mario4mr 2017 - moje początki

Pamiętnik ogrodnika

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez ch4 » 22 lut 2017, o 20:52

Tak, jest to odpowiedni moment (wielkość) na przycinanie, ALE w tej odmianie, przycinanie stożka wzrostu nie ma większego sensu, gdyż sama masowo zaczyna produkować pędy boczne.
Przycinanie stożka wzrostu (tzw. Topping) ma na celu zmuszenie rośliny do wypuszczania pędów bocznych z węzłów liści, a przy okazji powoduje szybkie zgrubienie i wzmocnienie łodygi.
Topping na ogół robi się tuż nad 2-gą lub 3-cią parą liści właściwych, w wyniku czego powstaje odpowiednio do 4-ech lub 6-ciu pędów bocznych.

Zabieg ten powoduje rozbudowanie rośliny wszerz oraz zwiększenie liczby rozwidleń, a co za tym idzie także i liczby punktów przyszłego owocowania.
Tak przycięta roślina jest znacznie gęstsza i bardziej produktywna.

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez mario4mr » 22 lut 2017, o 20:59

Tak więc nie ruszam i nie przycinam krzaczków, zostawiam je samym sobie i będę obserwował.
Avatar użytkownika
mario4mr

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 95
Images: 97
Dołączył(a): 25 sty 2017, o 09:02
Lokalizacja: Płock
Pochwały: 1
Papryki: Purrira, Piri-Piri, Joe's Long Cayenne, ozdobne

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez mario4mr » 28 lut 2017, o 22:04

Oto co zaobserwowałem dosłownie przed chwilą na większości spośród kilkunastu sadzonek Puriry - na ich "czubkach" zauważyłem... czyżby pąki??? :o
Sadzonki mają około 10cm wysokości, rosną jak na razie w kubkach 200ml, a zauważone pączki mają rozmiar dosłownie łebka od szpilki.
No i tu moje pytanie - co powinienem z nimi robić? - czekać, obcinać, obrywać, zostawić... :?: :roll:
Na kwiaty to chyba zdecydowanie za wcześnie?

12461

12462
Avatar użytkownika
mario4mr

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 95
Images: 97
Dołączył(a): 25 sty 2017, o 09:02
Lokalizacja: Płock
Pochwały: 1
Papryki: Purrira, Piri-Piri, Joe's Long Cayenne, ozdobne

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez allergik180 » 28 lut 2017, o 22:28

TAK to pączki <thumright> pozrywaj je bo zahamują wzrost rośliny (jeszcze jest za mała )
C18H27NO3
Avatar użytkownika
allergik180

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 56
Dołączył(a): 26 lut 2013, o 14:14
Papryki: 7 pot brain strain orange,bhut jolokia,
Lemon Drop, Habanero Red, cuban black

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez mario4mr » 4 mar 2017, o 12:34

Aktualizacja mojego growloga dzięki odrobinie wolnego czasu :) .
Pączki na Purirach usunąłem, pojawiają się nieśmiało kolejne, które też usunę.
Poniżej zdjęcia na dzień dzisiejszy, odmiany ustawione w przypadkowej kolejności, wyjęte z growboxa do podlania.

12475

12476

Wczoraj wyrzuciłem 1 Purirę i 2 "zwykłe słodkie sklepowe" - wyglądały mizernie w porównaniu z innymi.
Niewykluczone, że z tych, które mam też jeszcze jakieś pojedyncze sztuki odlecą (będę obserwował i porównywał).
Nie jest to jednak wielka strata, bo na wacikach wygrzewają się kolejne: 6 szt. Joe's Long Cayenne, 6 szt, Explosive Ember i 6 szt. Feher Czereśniowy (czyli wszyscy wiemy z jakiego źródła mam nasionka ;) ).

12477

Czekam na dostawę zamówionych doniczek i pomyślę o przesadzaniu. Zamówiłem następujące pojemności:
- 2 litry - w nich wylądują E. Ember, Purira i Candlefire,
- 5 litrów - Joe's Long Cayenne, Feher, "zwykła słodka", Aji Omnicolor i Piri-Piri.

Czy po przesadzeniu wprowadzić jakiś nawóz? W tej chwili podlewam co 3-4 dni wodą z połową zalecanej dawki Biohumusu.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
mario4mr

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 95
Images: 97
Dołączył(a): 25 sty 2017, o 09:02
Lokalizacja: Płock
Pochwały: 1
Papryki: Purrira, Piri-Piri, Joe's Long Cayenne, ozdobne

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez Luisjana » 6 mar 2017, o 20:16

Moim zdaniem przy na tyle dużych roślinach szczególnie po przesadzeniu w większe doniczki można nawozić normalną dawką biohumusu; jest on na tyle fajny że chyba prawie nie możliwe jest przenawożenie. :)
Avatar użytkownika
Luisjana

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 0
Dołączył(a): 18 gru 2016, o 16:18
Lokalizacja: Warszawa
Papryki: Jalapeno, Ancho Poblano, Not Pink Tiger, Habanero, Bhut Jolokia, Thai chili.

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez mario4mr » 6 mar 2017, o 21:11

Dziś dostarczono mi zamówione doniczki, na dniach kupię podłoże i przesadzam. Na razie będę kontynuował Biohumus (w większej dawce niż dotychczas), a kiedy wyraźnie moje krzaczki "ruszą" w docelowych doniczkach, pomyślę o odpowiednim "jedzonku" (z przewagą N+K). Czy jakiś nawóz konkretny, sprawdzony na czas wzrostu do okresu kwitnienia możecie polecić? :?: <thumright>
Avatar użytkownika
mario4mr

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 95
Images: 97
Dołączył(a): 25 sty 2017, o 09:02
Lokalizacja: Płock
Pochwały: 1
Papryki: Purrira, Piri-Piri, Joe's Long Cayenne, ozdobne

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez mario4mr » 8 mar 2017, o 20:38

Poniżej na zdjęciu moje Piri-Piri. Rosną w górę jak szalone, mają ok. 17 cm wysokości i zdecydowanie wyścignęły pozostałe krzaczki. I tu moje pytanie - czy powinienem je przyciąć? Zaznaczam, że za kilka dni powędrują w 5-litrowe doniczki.

12505
Avatar użytkownika
mario4mr

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 95
Images: 97
Dołączył(a): 25 sty 2017, o 09:02
Lokalizacja: Płock
Pochwały: 1
Papryki: Purrira, Piri-Piri, Joe's Long Cayenne, ozdobne

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez lgorek » 8 mar 2017, o 22:11

Ja bym je przyciął aby bardziej się rozkrzewiły, jest jeszcze sporo czasu zanim dasz je na pole. Dlatego lepiej teraz reagować niż później owoce będą łamać łodygi.
Avatar użytkownika
lgorek

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 97
Dołączył(a): 16 mar 2013, o 18:26
Pochwały: 2
Papryki:

Re: mario4mr 2017 - moje początki

Postprzez mario4mr » 11 mar 2017, o 12:09

Piri-piri zostały przycięte, ale nie wszystkie - 3 szt. przyciąłem, a 3 szt. zostawiłem, zobaczymy i porównamy...

12514

Najbardziej się cieszę, że wreszcie (po wielu próbach i wieeeelu nasionach) wyszedł na wierzch Explosive Ember - ze względu na atrakcyjny wygląd krzaczka szczególnie na niego czekał mój synek, który zadeklarował się opiekować właśnie nim :)

12515

Reszta rośnie jak szalona, na razie jeszcze w kubeczkach...
Avatar użytkownika
mario4mr

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 95
Images: 97
Dołączył(a): 25 sty 2017, o 09:02
Lokalizacja: Płock
Pochwały: 1
Papryki: Purrira, Piri-Piri, Joe's Long Cayenne, ozdobne

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości

cron