AdamL - Sezon2012

Pamiętnik ogrodnika

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez AdamL » 24 lip 2012, o 18:00

Aktualizacja z 23.07.12.
1489
23.07.12 - "zwykła czuszka" - wybarwiają się owoce. Jak widać na krzakach pojawiają sie w większej liczbie wybarwione/wybarwiające się owoce. Do czerwieni droga prowadzi przez ciemnopomarańczowy.

1490
23.07.12 - "zgłupiała czuszka" - także wybarwiają się już owoce.

1491
23.07.12 - Cayenne L.S. - też już nabierają kolorów, choć są nieco opóźnione w stosunku do "czuszek".

1492
23.07.12 - Peperoni w pełnej krasie. Liście od rozpoczęcia nawożenia dolistnego są o wiele ciemniejsze. Chyba im to dobrze służy.

1493
23.07.12 - Jalapeno Purple - owoców sporo, choć część z nich rośliny niestety zrzucają. Mam tu pytanie. Niektórzy piszą, że u nich ten gatunek początkowo ma zielone owoce, które dopiero później ciemnieją. U mnie od razu zawiązują się ciemne. Czyżby były to różne odmiany?

1494
23.07.12 - Jalapeno Tam - pojawił się "drugi rzut" owoców. Maluchów jest sporo, więc chyba z owocami nie będzie tak źle jak myślałem.
Avatar użytkownika
AdamL

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 153
Dołączył(a): 27 mar 2012, o 23:57
Lokalizacja: Legnica
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez G_R » 24 lip 2012, o 18:41

AdamL napisał(a):23.07.12 - Jalapeno Purple - owoców sporo, choć część z nich rośliny niestety zrzucają. Mam tu pytanie. Niektórzy piszą, że u nich ten gatunek początkowo ma zielone owoce, które dopiero później ciemnieją. U mnie od razu zawiązują się ciemne. Czyżby były to różne odmiany?

Zrywaj je teraz. Są w najlepszym momencie do zbiorów dla tej odmiany. Później będą tylko czerwone.
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Avatar użytkownika
G_R

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 480
Images: 0
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 10:58
Lokalizacja: 8 minut na południe od Wrocławia
Papryki:

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez AdamL » 25 lip 2012, o 18:31

Jako, że tak jak pisałem, rośliny zrzucają pewną ilość owcoców, w tym też tych wyrośniętych, mam przez to niejako przy okazji możliwość kontroli smaku papryczek. I powiem tak... o ile jeszcze ok. 10 dni temu papryczki były zupełnie bez ostrości i "surowe" w smaku, to teraz osrość jest już na odpowiednim poziomie, jednak smak jest jeszcze nie ten. Poza tym chcę dać się wybarwić pewnej liczbie papryczek w celu pozyskania nasion. Przydadzą mi się w przyszłym roku, może też innym forumowiczom.
Avatar użytkownika
AdamL

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 153
Dołączył(a): 27 mar 2012, o 23:57
Lokalizacja: Legnica
Papryki:

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez AdamL » 31 lip 2012, o 22:05

Aktualizacja z 31.07.12
Z okazji pierwszego zbioru.


1532
31.07.12 - Cała uprawa (prawie) - widać, że coś już można by zebrać :)

1533
31.07.12 - Jalapeno Tam - jeden z "tłustych" okazów się wyraźnie wybarwia. Przeznaczony na nasiona.

1534
31.07.12 - Jalapeno Purple - od małego są już ciemne na moich krzaczkach (zdjęcie kiepskie, ale to akurat widać). Ponawiam pytanie, może ktoś wie, czy mamy w tym wypadku do czynienia z dwoma garunkami Jalapeno Purple? Tzn. takimi i tymi u których owoce są na początku zielone.

1535
31.07.12 - pierwsze zbiory - u góry Cayenne Long Slim i pojedyncze Jalapeno Purple, które zrezygnowało z leczo na rzecz sesji fotograficznej :) W dolnym rzędzie czuszki, tym razem bez podziału na zwykłe i "zgłupiałe".

Jestem po pierwszym teście porownawczym (smakowym) Cayenne L.S. i Czuszki i powiem tak:
Cayennka - poza ostrością, smak przypomina typową paprykę słodką, tą popularną (chyba Bell się nazywa). Wystepuje on na początku przed ostrością generalnie.
Czuszka - smak zupełnie inny. Jest słodszy i jaby bardziej mdły. Ostrość pojawiająca się potem jest mniej przyjemna niż w Cayennce L.S., może po prostu większa i wyraźnie dłużej działająca.
Takie są moje odczucia.
Z wyglądu obie papryki są bardzo podobne.
Zastanawiam się, czy ma sens próbować ustalić "z pewnościa" jaka to odmiana (Czuszka). Czy da coś zamieszczenie zapytania w dziale "Jaka to papryka?". Może gdybym przesłał do kogoś, kto ma wiele podobnych gatunków jej próbki, to może by była jakaś szansa.
Avatar użytkownika
AdamL

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 153
Dołączył(a): 27 mar 2012, o 23:57
Lokalizacja: Legnica
Papryki:

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez Syndi » 31 lip 2012, o 22:51

"czuszka"? to po rosyjsku papryka... nie ma takiej odmiany. To co masz w drugim rzędzie przypomina raczej Dutch Chili z rodziny cayenne...
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez AdamL » 31 lip 2012, o 23:45

Oczywiście, że "czuszka" to nazwa zastępcza. Tak lokalnie jest nazywana ta papryka. W innym przypdaku nie starałbym się ustalić jej właściwej nazwy.
Też podejrzewałem, że to Dutch Chili. Ktoś ostanio zamieszczał jej zdjęcia. Większą pewność dałoby chyba porównanie smaków.Może mała wymiana próbek z kimś kto je uprawia dała by odpowiedź. Jak dla mnie "czuszka" jest o tyle ciekawą odmianą, gdyż jest bardzo wczesną, wyjątkowo mało wymagającą, obficie i niezawodnie owocującą. Ciekawostką jest to, że część krzaczków ma owoce skierowane do dołu, a część do góry, mimo, że były wysiane z nasion pozyskanych z jednego owocu.
Avatar użytkownika
AdamL

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 153
Dołączył(a): 27 mar 2012, o 23:57
Lokalizacja: Legnica
Papryki:

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez AdamL » 13 sie 2012, o 17:57

Nieco zaległa aktualizacja z 06.08.12

1673
06.08.12 - zwykła "czuszka" - owocowanie w pełni.

1674
06.08.12 - "zgłupiała czuszka" owoce gotowe do zbioru też już są.

1675
06.08.12 - Jalapen Tam przeznaczone na nasiona (aparat w tel. trochę przekłamuje kolory).

Aktualizacja z 12.08.12

1676
12.08.12 - Jalapeno Purple - zaczynają się wybarwiać owoce.
Jakie będą zbierane zdecyduje smak. Część przeznaczona na nasiona wybarwi się czywiście w pełni.

1677
12.08.12 - Peperoni się wybarwiają - już do drugiego zbioru.
Nawet jak dla mnie odmiana jest ledwie pikantna, choć smaczna.
Avatar użytkownika
AdamL

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 153
Dołączył(a): 27 mar 2012, o 23:57
Lokalizacja: Legnica
Papryki:

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez karlos » 13 sie 2012, o 19:41

Spoko uprawa. Co zamierzasz z nią zrobić po sezonie? Jakieś plany na przyszły rok?
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez AdamL » 15 sie 2012, o 22:01

Wszystkie roślinki mam w gruncie i nie jestem pewien, czy ich przesadzanie do doniczek po sezonie, kiedy są osłabione ma sens. Ma może ktoś w tym jakieś doświadczenia? Co innego gdyby rosły w pierścieniach. Poza tym obecnie posiadam same popularne odmiany. Przyznać jednak muszę, że mam możliwość przezimowania kilku krzaczków i ciekawi mnie taka opcja. Prawdopodobnie skorzystam z niej w przyszłym roku.

Plany na przyszły rok:
- prawdopodobnie niestety zmniejszy mi się trochę areał uprawy, choć niechętnie zmniejszałbym ilość krzaczków.
- chcę podejść nieco bardziej profesjonalnie, czyli - dobra ziemia pod krzaki (czy nadaje się torf odkwaszony?), asahi SL, bezwstydnie stosowanie "koksu" (dwa/trzy rodzaje), kilka szt. uprawy w pierścieniach (powinno dać sie łatwo przesadzić do zimowania), oraz zmiana odmian. Pozostaję wprawdzie nadal przy umiarkowanie ostrych, ale chcę wypróbować inne (pozostawiając z tegorocznych po kilka krzaczków), np coś z takich:
- poza Jalapeno Purple i Tam dodanie mucho nacho lub/i chichimeca hybrid
- Cyklon (w zasadzie jestem zdecydowany), ewentualnie Anaheim
- widziałem w sprzedaży nasiona polskiej papryki ostrej o nazwie Rokita, ale na forum ani słowa o niej
- Alma Paprika (Hot Apple)
- Hungarian Black (Purple Hungarian) (nie wiem czy jest większa różnica porównując do Jalapeno Purple w smaku)
- Hungarian Hot Wax (Hot Banana)
- Bulgarian Carrot
Z ostrzejszych (dla mnie) chciałbym uprawiać:
- Lemon Drop
- Bishop Crown
- Jamaican Red (troszkę ostra na moje potrzeby, ale jako ozdobna do doniczki byłbym zainteresowany)
Najchętniej kupiłbym nasiona z owocami, aby móc ocenić, czy warto się zainteresować daną odmianą bliżej
To tak na szybko.
Avatar użytkownika
AdamL

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 153
Dołączył(a): 27 mar 2012, o 23:57
Lokalizacja: Legnica
Papryki:

Re: AdamL - Sezon2012

Postprzez AdamL » 28 sie 2012, o 00:39

Zdjęcia z 22.08.12

1756
22.08.12 - Cayenn'ki na zbiorowej fotce
Na pierwszym planie "czuszki" w tle Red Long Slimy.
Nadal czekam na posiadaczy Dutch Chili chętnych porównać je smakowo z "czuszkami". Może w ten sposów uda mi się w końcu rozpoznać co to za papryka.

1757
22.08.12 - Cayenne Red Long Slim - prawdopodobnie "skundlony" krzak. Kształt papryczek normalny, ale są większe o ok. 30-50 %, niż na innych krzakach i bardziej mięsiste, chyba też nieco późniejsze. Główna jednak różnica to kilkukrotnie mniejsza ostrość, jak na mój język papryka z tego krzaka jest może nieco ostrzejsza niż Jalapeno. Może takie róźnice są jednak normalne w obrębie gatunku, albo wybarwione już owoce nie zdążyły jeszcze nabrać odpowiednej ostrości?

1758
22.08.12 - Jalapno Purple - ładne i smaczne

1759
22.08.12 - Jalapeno Tam -kolejny dziwny krzaczek - z papryczkami o dość nietypowym kształcie.
Avatar użytkownika
AdamL

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 153
Dołączył(a): 27 mar 2012, o 23:57
Lokalizacja: Legnica
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości