Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Pamiętnik ogrodnika

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez solymr » 18 kwi 2017, o 10:43

Wszystko zależy od stopnia rozwoju rośliny:
- bez systemu korzeniowego lub słabo rozwinięty system - woda do połowy koszyczka
- rozwinięty system korzeniowy - korzenie wystają poza koszyczek - woda ok 1cm poniżej poziomu koszyczka.
Dolewając później wody/wody z nawozem kontroluję by maksymalny poziom wody był przynajmniej 2-3 cm poniżej koszyczka. Jeśli roślina jest bardzo rozwinięta to nawet 5 cm poniżej koszyczka.

Staram się nie doprowadzać do sytuacji, że nie ma wody w pojemniku. W dużych pojemnikach powyżej 5l co tydzień dolewam ok 250-500ml wody. Jak przyjdzie lato i upały to pewnie co 3 dni przyjdzie mi dolewać po 1-2l wody. W małych pojemnikach co 3-4 dni dolewam wody tak 2-3 cm poniżej koszyczka (miejsce na korzenie powietrzne) a gdy zapomnę i ilość wody stanowi ok 10% początkowego stanu, wówczas przygotowuję świeży roztwór.
Nigdy nie przesuszasz korzeni w hydroponice, zawsze muszą być wilgotne. Takie postępowanie to stresowanie rośliny, które nic dobrego nie daje. I przykład z dnia dzisiejszego, w pracy po świętach w słoiku 0,9l skończyła się woda, roślina od piątku wypiła ok 600ml wody, liście zwiędły, kilka kwiatków roślina zrzuciła, korzenie suche i sztywne. Ale dostała nową mieszankę i liście ładnie się podnoszą. Poniżej fotka - stan bez wody.
Spoiler:
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez mef » 18 kwi 2017, o 11:33

Dzięki za odp. W jakimś internetowym poradniku wyczytałem, ze przesuszanie korzeni jest ważne, bo wtedy się lepiej dotleniają i maja być bez wody jakieś 2-3 dni (ponoć mokry keramzyt i tak dostarczy im wilgoć). Ale zdjęcie powyżej udowadnia, że to chyba niezbyt dobry pomysł.

To skoro wywołałem Cię do tablicy, to mam jeszcze 2 pytania ;)
Przesadzałeś kiedyś z ziemi do hydro? Spróbowałbym takiej konwersji na 1-2 roślinach, ale nie wiem czy od razu dawać im nawóz w wodzie czy zalać czystą wodą. Na necie można znaleźć info, żeby na początku dać tylko czystą wodę. Roślina jest młodą i generalnie wygląda na dobrze odżywioną.
I drugie pytanie. Kiedy decydujesz się na "przesadzenie" roślin do większych pojemników?
Avatar użytkownika
mef

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Images: 8
Dołączył(a): 25 sty 2017, o 16:25
Lokalizacja: Ślůnsk
Papryki:

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez solymr » 18 kwi 2017, o 12:20

Przesadzałeś kiedyś z ziemi do hydro?

Nie, jeszcze tego nie robiłem, ale z tego co wiem, widziałem, przeczytałem to należy dokładnie oczyścić korzenie z gleby, umieścić w czystej wodzie na kilka dni, jeszcze raz przepłukać korzenie i wówczas do pojemnika dodać świeżej wody z nawozem.

Kiedy decydujesz się na "przesadzenie" roślin do większych pojemników?

Zależy co sobie zaplanujesz i ile miejsca masz do dyspozycji. Ja wszystkie rośliny z hydro przedszkola przeniosę do docelowych pojemników w okolicach zimnej zośki by zaraz po tym wyprowadzić je na balkon. Nie mam za dużo miejsca, stąd taki plan. Mam kilka roślin w słoikach 0,9l i pojemnikach 1l i one w nich zostaną do końca sezonu.
Gdybym miał szklarnię w domu to pewnie od początku rośliny rosłyby w docelowych pojemnikach. W zeszłym roku 6 krzaczków od małego rosły w 5l wiaderkach.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez solymr » 27 kwi 2017, o 13:18

Carolina Reaper Orange - wiek 22 tygodnie, 9 tygodni po pierwszym przycięciu, 2 tygodnie po drugim przycięciu rośliny, usunięte wcześniejsze liście (pozostały 3 sztuki), wysokość ok 28 cm, w 90% międzywęźlach pojawiły się nowe pędu, jest też zdjęcie bryły korzeniowej - większa już raczej nie będzie ze względu na ograniczenie pojemnika.
Spoiler:

Trinidad moruga scorpion yellow - wykiełkowało 1 marca 2017, wiek 8 tygodni - od 18 kwietnia prowadzona w metodzie podwójnego kubka
Spoiler:

Sangria Chili - wiek 31 tygodni - po lekkim odwonieniu nie ma śladu, jedynie ponad 15 kwiatów nie zawiązało owoców, obecnie kwitnie dalej i owocuje, około 20 papryczek na krzaczku i jedna zaczyna się wybarwiać.
Spoiler:
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez kosmas » 28 kwi 2017, o 14:25

Piękna bryła korzeniowa, ilu litrowe wiaderko masz i jakie proporcje nawozu Carolinie dajesz?? :)
kosmas

NOWY
 
Posty: 33
Images: 21
Dołączył(a): 22 mar 2017, o 08:27
Lokalizacja: łódzkie
Papryki: Jalapeno, Cayenne, Carolina i inne

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez solymr » 28 kwi 2017, o 17:29

te wiaderko jest 5 litrowe, nawóz wszędzie ten sam
6g nawozu Fertisal (nawóz do uzyskiwania bujnych kwiatów) skład: NPK 6-18-36, 1.8% Mg, 2% S, 0.02% B, 0.01% Cu, 0.10% Fe, 0.05% Mn, 0.002% Mo, 0.025% Zn
- 4g siarczanu magnezu MgSO4
- 6g azotanu wapnia Ca(NO3)2
EC na poziomie 3,7-4,0 mS/cm pH 6,1-6.2 - jeszcze czeka ją oprysk z kwasu giberelinowego GA-3
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez ras13 » 28 kwi 2017, o 17:53

Te korzenie przepięknie wyglądają, dobrze się żyję Twoim chili ;)
Avatar użytkownika
ras13

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 539
Images: 312
Dołączył(a): 6 cze 2011, o 19:16
Lokalizacja: whitestock
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez Borys » 28 kwi 2017, o 18:10

Carolina Reaper Orange wygląda imponująco, jak rasowe okazy Sierry prosto ze szklarni <thumright>

solymr napisał(a):Trinidad moruga scorpion yellow[/color][/size][/b] - wykiełkowało 1 marca 2017, wiek 8 tygodni - od 18 kwietnia prowadzona w metodzie podwójnego kubka

Jak Ci się wydaje, czy gdyby podsypać tą wolną przestrzeń między kubkami drobnym keramzytem (3-6mm), wyszłoby na to samo ?
Zastanawiam się, czy nie podsypać na dnie co niektórym paprykom drenażu, aby korzenie jeszcze trochę rozrosły przez te 2 tygodnie.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez solymr » 28 kwi 2017, o 23:11

Warunki w pracy mam jak w szklarni, w nocy temp. nie spada poniżej 20 st. a w dzień dobija nawet do 30, do tego dużo CO2 z płuc współpracowników ;) Rośnie jak szalona. Ale jak jest pochmurno to temp. oscyluje w okolicy 25 st.
Jak Ci się wydaje, czy gdyby podsypać tą wolną przestrzeń między kubkami drobnym keramzytem (3-6mm), wyszłoby na to samo ?
Zastanawiam się, czy nie podsypać na dnie co niektórym paprykom drenażu, aby korzenie jeszcze trochę rozrosły przez te 2 tygodnie.

Myślę, że tak, choć doniczka by musiała stać w wodzie by korzenie miały co czerpać i do czego się rozrastać. Kwestia ustalenia poziomu by bezpośrednio ziemia nie zasysała kapilarnie wody. Choć woda kapilarnie po korzeniach lub przez parowanie też idzie do kubka i ziemia jest cały czas wilgotna.

Ja zawsze sypię keramzyt na dno jako drenaż.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Hydroponicznie i tradycyjnie - solymr - sezon 2 - 2017

Postprzez Polishteam » 29 kwi 2017, o 09:32

Dawno nie bawiłem się w hydro, ale jak przejrzałem twojego growloga, stwierdziłem, że jedną roślinę przerzucę z ziemi do wody.
Ja użyłem do swojej canny hydro vega, bo mi zostało z poprzednich lat. Dodatkowo dołożyłem napowietrzacz, zobaczymy co z tego będzie.
Zastanawiam się czy do hydro mogę użyć Capso tutaj większy opis, on stosuje się 5ml/l wody w fazie vega i 10ml/1l w fazie bloom. Jak sądzisz można użyć?
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron