Mr. Ed sezon 2016

Pamiętnik ogrodnika

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez Mr. Ed » 30 sie 2016, o 22:50

ch4 napisał(a):A czym koksujesz, jakim stężeniem, jak często i w jakiej formie (fertygacja, oprysk)?

Sadzonki w kubkach po 3-4 tygodniach od wykiełkowania zacząłem podlewać biohumusem, jakieś 2/3 zalecanej dawki za każdym razem (na oko). Po przesadzeniu, aż do czerwca, mineralnym nawozem dla roślin zielonych, zgodnie z instrukcjami - raz w tygodniu, a potem przerzuciłem się na Magiczną siłę do pomidorów Substrala, też doglebowo i też zgodnie z instrukcjami - codziennie. Nie używałem suchego nawozu mieszanego z ziemią, bo nie mam dość wiedzy i wyczucia, jak dawkować w doniczkach. Poza tym moja kranówa jest bardzo twarda i prawie kwalifikuje się jak rozcieńczony nawóz :D

ch4 napisał(a):Na zdjęciach Twoje papryki wyglądają bardzo ładnie, są dobrze odżywione i nie widać najmniejszego śladu by czegoś im brakowało.
Wręcz przeciwnie ciemny kolor liści wskazuje, że azotu mają pod dostatkiem, a jest to przecież główny budulec części wegetatywnej.

Dzięki! Na moje niewprawne oko, w tym sezonie mam bardzo zdrowe rośliny, nie zrzucają liści, praktycznie zero szkodników poza jedną drobną inwazją mszyc, którą natychmiast ubiłem :twisted: i dziurkami powygryzanymi w paru listkach kilku roślin.

ch4 napisał(a):Jedyny czynnik zatrzymujący na kilka-kilkanaście dni wzrost jaki doświadczałem, to stres spowodowany czynnikiem zewnętrznym (temperatura, przesuszenie, przenawożenie, itp.)
Może jednak ma tu znaczenie jakiś inny czynnik - wielkość doniczki, rodzaj odmiany lub ilość światła?

Nie wiem, jak z przesuszeniem/przelaniem - dwa razy po miesiącu byłem poza domem i musiałem zostawić hodowlę pod dochodzącą opieką. Doniczki 5-litrowe napełnione po brzegi nową, dobrą glebą (Hollas uniwersalna), nie ubitą, z cienką warstwą keramzytu na spodzie. Mój balkon jest dość korzystny dla papryk: wychodzi na południowy wschód (idealne oświetlenie) i jest z boków oraz z góry osłonięty. Jedna odmiana ucierpiała dość mocno od słońca (Thunder Mountain Longhorn) ale wygląda na wybredną, a pozostałe krzaki nawet nie poparzyły się zbytnio po wyniesieniu na balkon. Annuumy, z których jestem najmniej zadowolony, w ogóle nie wykazywały objawów poparzenia.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez Mr. Ed » 4 wrz 2016, o 10:20

Royal Gold wybarwia się aż miło.
11746

TS Moruga Yellow: owoców niewiele, ale dorodne.
11747

Lemon Drop: również mniej owoców niż w ubiegłym roku, ale większe. W 5-litrowej donicy większość się wybarwiła, w 14-litrowym koszu większość jeszcze zielona.
11748

Brasileiro Tres Lobos (C. baccatum): wielki krzak, owoców niedużo i małe. Szkoda miejsca na balkonie, pewnie w gruncie odmiana sprawdziłaby się lepiej.
11749

Thunder Mountain Longhorn. Od początków roślina była słabowita, na dodatek ucierpiała od słońca, ale owoce fajne.
11750

Explosive Ember. Nic dodać, nic ująć :)
11751

Aji Omnicolor
11752

Piment Oiseau: duży krzak, zakwitł późno, owoce drobne i niezbyt wiele.
11723

Tazmanian Black
11721

Purrira (C. frutescens)
11727
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez SCRUBBY » 4 wrz 2016, o 18:42

Bardzo apetycznie wyglądają Twoje papryki. Szczególną uwagę (jak zawsze) przykuwa Ember. Ja liczę na Bolivian'a u mnie. Ma wylądować na stole i cieszyć oko (o ile będę go prowadzić na niewielką roślinę).
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez Syndi » 4 wrz 2016, o 19:32

"Thunder Mountain Longhorn"
fajne toto <thumright>
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez Mr. Ed » 4 wrz 2016, o 22:04

Syndi napisał(a):"Thunder Mountain Longhorn"
fajne toto <thumright>

"Toto" jest trafnym określeniem, odmiana ekstremalna :D

Dla skali: Łapę mam dość sporą, średnia długość owocu to ok. 30 cm, mimo hodowli balkonowej i słabego krzaka. Pod folią na pewno wyrosną dłuższe, user Hero chwalił się okazem 50 cm...
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez Mr. Ed » 9 wrz 2016, o 12:47

Wkrótce będę zbierać plony. Leniwy jestem, więc machnąłem sobie prosty arkusz w Excelu do sumowania zbiorów. Może komuś jeszcze się przyda :)

Odmiany oczywiście przykładowe; na drugiej karcie same się obliczają statystyki.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez Mr. Ed » 11 wrz 2016, o 12:44

Pora na zbiora!

11835

Kolumnami, zaczynając od górnego lewego rogu:
Monkey Face Ted, TS Moruga Yellow, Royal Gold, Cacho Negro, Purrira
Early Jalapeno, Lemon Drop, Aji Omnicolor, Pimenta de la Puta Madre, Habanero Orange
Joe's Long Cayenne, 7Pot Jonah Strain, Tazmianian Black.

Razem nieco ponad 2 kilogramy. Jeszcze jakieś drugie tyle powinienem zebrać do końca sezonu - w tym roku plony gorsze niż w uprzednich, ale start był słaby i opóźniony.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez Mr. Ed » 18 paź 2016, o 20:24

W tym sezonie byłem chyba dłużej poza domem niż w domu - ale krzaki pod dochodzącą opieką miały się bardzo dobrze. Chili to twarda roślina, jak już pisałem <thumright>

Balkon po moim powrocie:
11943

Trinidad Scorpion Long SR zdążył się wybarwić znacznie wcześniej niż w ubiegłym roku:
11948

Purrira mimo chłodów nadal kwitnie i zawiązuje owoce. Ładna odmiana i najwyraźniej nadaje się do naszego klimatu:
11942

Pimenta de la Puta Madre:
11944

Trinidad Scorpion Moruga Yellow:
11945

Lemon Drop:
11946

Pora na zbiora! Prawie dwa kilo, w tym roku łącznie prawie 4 kilo - mniej niż ostatnio, z kilku powodów.
11949

I tyle.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez koszmarnick » 18 paź 2016, o 20:31

Piękne rośliny i piękne zbiory.
Avatar użytkownika
koszmarnick

SPONSOR
NOWY
 
Posty: 26
Images: 0
Dołączył(a): 24 sty 2016, o 14:40
Papryki: Trinidad Moruga Scorpion

Re: Mr. Ed sezon 2016

Postprzez Borys » 19 paź 2016, o 00:59

Hodowla pierwsza klasa <thumright> i piękne zbiory <chili> Nie ma się nawet do czego przyczepić :-P

Mr. Ed napisał(a):Dlaczego rozrosły się na boki a nie wyciągnęły w górę? Pewnie z dwóch powodów: cały czas miały dużo światła (najpierw w growboksie, potem na słońcu) i nigdy nie były stłoczone - od początku rosły solo w kubkach i szybko przesadziłem do większych donic.
Moim głównym problemem jest hamowanie wzrostu annuumów: powinny rosnąć szybko, a najczęściej zatrzymują się we wzroście i zostają mikre do końca sezonu...


Podzielę się z Tobą pewną hipotezą, co może być przyczyną. Może to być stosunek azotu to potasu. Jeśli jest stosunkowo dużo potasu, rośliny mają tendencję do puszczania odrostów bocznych, rozkrzewiają się i zawiązują... Masa zielona --- kwitnienie z owocowaniem, to niestety uproszczony model 2-nawozowy, chociaż wystarczający dla hobbystycznej uprawy. Tuż po zawiązaniu owoców wypadałoby dać jednorazową dawkę azotu np. w postaci saletry wapniowej. Wapń z kolei wpływa na wielkość owoców i jeśli jest go za mało (lub w nadmiarze azotu, potasu, magnezu) to owoce potrafią osiągać 25% maksymalnej wielkości.
Na własnym przykładzie - przy owocowaniu stosowałem standardowy nawóz na tą fazę: N-8% K-36%. Jedna roślina zupełnie nie rosła, pomyślałem dodam Substrala wapniowego (który stosuję standardowo dolistnie). Roślina mi momentalnie wystrzeliła w górę i zawiązała kilka owoców dopiero we wrześniu, skład: N-11% K -19%.
Także wg mnie nie warto szaleć z tym potasem, albo podkarmić nawozem wieloskładnikowym na wzrost. Z kolei jeśli jest słabe zawiązywanie w trakcie kwitnienia, warto zrobić oprysk borasolem i tytanitem.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron