Bifu - sezon 2017

Pamiętnik ogrodnika

Bifu - sezon 2017

Postprzez bifu » 7 lut 2017, o 11:48

Witam
Ciężko moją uprawę podpiąć pod "nasze growlogi", ale coś tam posiałem, się zobaczy co z tego wyjdzie. Zeszły sezon był moim pierwszym jeżeli chodzi o uprawę papryk i posiałem tylko cayenne ze względu na "łatwość" jej uprawy, ale również dlatego, że na pierwszy raz nie chciałem się rozczarować. Narosło tego sporo, obdzieliłem kogo się dało, sam sporo ususzyłem, kilka słoiczków zamarynowałem, kilka sosików też się zrobiło a i w zamrażarce jest w razie w. Ostatnie donice opróżniłem pod koniec grudnia.
W tym sezonie postanowiłem pójść krok dalej i u Tomaszka nabyłem ( część dostałem <salut> ) kilka nowych odmian i tak do kubeczków poszły:
- Aribi Gusano
- Cheyenne Yellow
- Cheyenne Orane
- Fatali Red
- Goldfinger
- Habanero Red
- Jafsh
- Naga Viper
- Piri Piri
- 7 Pot White

Nasiona od razu poszły do ziemi w kubeczki 200 ml, lekko podlane, owinięte folią i zaklejone. Zamiast growloga są podłużne pudełka podwieszone na kaloryferach.
12354
12353
12351
12350
12349
12348
12346

Kubeczki z dzieciakami podpisaliśmy i podkleiliśmy, żeby się nic nie pomyliło. Nasiona powędrowały do kubeczków w sobotę 28 stycznia. Na dziś dzień tj. 7 luty 2017 r. światło dzienne ujrzały wszystkie cayenne ( kolejny dowód na ich łatwość uprawy ), cheyenne orange i cheyenne yellow. Jeszcze ze dwa dni i trzeba będzie odwinąć z nich folię bo łodyżki już są prawie pod folią. Natomiast reszta nasion jeszcze nie wyszła, ale te ostrzejsze odmiany potrzebują więcej czasu na kiełkowanie. Pozostało tylko czekać co i czy w ogóle wyjdą na świat. W ubiegłym roku wykiełkowane nasiona podsypałem ziemią i ustawiłem na parapecie. Nie licząc tych, które przelałem ( brak wiedzy i bycie świeżakiem mają swoje koszty ) reszta "dożyła" owoców. Jak skapowałem, że trzeba na początku ostrożnie podlewać to później już dostawały wodę dozowaną ze strzykawki i sobie rosły.
Zobaczymy co wyjdzie w tym sezonie - mam nadzieję chociaż na kilka krzaczków <chili> .
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez Turtle » 7 lut 2017, o 11:52

Strasznie mało ziemi w tych kubeczkach. Bez growboxa w ten sposób wysiane wyciągną Ci się baaardzo, powinno być jej z 2x więcej. To nie pomidor, młode siewki nie puszczają korzeni tak chętnie i jeżeli przegniesz z podlewaniem zasypanej mocniej rośliny to Ci zgnije.
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez bifu » 7 lut 2017, o 12:35

Bardzo dziękuję za cenną radę - wszystkie takowe mile widziane. Ziemi jest z pół kubka, ale dlatego, że jak wyjdą łodyżki tak jak pisałem do wysokości foli wówczas odkrywam kubek i dosypuję do pełna tak aby zakryć prawie całą łodyżkę. A wracając do możliwości przelania to marnując w ubiegłym sezonie sporo roślinek, nauczyłem się bardzo delikatnie dozować wodę. Postaram się na bieżąco zdawać relację co się dzieje w tych kubeczkach.
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez CATALAYA » 7 lut 2017, o 16:10

Uważaj z tą folią na kubkach. Jak postoją tak dłużej bez wietrzenia to przypałęta się pleśń i cały misterny plan wpiz...u ;)
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez bifu » 9 lut 2017, o 08:04

Po dwóch dniach od wyjścia na świat kilku roślinek nadszedł czas na zdjęcie folii z kubeczków i przesadzanie ( bo do każdego kubka wsadzałem po dwa nasiona - jakby coś :mrgreen: )
Dostały ziemi do pełna, ale obawiałem się, że po zdjęciu foli i dosypaniu ziemi papryczki doznają jakiegoś szoku i część z nich sz......k trafi, ale martwiłem się niepotrzebnie. Po kilku godzinach stanęły na baczność i tak wyglądają.
12363
Póki co ziemia jest wilgotna to nie podlewam coby ich nie zalać.
Turtle napisał(a):Strasznie mało ziemi w tych kubeczkach. Bez growboxa w ten sposób wysiane wyciągną Ci się baaardzo, powinno być jej z 2x więcej. To nie pomidor, młode siewki nie puszczają korzeni tak chętnie i jeżeli przegniesz z podlewaniem zasypanej mocniej rośliny to Ci zgnije.

Podczas przesadzania ( ziarenka wsadzałem do ziemi około 0.5cm od góry ) i dosypywania ziemi obadałem jak wygląda sprawa korzenia. Jest całkiem dobrze, po 9 dniach od wsadzenia do ziemi i wypuszczenia łodyżek korzenie mają około 7-8 cm długości. Wprawdzie cieniutkie i słabiutkie, ale powinny dać radę.
12364
Przez ostatnie dwa dni zaczęły wyłazić nowe papryki ( 3 goldfingery, 2 fatali red, 1 naga viper ) i się je przesadza do pełnych ziemi kubeczków.
To na razie tyle raportu.

Edit. 14.02.2017 r.

A tak wyglądają małe papryczki po 17 dniach od wsadzenia nasionek do kubków z ziemią.
12385
Z ziemi wyszły wszystkie Cheyenne Yellow,Cheyenne Orange, Cayenne, Habanero Red. Najsłabiej idzie wyłażenie 7 Pot White ( tylko jedna wyszła),2 sztuki fatali red, oraz aribi gusano. Pozostałe odmiany póki co wykiełkowały w połowie, ale wciąż czekam na resztę - mam nadzieję, że się doczekam.

Edit. 21.02.2017r.

Na dziś dzień wyszły takie odmiany i powoli rosną:
- Aribi Gusano - 1szt.
- Cheyenne Yellow - 6 szt.
- Cheyenne Orange - 10 szt.
- Fatali Red - 2 szt.
- Goldfinger - 4 szt.
- Habanero Red - 12 szt.
- Jafsh - 7 szt.
- Naga Viper - 13 szt.
- Piri Piri - 10 szt.
- 7 Pot White - 4 szt.
- Cayenne - 9 szt.
12412
12411
12410

Część roślinek pewnie z 30 % jak podrośnie to "obdzielę" rodzinę i znajomych a o resztę trzeba zadbać aby trochę ostrego było na co dzień. :mrgreen:
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez bifu » 6 mar 2017, o 18:01

Wprawdzie post pod swoim postem, ale nieśmiało pragnę podpytać czy roślinki ze zdjęcia 12492
nadają się już do przesadzenia do takich doniczek jak na fotce po lewej. Zgromadziłem takich doniczek trochę przez zimę :mrgreen: i tak sobie myślę może - wsadzić moje maleństwa do większych pojemników coby im się korzenie lepiej rozrosły :?:
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez tomaszek » 6 mar 2017, o 20:11

Śmiało zostaw je jeszcze na kilka tygodni aż bryła korzeniowa wypełni pojemniki,na razie korzonki są mikruśne ;)
tomaszek

SPONSOR
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 525
Images: 17
Dołączył(a): 26 sie 2012, o 09:49
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 47
Papryki: c.annum,c.chinense,c.baccatum.c.frutescens,frutescens itp... ;)

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez bifu » 6 mar 2017, o 20:36

Dziękuję za radę.

A przy okazji wrzucam zdjęcie nowo wyrośniętych papryczek 12494
i od razu rzucają się w oczy mocno wyciągnięte sztuki. Wszystkie te "dryblasy" to odmiany Jalapeno, inne jakoś się nie wyciągają. Dziwne jest to o tyle, że pierwszy rzut nasion ( nie było żadnego jalapa )który wyszedł na świat z początkiem lutego miał przecież gorsze warunki do wzrostu, bo i dzień był krótszy i słońca mało a się tak nie powyciągały łodygi. Czyżby to była taka przypadłość Jalapów :?: U Was też tak jest z tymi odmianami :?:
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez bifu » 15 mar 2017, o 19:42

Czas na aktualizację.
Parapety zostały poddane selekcji i na dziś dzień wygląda to tak.
Grupa "starszaków" z pierwszego wysiewu coś tam podrosła i tak wygląda.
12559
Po przebraniu ostały się takie odmiany:
Cheyenne Yellow - 2 szt.
Cheyenne Orange – 3 szt.
Cayenne – 2 szt.
Piri Piri - 4 szt.
7 Pot White - 3 szt
Jafsh - 2 szt.
Goldfinger - 3 szt
Habanero Red - 8 szt
Naga Viper – 5 szt.
Aribi Gusano – 1 szt

Reszta została "wydana" wujkom,ciotkom,szwagrom.....Wraz z małymi paprykami dołączyłem pełen opis odmian coby nie było zdziwka <chili> jak już coś urośnie i ktoś spróbuje :mrgreen: Niech moc będzie z nimi :lol:

Jako, że mój growlog oparty jest na żarówce naturalnej pod nazwą słońce :mrgreen: a to ostatnimi dniami ni cholera nie wyłazi zza chmur trochę wolniej rośnie młodsza grupa.
12560
12561
I to małe stadko po względem odmian wygląda tak:
7 Pot Katie - 2 szt.
7 Pot Lucy - 2 szt.
Carolinka Reaper - 2 szt.
Brazilian Ghost - 1 szt.
Habanero El Remo - 2 szt.
Habanero Golden - 1 szt.
Jamaican Hot Yellow - 1 szt.
Jamaican Hot Red - 1 szt.
Condors Beak - 2 szt.
Aji White Fantasy - 1 szt.
Apache - 1 szt.
Candelfire - 1 szt.
Litl Elf - 2 szt.
Scarlet Lantern - 2 szt.
Cheiro Roxa - 2 szt.
Habanero White Peruvian - 2 szt.
Peter Pepper Orange - 2 szt.
Fatali Gourmet Jigsaw - 3 szt.
Jalapeno Biker Billy - 4 szt.
Jalapeno Classic Early - 4 szt.
Jalapeno Mexico - 4 szt.
Pimiento Crystal - 4 szt.


Liczę jednak na to, że już niedługo kochane wiosenne słoneczko zacznie świecić i mocniej, i dłużej, i dostarczy roślinkom niezbędnej energii do wzrostu, a tym samym nadrobią to co straciły przez ostatnie pochmurne dni.
Pozostaje mi tylko lekko podlewać i czekać co z tego wyrośnie. ;)
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Bifu - sezon 2017

Postprzez Pindin » 15 mar 2017, o 20:37

Powodzenia :) Ostrości życzę. <test>
Avatar użytkownika
Pindin

NOWY
 
Posty: 24
Images: 0
Dołączył(a): 28 lut 2017, o 15:23
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Papryki: Ostre

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron