Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Pamiętnik ogrodnika

Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Postprzez gebir » 12 paź 2016, o 10:45

Witam,
Wstęp
Na początku uprzejma prośba do "Obrońców Praw Roślin" aby nie czytali tego wątku. :roll:
Na przekór wszelkiej dostępnej wiedzy zrobię wszystko inaczej niż jest to zalecane, taka moja natura :lol:
Co będę hodował ?
Spoiler:

Gdzie ?
Spoiler:

Oświetlenie ?
Spoiler:


Jakie błędy już popełniłem ?
Spoiler:


Celem tej pseudo hodowli jest otrzymanie kilku bardzo małych roślinek. Typowe parapetowce ale "ozdobne". W sezonie 2016/2017 nie mogę sobie na więcej pozwolić (chwilowy brak ogródka, do tego przeprowadzki ... :( )
W boksie znajdzie się również miejsce dla jednej truskawki(trzeba jakoś przekupić drugą połówkę).
Temperaturę i wilgotność mierzy dht22, loguje i wizualizuje domoticz. (aktualnie temp. ~21-22/ wilgo ~50%)
Roślinki będą dość intensywnie trenowane, dwa piętra liści i "ciach"

Koniec wstępu

W dniu 11 Października 2016 roku, na wacikach potajemnie wykradzionych ładniejszej połówce, wylądowały nasionka. Po krótkiej sesji zdjęciowej zapakowane w woreczki strunowe spoczęły owinięte w ręcznik na lekko ciepłym parapecie.
11936
Te roślinki zostały głównymi bohaterami wątku i to ich historię postaram się tutaj opisać ;)
Avatar użytkownika
gebir

NOWY
 
Posty: 17
Images: 15
Dołączył(a): 1 lut 2015, o 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Postprzez grishag3 » 12 paź 2016, o 11:15

Ciekaw jestem wyników eksperymentu, choć mam małe przypuszczenia. Osobiście wolę (i tak też robię) pozwolić roślinom rozrosnąć się w 10 litrowych wiadrach tak baaardzo porządnie i dopiero potem ciachnąć je u nasady i przesadzić do czegoś mniejszego- dzięki temu sam główny pęd jest ładnie zdrewniały i gruby, i gdy już z tego pędu się rozrośnie roślina to lepiej wygląda. Z drugiej strony mam dwie roślinki których nigdy nie przesadzałem z kubeczków 0.2l i te wyglądają jak zombie, żyją, ale co to za życie, ani się nie rozkrzewiają, ani nie zawiązują owoców, kwiaty tracą na potęgę. Te natomiast które rozrosły się a potem ciachnąłem na mini ładnie się rozkrzewiają, pączkują i owocują.
Avatar użytkownika
grishag3

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 50
Dołączył(a): 7 wrz 2012, o 13:52
Pochwały: 8
Papryki: Poproszę

Re: Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Postprzez Drozdek » 13 paź 2016, o 06:29

Zapowiada się ciekawie <salut>
Z czego zrobiłeś te "karteczki" z opisami papryk?
Avatar użytkownika
Drozdek

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Images: 4
Dołączył(a): 25 lut 2015, o 19:40
Lokalizacja: pomorze
Pochwały: 4
Papryki: ostre

Re: Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Postprzez gebir » 13 paź 2016, o 07:47

Drozdek napisał(a):Z czego zrobiłeś te "karteczki" z opisami papryk?

Kiedyś kupiłem kilka kartek(nazwa handlowa "papier perłowy a4", są srebrne,złoto-miedziane,białe...), następnie tabelka, wycinanie, laminowanie i znowu wycinanie.
O ile zostawisz margines laminatu minimum 2-3 mm i dobrze zgrzejesz to jeden sezon w ogródku wytrzymają bez problemu.
Avatar użytkownika
gebir

NOWY
 
Posty: 17
Images: 15
Dołączył(a): 1 lut 2015, o 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Papryki:

Re: Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Postprzez gebir » 24 paź 2016, o 11:35

To już 10 dzień i coś kiepsko kiełkowanie idzie.... ale idzie.
Po trzech dniach od wyłożenia na waciki obudziła się "Jalapeno Farmers Market Potato", wyszczerzyła kiełek i już 24h później wylądowała w doniczce.
Niestety nie chciała się pozbyć kapelusza więc w czasie operacji straciła część liścieni :oops:
Tak wygląda dzisiaj.
Spoiler:

Reszta nasion powoli budzi się do życia, jutro do ziemi trafią: "Bishop Crown" i "Buena Mulata"

Tak jak pisałem w pierwszym poście, boks zasiedlają też papryki wysiane wcześniej. Swoje już odchorowały, powoli dochodzą do siebie i zaczynają się krzewić.
Wszystkie po topingu, podłoże wymienione na Hollas Uniwersalne z wermikulitem(bardzo drobnym).
Bhut Jolokia
Spoiler:

chinense "NN" - pestka dwuletnia, coś z ostrości, jak dorośnie to będzie niespodzianka ;)
Spoiler:

Trinidad Morouga Scorpion
Spoiler:


Małą ciekawostka, wykresy temperatury i wilgotności.
Spoiler:


Oświetlenie to 4x full spectrum 10W i 1x10W royal blue. Reszta "klocków" jest gdzieś w drodze z Azji. Powierzchnia boksa ~0.23m2.
Dostałem pytania o ilość lumenów, nie można tego określić gdyż lumen(oraz lux) dotyczą tylko i wyłącznie światłą białego.

Tutaj ważna uwaga, ponieważ poziom umiejętności robienia zdjęć jest u mnie na poziomie hodowli papryki, to z góry przepraszam za tragiczną jakość wszystkich moich zdjęć.
Avatar użytkownika
gebir

NOWY
 
Posty: 17
Images: 15
Dołączył(a): 1 lut 2015, o 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Papryki:

Re: Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Postprzez Mr. Ed » 24 paź 2016, o 11:40

Ładnie rosną i widać, że światła mają pod dostatkiem.

Uszkodzonymi liścieniami się nie przejmuj, tak niewielkie braki nie powinny zaszkodzić we wzroście.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Postprzez DarkSkorpion » 24 paź 2016, o 20:21

To już 10 dzień i coś kiepsko kiełkowanie idzie.... ale idzie.
U mnie 6 dzień testowania kiełkowania na wacie. Pomidory koktajlowe wyszły wszystkie 3, a 3 Ravity i 3 Pepperoni ani drgną. Szybciej mi kiełkowało Habanero 3 miesiące temu z ziemi. Co do liścieni ważne żeby chociaż w części były i tak przy 3 parze liści uschną i opadną.
Pomagam w uzyskaniu odszkodowań i świadczeń z wypadków.
Avatar użytkownika
DarkSkorpion

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 2
Dołączył(a): 18 wrz 2016, o 19:19
Lokalizacja: Bytom
Pochwały: 4
Papryki: Habanero, Trinidad Moruga Scorpion

Re: Eksperymentalna mikro hodowla - jesień 2016

Postprzez gebir » 24 paź 2016, o 20:32

DarkSkorpion napisał(a): Co do liścieni ważne żeby chociaż w części były i tak przy 3 parze liści uschną i opadną.

Czasami są uparte i nadal chcą żyć ;)
Spoiler:
Avatar użytkownika
gebir

NOWY
 
Posty: 17
Images: 15
Dołączył(a): 1 lut 2015, o 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Papryki:


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron