Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Pamiętnik ogrodnika

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez 4ndrew » 3 kwi 2012, o 15:39

w tych lepszych swietlowkach kompaktowych to mozna znalesc nawet dokladne spectrum zarowki. A w tych tanszych to kierujesz sie temp barwy swiatla , najpopularniejsze dostepne sa 2100K , 2700K (te sa dobre na kwitnienie) , 5400K (srednie na wega) , 6400K-6500K (dobre na wega).

i z tych treba cos dobrac (do papryki zeby przygotowac rozsade w zupelnosci kompakty albo kompakty i parapet wystarcza ) .

a jak chcesz sie bawic w boxie caly rok to zapodajesz na wega Metalohalogenowe , a na kwitnienie wysokoprezna sodowa HPS (te sa najbardziej wydajne jezeli chodzi o ilosc Lumenow z 1 Wata , ale potrzebuja balastu (ukladow zaplonywcyh , statecznikow itd , ) i sie mocno grzeja wiec i z wentylacja zabawy jest troche . - ale przy papryce dla wlasnych potrzeb to szkoda zachodu .

a kompakty po rozszadzie zawsze mozesz sobie w zyrandol wkrecic ;] .

-- 3 kwi 2012, o 16:50 --

takie co podales rurki to sie nie nadaja za bardzo , one maja bardzo slabe skutecznosci i moce , bys ich musial dac od hu.. a zeby to mialo sens ;] . kup sobie zwykle energooszczedne kompakty , albo 1 czy 2 mocne 85W lub 125W , ja np zamowilem sobie taka : http://www.fsfoto.pl/swietlowka-85w-6500k-125w.html i do niej dam jeszcze zwykle 2 na 2700 po 30W i na 0,5m2 boxa wystarczy .

jak sie sprawdzi ten powerlux to bede polecal , na razie mam nadzieje ze bedzie ok ;] .
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez Proximat3 » 3 kwi 2012, o 18:28

Żal mi kasy, jestem studentem =)
Tak apropos skąd mógłbym wytrzasnąć oprawę do świetlówki, bo rozumiem że kabelkami sobie tego nie połączę jak mi ojciec tłumaczył. Więc jakaś najtańsza oprawa do tego by mi się przydała.

Edit:

Czy może lepiej kupić 2 energooszczędne 6500K bo to z gwintem taki jak normalna żarówka, to oprawki już mam?
Avatar użytkownika
Proximat3

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 28 lut 2012, o 21:44
Papryki:

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez 4ndrew » 3 kwi 2012, o 19:07

lepiej daj 2 energooszczedne do zwyklej oprawki E27 , ale pewnie za 2 dasz tyle co za jedna mocniejsza 85W ;] .
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez V3rtyX » 3 kwi 2012, o 19:15

Tylko po co jezeli rozliny dostana duza wiecej swiatla przy oknie niz w boksie ze slaba swietlowka?
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez Proximat3 » 3 kwi 2012, o 20:51

Tak jak pisałem, mam 2 pokoje po 1 wschodzące słońce ale to pokój starych to nie bardzo, a u siebie jak słoneczko zachodzi, więc no niedużo tego światła padnie a i od okna zimno im będzie. Myślę, żeby sobie zostawić te żarówkę zwykłą co mam żeby grzała, a do tego kupić energooszczędną dla barwy (6500K). Pyknie ten pomysł, póki się nie ociepli i nie wystawie na balkon?
A tak poza tym to testuje na 2 roślinkach Astvit, niby za wcześnie ale zobaczę, jak będzie ok to podleje tym wszystkie, dawka 1/4 zalecanej.
Avatar użytkownika
Proximat3

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 28 lut 2012, o 21:44
Papryki:

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez 4ndrew » 3 kwi 2012, o 20:56

zalezy co chcesz z plantami zrobic dalej ,

czy wysadzasz je jak wiekszosc osob do gruntu pod folie czy tunel w 2 plowie maja , czy bedziesz je tylko na parapecie uprawial w doniczkach ? .

jak tylko na parapecie to nie ma to wiekszego znaczenia , ale jak do ogrodka chcesz dac to wtedy warto zeby planty byly jak najwieksze przy sadzeniu , i tutaj box + zarowa + parapet da duzo . Bo zeby przyspieszyc ich wzrost to mozesz wtedy doswietlac w boxie , np. 12h na parapecie w dzien postoja , a potem do boxa pod zarowe na 6h jak juz dzien sie konczy.
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez V3rtyX » 3 kwi 2012, o 21:01

12h swiatla im wystarczy.
Jezeli latem nie bedziesz mogl im zapewnic conajmniej 6 godzin silnego swiatla to watpie czy bedziesz mial duzo owocow
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez Proximat3 » 3 kwi 2012, o 21:54

Nie mam nic poza balkonem, gdzie w lato je położę, ale do tego czasu trzeba się pobawić żarówkami. Rozumiem że światło słoneczne a żarówka 6500K to to samo, różniące się tylko lumenami? Czyli odpowiednia moc i na jedno wyjdzie?
Avatar użytkownika
Proximat3

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 28 lut 2012, o 21:44
Papryki:

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez V3rtyX » 3 kwi 2012, o 21:55

Nie. swietlowce daleko do slonca. Sa lampy imitujace swiatlo sloneczne ale one kosztuja kilka tysiecy pln
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Z pamiętnika studenta - uprawa nowicjusza

Postprzez Poms » 3 kwi 2012, o 21:56

6500K i 6500K to nie jest to samo. Barwa światła jest wynikową barw składowych. A światło słoneczne ma bardzo szerokie spektrum barw.
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości