kaiel-pierwszy sezon

Pamiętnik ogrodnika

kaiel-pierwszy sezon

Postprzez kaiel » 8 kwi 2013, o 10:20

Jest to mój pierwszy sezon.
Wysiałem :
cayennki -55 szt.
lemon dropy,cherry chilli, piri piri, cyklony, thai chili, cayenne long red, jalapen, jalapeno zielone - razem 32 sztuki
Cayennki zaczeły wyłazić 13.03. czyli równo tydzień od wysiania, pozostałym zajęło to kilka dni więcej.
W piątek wyglądało to tak:
2829
2831
2832
Szału nie ma, słońca było jak na lekarstwo, a i temperatura na parapecie powinna być wyższa.
Dwa tygodnie temu dosiałem bhut jolokie i trinidad scorpiona (po 5 szt), scorpiony już wyszły.
2833
Wczoraj zaobserwowałem,że niektóre liście oklapły, dziś już jest dobrze. Pewnie dlatego, że pierwszy raz od długiego czasu zobaczyły słońce i były w szoku.
Zamierzam cayennki wsadzić do gruntu, a większość pozostałych do foliaka. Ziemię mam dość słabą w ogrodzie więc trzeba będzie nawozić.
Jaki nawóz do gruntu wybrać(granulat czy taki do podlewania)?
Czy zastosować jakiś oprysk prewencyjny foliaka, jeszcze przed posadzeniem papryk?
Avatar użytkownika
kaiel

NOWY
 
Posty: 11
Images: 5
Dołączył(a): 3 mar 2013, o 18:21
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: kaiel-pierwszy sezon

Postprzez 4ndrew » 8 kwi 2013, o 10:30

Posypac caly teren pod uprawe dolomitem, prochnica/stary obornik/kompost/nawoz o dlugim dzialaniu, kilka worków torfu odkwaszonego na to , przekopać wszystko minimum 30-40cm (na glebokosc szpadla). Poczekac do połowy maja , wsadzic spryskac Asahi albo innym stymulatorem wzrostu i jak sie przyjma to po kilku tyg nawozić najlepszym nawozem na jaki cie stać na wzrost (przewaga azotu) , potem jak zakwitna przejsc na nawoz z przewaga (fosforu i potasu) i dowalic stymylator kitnienia .

Nawoz na kwitnienie dajesz wg zalecen producenta do zbiorów .

Profilaktycznie co jakis czas osprysk np. miedzianem

Jak dla siebie to szukaj nawozów naturalnych , jak masz w dupie to walisz chemia i potem sie zajadasz wieksza ilościa papryk z plowa tablicy mendelejewa :P
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: kaiel-pierwszy sezon

Postprzez Sanders » 8 kwi 2013, o 23:25

A jaką masz ziemię? Piach ,glina, kwaśna,zasadowa = dość duża różnica przy przygotowaniu i nawożeniu :)
Avatar użytkownika
Sanders

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 95
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 00:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Papryki:

Re: kaiel-pierwszy sezon

Postprzez kaiel » 12 kwi 2013, o 18:15

ziemia piaszczysta, w ubiegłym roku było obornikowane w foliaku (starczy?)
znalazłem nawóz do iglaków osmocote(granulat wolno rozpuszczalny w glebie, z przewagą azotu, moze będzie dobry)
Avatar użytkownika
kaiel

NOWY
 
Posty: 11
Images: 5
Dołączył(a): 3 mar 2013, o 18:21
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Papryki:

Re: kaiel-pierwszy sezon

Postprzez 4ndrew » 12 kwi 2013, o 18:17

do iglakow sie nie nadaje :P , chyba że masz jakaś fajna odmianę co nie zrzuca igieł na zime :D

Iglaki lubia kwasna glebe i nawozy sa do nich inne niz do papryki.
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: kaiel-pierwszy sezon

Postprzez kaiel » 12 kwi 2013, o 18:47

ee tam... nawóz otoczkowany, który pod wpływem wody wydziela swoje składniki (dobre NPK + mikroelementy) będzie dobry, to co piszą na etykietach to marketing
tak jakby nawóz do truskawek był tylko do truskawek, dobry skład to podstawa, poza tym iglaki może lubią kwaśną glebę ale nie zawsze w niej rosną
Avatar użytkownika
kaiel

NOWY
 
Posty: 11
Images: 5
Dołączył(a): 3 mar 2013, o 18:21
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Papryki:


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości