Growlog by Dziunia87 - czyli Ostrości na moim Bagienku 2015

Pamiętnik ogrodnika

Growlog by Dziunia87 - czyli Ostrości na moim Bagienku 2015

Postprzez Dziunia87 » 16 wrz 2014, o 21:19

Witam,

pora i na mojego growloga... <study>

Będzie tak trochę po babsku, więc wybaczcie dłużyzny :D

Przygodę z ostrościami zaczęłam w poprzednim sezonie i taki bakcyl mnie chwycił, że teraz może już być tylko ”gorzej” (z miejscem na parapetach, w growboxach, na werandzie i w ogrodzie). Sami wiecie jak to jest, Wam jedynym nie muszę tego tłumaczyć :lol:

*Tych co dbają o poprawną polszczyznę proszę o wybaczenie, ale uwielbiam zwrot „ostre papryczki”, aż ślinka leci od wymawiania tegoż zwrotu ;)

Ale do konkretów…W pierwszym roku zaczęłam od czerwonego Chili NN, które wydłubałam ze sklepowej papryki. Raz w życiu trafiły mi się do kupienia takie cienkie i tak masakrycznie ostre (jak dla mnie w owym czasie) papryczki i przyznam, że do dziś to moja ulubiona odmiana na kanapki czy do tostów… nie wiem czy to raczej bardziej z sentymentu, ale nie zmienia to faktu, że zostaną u mnie na dobre <thumright>

Tak wyglądały jej pierwsze owoce, których doczekałam się dopiero na w trakcie jej zimowania w growboxie :D
Obrazek

Oprócz tego w sezonie 2013 wyhodowałam również CHILI SANGRIA, które z mniejszym lub większym sukcesem przezimowałam
Obrazek

Tu po cięciu formująco-pielęgnacyjnym przed wiosną
Obrazek

A CHILI SANGRIA dziś wygląda tak:
Obrazek Obrazek

W obecnym sezonie zaopatrzona w nasionka z „Akcji wymiany nasion” z mojego rodzimego ogrodniczego FO, z odrobiną większej wiedzy i doświadczenia ruszyłam z uprawą.
Wysiewy zaczęłam tuż przed Świętami 2013 i po Nowym Roku po zmontowaniu kolejnego growboxa rozsada rosła jak na drożdżach.
To teraz już w telegraficznym skrócie relacja z tego roku.

Wpierw growboxy bez których nie byłoby ani papryk, ani pomidorów, ani kwiatów w moim ogrodzie :lol:
Pierwszy growbox
Obrazek

I kolejny
Obrazek

Obrazek

Przedszkole
Obrazek
Obrazek

Pierwszy dojrzały owoc (w maju)
Obrazek

I reszta sezonu
Obrazek

Bolivian Rainbow
Obrazek

Yamaican Hot Yellow
Obrazek

Obsypane owocami czerwone Chili
Obrazek

Red Long Slim Cayenne
Obrazek

Cayenne Purple
Obrazek

Explosive Ember
Obrazek

Blac Cuban
Obrazek

Thai Hot Culinary
Obrazek

Z dojrzałymi owocami

Red Cherry Large
Obrazek

Czerwone Chili NN
Obrazek

Chili żółto-pomarańczowe NN
Obrazek

Habanero Yellow
Obrazek

Yamaican Hot Yellow
Obrazek

I ostatni zbiór z niedzieli 14.09.2014
Obrazek

Żółte Cayennki już przecięte wzdłuż na pół
Obrazek

W sumie mój największy jednorazowy zbiór w tym sezonie :tan Po wydłubaniu nasionek większość wysuszę na zimową "posuchę" :;230
Obrazek

Uff.. to tyle, albo aż tyle :) Tym co dotrwali do końca dziękuję za uwagę, bo ciężko cały sezon skrócić :D
Ostatnio edytowano 24 lis 2015, o 21:02 przez Dziunia87, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Dziunia87

ROZGADANY
 
Posty: 390
Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 22:08
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 14
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Kali » 16 wrz 2014, o 21:35

Milo powitac Sz. P. Chilhead'ke. Szczerze powiem dosc fajnie sie ogladalo growloga :) zycze obfitych plonow i duzo slonca na koniec sezonu! <salut>
Avatar użytkownika
Kali

ROZGADANY
 
Posty: 266
Images: 112
Dołączył(a): 15 sty 2014, o 15:09
Lokalizacja: Gorlice
Pochwały: 2
Papryki: Jalapeno Smolder i inne...

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Dziunia87 » 16 wrz 2014, o 21:50

Kali Dziękuję za miłe słowa. Może teraz nie będę "reklamiarzem" :lol:
Postaram się by nastepne wpisy nie były takie "hurtowe" :) Do weekendu wkleję coś nowego, bo w Szczecinie od poniedziałku znowu oprzypomniało sobie o nas lato :)
Avatar użytkownika
Dziunia87

ROZGADANY
 
Posty: 390
Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 22:08
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 14
Papryki:

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Dziunia87 » 18 wrz 2014, o 21:11

Aktualizacja uprawy, niestety tylko częściowa, bo za późno ruszyłam do ogrodu z aparatem. Wybaczcie tę szmatę jako tło, ale już ciemnawo było, a chciałam uwydatnić owoce na krzakach 8-) Pozostałe odmiany dodam na dniach.

Red Long Slim Cayenne, bardzo podoba mi się ich śmieszny pofałdowany kształt :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Yamaican Hot Yellow, jeszcze kilka dni i hurtem pójdzie zbiór :P
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Piri-piri, nie nadążam ze zbiorem :lol:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Habanero Yellow, wygląda ślicznie, ale "bejca" to nie dla mnie :roll:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Dziunia87

ROZGADANY
 
Posty: 390
Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 22:08
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 14
Papryki:

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Ostra Laska » 19 wrz 2014, o 11:07

Sylwia, jestem zachwycona Twoimi roślinkami <thumright> Pięknie wyglądają, ja i u siebie muszę na zimę jakiegoś growboxa zmajstrować :twisted:
A powiedz, czemu piszesz, ze 'bejca' to nie dla Ciebie? Co jak co, ale wygląda to ma :D
Avatar użytkownika
Ostra Laska

NOWY
 
Posty: 25
Images: 22
Dołączył(a): 14 sie 2014, o 11:58
Lokalizacja: mazowieckie, WPR
Papryki: to moja mała obsesja

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Dziunia87 » 19 wrz 2014, o 11:14

"Bejca" - tak tu na forum mówi się potocznie na baaardzo specyficzny posmak habanero... taki chemicznie wstrętny. Zapach rozkrojonej papryczki też mnie odrzuca... Ale to kwestia gustu i tak jak przy pleśniowych serach jedni się zachwycaja, a inni po prostu uciekają :)
Avatar użytkownika
Dziunia87

ROZGADANY
 
Posty: 390
Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 22:08
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 14
Papryki:

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Ostra Laska » 19 wrz 2014, o 12:10

A widzisz, to nie wiedziałam tego, przy najbliższej okazji jedzenia habanero, spróbuję wychwycić ten chemiczny posmak :D Dzięki!
Avatar użytkownika
Ostra Laska

NOWY
 
Posty: 25
Images: 22
Dołączył(a): 14 sie 2014, o 11:58
Lokalizacja: mazowieckie, WPR
Papryki: to moja mała obsesja

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Dziunia87 » 19 wrz 2014, o 12:23

A Ty masz swojego growloga? Chętnie zajrzę.
Avatar użytkownika
Dziunia87

ROZGADANY
 
Posty: 390
Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 22:08
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 14
Papryki:

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Ostra Laska » 19 wrz 2014, o 14:21

Tak, mam - wkrótce go uzupełnię :) Zapraszam!

Ostry Ogródek
Avatar użytkownika
Ostra Laska

NOWY
 
Posty: 25
Images: 22
Dołączył(a): 14 sie 2014, o 11:58
Lokalizacja: mazowieckie, WPR
Papryki: to moja mała obsesja

Re: Growlog Sylwii - czyli Ostrości na moim Bagienku

Postprzez Dziunia87 » 10 gru 2014, o 01:42

Moi Kochani,

"ledwiem" odpoczęła po przedzimowym pieleniu ogrodu, a tu już otwieram nowy papryczkowy sezon 2015 8-)

Zaczęłam od zreanimowania moich growbox'ów. Świetlówki te same, dają radę, ale musiałam wymienić powłokę "odblaskową"...
Tu moja szklarenka bez folii zewnętrznej. Nad każdym mocowaniem świetlówek kompaktowych dałam folię, co by odbijała w dół emitowane światło. Korci mnie co by Mikołaja na Święta poprosić o podświetlenie ostatniego pięterka :D
Obrazek

Po prawej mój "pierworodny" growbox'ik z "nówką funkiel" wyklejeniem, och Boże jak ja się musiałam tam nawyginać pod podsufitką :lol:
Obrazek

Cenna rada dla nowicjuszy folię przyklejamy błyszczącą stroną w stronę świetlówek, a matową w stronę ścianek... Polecam wykorzystanie przeźroczystej taśmy klejącej. Ja z braku laku wykorzystałam tę, którą miałam, brązową... po prostu nie mogłam już wytrzymać... :lol: I nie, nie przeraził mnie ten nieznaczny procentowy odsetek strat na odbijanym świetle :o

A propos w moich growboxach wykorzystałam możliwie najtańsze rozwiązania... W pierwszym zmontowanym growboxie miałam świetlówki liniowe, których koszt masakrycznie podwyższał koszt samej oprawki, ehh :roll:
W kolejnym growboxie zamontowałam świetlówki kompaktowe, stosunkowo droższe, bo kosztowały aż ponad 17zł za sztukę i to w promocji, ale oprawka to już bagatela niecałe 2zł i nie trzeba było montować starterów jak w przypadku świetlówek liniowych, a żywotność kompaktówek jest zdecydowanie dłuższa niż liniówek (sprawdzone na doświetlanych w domu akwariach).

Tu stara sfatygowana i podarta powłoka folii alu....
Obrazek
Kolejna wskazówka dla chcących założyć growbox - folia alu w przciwieństwie do matowego papieru A4 nie przemaka od wilgoci generowanej w growboxie, ale niestety folia potrafi się drzeć... przy setnym otwieraniu i zamykaniu powłoki growboxa :)

Folia po zdarciu starej warstwy alu
Obrazek

Wyklejanie po wywinięciu (na "lewą stronę")
Obrazek
Obrazek

Efekt końcowy po 1-dniowym przestoju, bo folia alu się skończyła. Udało się wywinąć folię z powrotem na "prawą stronę" i nałożyć na stelaż <thumright>
Obrazek
Obrazek

Jeszcze puste, ale gotowe do działania
Obrazek

ps. Nasionka najcenniejszych dla mnie odmian już się moczą... Kolejna aktualizacja z uprawy na dniach <salut>
Avatar użytkownika
Dziunia87

ROZGADANY
 
Posty: 390
Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 22:08
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 14
Papryki:

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości