwiatów i jakość pyłku), zastosuj Tytanit.
Możesz profilaktycznie opryskać borem (np. borasolem 2-6 ml / 1 litr) albo dodać do wody (0,5-1ml/litr).

Czy myślałeś o toppingu ? Na ogół odrosty boczne lepiej owocują, niż taka wyrośnięta w górę papryka.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Sezon 2017

Postprzez DarkSkorpion » 11 lut 2017, o 08:48

Witaj na forum. :) Ciężko gdybać gdy się nie widzi roślin w białym świetle. Według mnie coś nie tak z poborem światła przez roślinę, lub złe PH gleby. Może lampy są za wysoko?
Pomagam w uzyskaniu odszkodowań i świadczeń z wypadków.
Avatar użytkownika
DarkSkorpion

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 2
Dołączył(a): 18 wrz 2016, o 19:19
Lokalizacja: Bytom
Pochwały: 4
Papryki: Habanero, Trinidad Moruga Scorpion

Re: Sezon 2017

Postprzez mariusz.tom » 11 lut 2017, o 14:54

Dzięki za tak szybki odzew.

Rośliny niestety mam w innym lokalu i dostęp do nich mam raz na 4-7 dni w tym czasie kto inny je podlewa.


Dzisiaj jak pojechałem obejrzeć co się dzieje u krzaków buth jolokia chocolate rozwiała wątpliwości co do natężenia światła. Rozrosła się na pół namiotu z ogromnymi przerwami między kolejnymi liśćmi.

Po zmierzeniu aplikacja lux metr okazało się że rośliny dostają ok 8tys luxow. Obniżyłem lampę dodałem moduł led cob 230v 50w i luxy wskoczyły do 25tys.
Niestety pojawił się kolejny problem przy dodatkowej lampie temperatura w namiocie wzrosła do ponad 35 stopni i aby utrzymać ja na poziomie 30 stopni musiałem włączyć wiatraczek komputerowy 80mm z napięciem 4.5v.Przepływ powietrza wymuszony przez wiatrak niestety drastycznie obniżył wilgotność w namiocie do 28 % czy to nie będzie za mało aby rośliny rosły prawidłowo ?


Dodatkowo Zaobserwowałem jakiegoś szkodnika na liściach papryk a bardziej w liściach. Liście są puste w środku i przezroczyste.

Wieczorem jak będę miał dostęp do komputera zmniejsze zdjęcia i zamieszczę w wątku.
Avatar użytkownika
mariusz.tom

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 153
Dołączył(a): 10 lut 2017, o 11:14
Pochwały: 1
Papryki: 7Pot
Black bhutlah
Buth jolokia chocolate
Carolina reaper
T.m.s chocolaate

Re: Sezon 2017

Postprzez solymr » 11 lut 2017, o 16:12

Dodatkowo Zaobserwowałem jakiegoś szkodnika na liściach papryk a bardziej w liściach. Liście są puste w środku i przezroczyste.

Miniarki viewtopic.php?f=46&t=2613
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Sezon 2017

Postprzez mariusz.tom » 11 lut 2017, o 17:32

mam kilka fotek jak i kilka pytan

-- 11 lut 2017, o 17:36 --



-- 11 lut 2017, o 17:45 --

kwiaty do tej pory opryskiwałem pylikolem i nic z tego nie wychodziło kazdy kwiat opadał mimo najszczerszych chęci.

wszystkie kwiaty z krzaków które wysiałem w 2016 najnormalniej opadają. z krzaków

Trinidad moruga scorpion red
Trinidad scorpion chocolate
Bischop crown

mam jedna jagodę.

Jak bym policzył lekko ponad 200 kwiatów opadło a nic z tego nie wyszło tylko ta jedna jagoda bischop crowni kilka chili noname poza tym nic.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
mariusz.tom

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 153
Dołączył(a): 10 lut 2017, o 11:14
Pochwały: 1
Papryki: 7Pot
Black bhutlah
Buth jolokia chocolate
Carolina reaper
T.m.s chocolaate

Re: Sezon 2017

Postprzez Andrew » 11 lut 2017, o 19:13

Jakiś dziwny ten Bishos crown. Bhut jolokia bardziej przypomina jakiegoś annuma. Liście dziwnie wyglądają, jakby przeazotowane, a może za duża wilgotność. Może ktoś jeszcze się wypowie dokładniej.
Avatar użytkownika
Andrew

NOWY
 
Posty: 28
Images: 24
Dołączył(a): 9 lip 2015, o 14:24
Papryki: Lemon drop, habanerki, 7 Pot yellow

Re: Sezon 2017

Postprzez mariusz.tom » 11 lut 2017, o 20:13

BISHOP'S może dziwny bo jedyny uchwany ;-)

Co do wilgotności w boxie to właśnie walczę z jej brakiem.

Stąd też moje pytanie przy jakiej minimalnej wilgotności krzaki mogą spokojnie rosnąć bez utraty na zdrowiu.


Co do roślin jakie wyrastają z nasion kupionych gdziekolwiek nie wiadomo co będzie do czasu aż zaowocuje na co czekam z utęsknieniem.

-- 11 lut 2017, o 20:19 --

Stosuje nawoz NPK 9-12-36 więc czy przeazotowany?? Możliwe?? Przy tak intensywnym świetle??

Znam przypadek gdzie habanero red przy 4tys lux kwitnie i owocuje na biohumisie

Dlatego ja już nic nie rozumiem jeśli chodzi o nawożenie i oświetlenie
Avatar użytkownika
mariusz.tom

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 153
Dołączył(a): 10 lut 2017, o 11:14
Pochwały: 1
Papryki: 7Pot
Black bhutlah
Buth jolokia chocolate
Carolina reaper
T.m.s chocolaate

Re: Sezon 2017

Postprzez ch4 » 11 lut 2017, o 22:33

Deformacje młodych liści mogą być spowodowane niedoborem wapnia (Ca) lub jakiegoś pierwiastka z grupy mikroelementów (trace elements).
Ca w roślinie nie jest mobilne, stąd objawy na nowych przyrostach.

Napisz coś więcej co to za nawóz i jak możesz to sprawdź w składzie, czy i ile ma Ca oraz mikro.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron