Idealne NPK - własne kompozycje

Idealne NPK - własne kompozycje

Postprzez ch4 » 18 kwi 2017, o 16:22

Witam serdecznie,
od dłuższego czasu żywo interesuję się zjawiskami oraz mechanizmami zachodzącymi zarówno w podłożu jak i w roślinie oraz optymalnym sposobem pobierania i wykorzystywania przez rośliny składników odżywczych w różnych proporcjach oraz formach.

Moim zamierzeniem było zrozumienie oraz określenie kompletnych i najbardziej optymalnych proporcji składników wraz z ich stężeniem, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co w wodzie którą podlewam już się znajduje, i które w danej fazie (wzrost/kwitnienie/owocowanie) są dla rośliny potrzebne i przez nią pobierane.
Chciałbym się tu skupić na paprykach rosnących w pojemnikach (doniczkach), w których nie występuje występuje lub ma miejsce bardzo rzadko wypłukiwanie elementów przelewającą się przez substrat wodą.

Niewłaściwy skład przy powtarzających się cyklach: podlewanie/dokarmianie, pobieranie przez roślinę będzie wraz z upływem czau powodował stan, w którym potrzebnych roślinie elementów dostarczanych z zbyt małej ilości zacznie brakować (minimum Liebiga), a te które są w nadmiarze zaczną się kumulować wypierając dostępność innych (antagonizm) lub osiągną stężenie toksyczne niszczące komórki rośliny.
Oba przypadki zarówno niedoboru jak i kumulacji są więc bardzo niekorzystne i dają o sobie znać przede wszystkim w małych środowiskach jakie np. występują w uprawie doniczkowej.

A zatem tempo i skład dostarczania roślinie określonego zestawu pierwiastków powinny być mniej więcej równe co do tempa i ilości pobieranych przez nią składników w celu zapewnienia wszystkich niezbędnych funkcji życiowych, w tym rozbudowy masy oraz wydania dużego plonu o wysokiej jakości.

Zapewne wielu z nas doświadczało magicznego odżycia niedomagającej rośliny doniczkowej po wymianie ziemi na świeżą.
Właśnie w ten sposób właśnie został wykonany swoisty "reset", który przywrócił odpowiednie warunki, czyli właściwy skład NPK (oraz Ca, Mg, S i pierwiastków śladowych), ich stężenie (EC/TDS/ppm) oraz odczyn (pH).
Innym sposobem radzenia sobie z tym zjawiskiem bez wymiany podłoża, może być okresowe "przelewanie" (przepłukiwanie) podłoża.

Ale żaden z powyższych sposobów nie jest w mojej opinii właściwy zwłaszcza, że skupia się na skutku, a nie przyczynie.
Wymieniając, czy przepłukując podłoże nie tylko traci się część wartościowych związków, co nie musi być korzystne dla otaczającego nas środowiska, ale powoduje też swoistą huśtawkę, przy której roślina w większości czasu nie osiągnie swoich pełnych możliwości.

Samo podłoże traktuję więc jako medium zapewniające w określonej i z góry ograniczonej objętości miejsce do pobierania przez korzenie wody i znajdujących się tam związków.
Jako nośnik potrzebnych roślinie pierwiastków, a nie ich źródło samo w sobie.

Dochodzimy zatem do sedna, bardzo ważnej tezy - jeżeli będziemy w stanie dostarczyć roślinie dokładnie to, czego potrzebuje (na podstawie obserwacji, symptomów, wyników badań naukowych, itd.), to nie ważne jak długo będziemy to robić, będzie ona miała zawsze zapewnione najbardziej właściwe warunki, które nie będą się pogarszać w czasie.
Gdyż to co, roślina pobierze dostarczymy jej w kolejnym podlewaniu połączonym z zasileniem (fertygacja).
I właśnie temu chciałbym poświęcić ten wątek.

Widzę, że na forum jest sporo osób, które interesują się lub już bawią się tym tematem.
Fajnie więc byłoby je skupić wokół jednego wątku i powymieniać się doświadczeniami oraz przydatnymi materiałami / linkami, co też niniejszym czynię <thumright>

Jeśli będzie zainteresowanie, to zZcałą pewnością pojawią się tu takie zagadnienia jak: formy azotu (azotanowa/saletrzana, amonowa, amidowa) czym się cechują, jak szybko są pobierane, na czym polega mechanizm wymiany jonowej, co to jest pojemność wymiany kationów (CEC) i jak się to ma do odczynu pH, ile i jakich związków jest już rozpuszczonych w wodzie kranowej, analizy tzw. liczb granicznych, aż po gotowe przepisy od legendarnego Hoagland Arnon (1950) zaczynając :D


Na początek polecam bardzo ciekawą i dobrze opracowaną książkę Hydroponics A practical guide for the soilless grower oraz drugą jej edycję opisującą i wyjaśniającą potrzeby żywieniowe roślin w uprawie hydroponicznej od strony praktycznej z solidną dawką wiedzy naukowej.
Informacje tam zawarte z powodzeniem można zaadoptować do upraw w tradycyjnych podłożach, przy zachowaniu bilansowania się składników dostarczanych i pobieranych.

Zapraszam do dyskusji <salut>

Pochwały przyznane za post: 2
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Idealne NPK - własne kompozycje

Postprzez ch4 » 25 kwi 2017, o 21:32

Wszystkim chcącym poznać lub lepiej zrozumieć co, jak i dlaczego rośliny do życia potrzebują polecam wykłady Harley Smith`a, których sporo można znaleźć na YT.
Gość ma duże doświadczenie, specjalizuje się głównie w hydroponice, ale podaje też wiele ciekawych wskazówek, które mogą być bardzo inspirujące, nie tylko dla upraw w hydro.
Bardzo pozytywnie wypowiada się on także o korzystnej roli kwasów humusowych.

NPK-University Plant Essential Elements With Harley Smith


NPK-University Complete Plant Nutrition With Harley Smith


NPK-University Organic Biostimulants With Harley Smith


NPK-University Soil Microbiology With Harley Smith


Harley Smith Class - How To Maximize Your Yields


All About Cloning Plants - Harley Smith Grow Class


Polecam <thumright>

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Idealne NPK - własne kompozycje

Postprzez ch4 » 2 cze 2018, o 13:22

Ponieważ pojawia się sporo pytań, podlinkowuję do postu ze składem używanej przeze mnie pożywki, opisem jej sporządzenia, jak również pożywki szanownego Kolegi Solymr`a wraz z przykładami związanych z nimi obliczeń <study>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe


Powrót do Nawozy i stymulatory

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron