Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Pamiętnik ogrodnika

Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez Bim8er » 31 sty 2017, o 21:56

Hej

Jestem tu nowy, więc na wstępie witam wszystkich <salut> .

Zaczynam zabawę z ostrymi papryczkami w zasadzie od zera. W zasadzie, bo w zeszłym sezonie posiałem trochę habanero i jalapeño... ale, popełniłem parę błędów, i najważniejsze - w mieszkaniu gdzie wsadziłem je na balkon zamieszkałem niestety dopiero pół roku później, tak więc nie bardzo miałem jak się nimi zajmować. Czasu na przyjazdy, kontrole i podlewanie było mało. Skrzynki stały w złym miejscu do tego jakieś szkodniki, wichury, gradobicia, przemarsze wojsk itp. Ogólnie przez brak opieki większość upraw balkonowych wyszła w najlepszym wypadku średnio :(. Teraz jestem na miejscu, wygospodarowałem na dobry początek południowy parapet, zamówiłem nasionka, trochę poczytałem i zabieram się do działania.

Garśc trochę ciekawszych faktów... Nasionka zamówiłem następujących odmian:

-Bhutlah
-Bhut Jolokia Yellow
-Fatali Gourmet Jigsaw
-Fatali Orange
-Big Bang Chocolate

Poszły do moczenia w przegotowanej, wystudzonej wodzie z czosnkiem, jak na zdjęciu. Jutro na papier do pojemników typu tacki plastikowe po warzywach i pod folię. Jako ogrzewanie mam kabel terrarystyczny 15 wat, spokojnie da radę przy podłożu zrobić 30 stopni. Podłoże mam Compo Sana super lekkie:

Wartość pH: 5,6

Skład:
Torf wysoki (stopień rozkładu H2-H7), perlit, węglan wapnia, nawóz mineralny NPK częściowo otoczkowany, środek zwiększający pojemność wodną, nawóz fosforowy z krzemem.

Po (mam nadzieję udanym) kiełkowaniu czekają doniczki ok 200-300 ml (czarne w tackach po 6 sztuk, czasem w takich zioła można kupić w marketach) i ww. parapet. Temp 20-23 stopnie.

Na razie tyle, dziękuję za uwagę :D . Jeśli zauważycie, że robię jakieś głupoty, proszę alarmujcie. :roll:

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Bim8er

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 54
Dołączył(a): 26 sty 2017, o 18:35
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 2
Papryki: Chińczyki

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez LamsonXvZ21 » 1 lut 2017, o 16:31

Witam Chiliheada <salut> Same superhoty :D Zapowiada się ciekawie, pozdrawiam i życzę dobrego sezonu :twisted: <chili>
Avatar użytkownika
LamsonXvZ21

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 188
Images: 64
Dołączył(a): 28 gru 2015, o 17:14
Lokalizacja: Częstochowa i okolice
Pochwały: 3
Papryki: Superhoty ☢

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez diabelosss » 1 lut 2017, o 17:22

Witam witam i życzę jak największych plonów i przyjemności z uprawy
Avatar użytkownika
diabelosss

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 96
Dołączył(a): 28 gru 2015, o 07:33
Lokalizacja: OLSZTYN
Papryki: lubie wszystkie :)

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez Bim8er » 2 lut 2017, o 09:58

Dziekuję panowie <thumright>

Wczoraj po nieco ponad dobie moczenia nasionka poszły na kiełkowanie. Jeden pojemnik jest jak widać zrobiony z gorszego plastiku i trochę się "pozwijał" od recepturki. Ale folia przylega szczelnie i przy dnie jest wszystko prosto, więc nie będę go wymieniał.
Kiełkuję po 8 nasion każdej odmiany. Mam docelowo miejsce na 6, może 10 krzaków łącznie. Nie wie jaki % skiełkuje, i jaki uda się dochować do etapu kiedy wybiorę najsilniejsze sztuki... Z jednej storny trochę szkoda rośliny na marne siać, z drugiej czytałem, że superhoty są dość kapryśne jeśli idzie o kiełkowanie i też trochę mam wątpliwości czy nie wypadałoby wszystkich ruszyć (mam jeszcze po 3-4 nasionka z każdej odmiany w odwodzie).

Wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam
Bim8er
Avatar użytkownika
Bim8er

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 54
Dołączył(a): 26 sty 2017, o 18:35
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 2
Papryki: Chińczyki

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez DarkSkorpion » 2 lut 2017, o 17:06

czy nie wypadałoby wszystkich ruszyć
Są kapryśne, moją rezerwę nasion wysiałem 14 dni po pierwszym wysiewie bo było kiepsko.
Pomagam w uzyskaniu odszkodowań i świadczeń z wypadków.
Avatar użytkownika
DarkSkorpion

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 2
Dołączył(a): 18 wrz 2016, o 19:19
Lokalizacja: Bytom
Pochwały: 4
Papryki: Habanero, Trinidad Moruga Scorpion

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez Bim8er » 6 lut 2017, o 15:04

Chwilę mnie nie było i CP 115 zaczęły kiełkować. 4 sztuki na razie, 5 dni po wyłożeniu na mokry papier (wczoraj wieczorem zauważyłem). Dawać je już w glebę, czy pozwolić jeszcze podrosnąć kiełkom?

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Bim8er

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 54
Dołączył(a): 26 sty 2017, o 18:35
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 2
Papryki: Chińczyki

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez Turtle » 6 lut 2017, o 15:05

Od kilku godzin powinny już siedzieć w glebie, zaczynają wrastać w papier.
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez Bim8er » 6 lut 2017, o 15:27

Już wsadzam. Kiełkiem do góry, tak?
Avatar użytkownika
Bim8er

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 54
Dołączył(a): 26 sty 2017, o 18:35
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 2
Papryki: Chińczyki

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez Turtle » 6 lut 2017, o 15:29

Ja daję w dół.
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Bim8er - pierwszy sezon - 2017

Postprzez Andrew » 6 lut 2017, o 15:32

Jeżeli to typowe ręczniki kuchenne, to chyba kiełki tak łatwo nie wrastają. W tym sezonie to sprawdzam, bo kiełkując na wacikach właśnie mi się wrastały.
Żadne dłużej przetrzymane nasionko, jak na tą chwilę nie wrosło w ręcznik. Nasiona przetrzymane trochę dłużej na mokrym ręczniku szybciej wyszły z ziemi, czasami nawet już na drugi dzień.
W twoim przypadku jednak chyba bym takie nasionka wsadził już do ziemi. Piszę o moim przykładzie, ale tylko dlatego, że zdarzyło mi się za długo przetrzymać skiełkowane nasionka. Ogólnie w tym roku szybciej u mnie idzie kiełkowanie niż w latach poprzednich.

-- 6 lut 2017, o 16:33 --

Turtle w tym sezoni9e też daję w dół. Roślinki wyrastają bez kasków.
Avatar użytkownika
Andrew

NOWY
 
Posty: 28
Images: 24
Dołączył(a): 9 lip 2015, o 14:24
Papryki: Lemon drop, habanerki, 7 Pot yellow

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości