Czy można przesadzić z ilością światła?

Czy można przesadzić z ilością światła?

Postprzez krzysssztof » 24 wrz 2017, o 14:48

Hej,
przygotowuję growboxa na nowy sezon.
Pytanie mam takie: czy oświetlenie dla papryk może być zbyt mocne? W jaki sposób rozpoznać po roślinach, czy nie trzeba ograniczyć intensywności doświetlania ?
Avatar użytkownika
krzysssztof

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 7 maja 2017, o 08:58
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Czy można przesadzić z ilością światła?

Postprzez mih000 » 24 wrz 2017, o 14:53

Tak, może. Rośliny przestaną rosnąć, a liście staną się ultra-intensywnie zielone.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Czy można przesadzić z ilością światła?

Postprzez qrzak » 25 wrz 2017, o 11:17

W poprzednim sezonie hodowałem na balkonie w doniczce paprykę, której liście pod wpływem bezposredniego światła robiły się bladozielone- moze chroniły się przed nadmiarem słońca?
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Czy można przesadzić z ilością światła?

Postprzez krzysssztof » 25 wrz 2017, o 11:47

Dzięki za podpowiedzie.

Robię oświetlenie z LEDów czerwonych i niebieskiech, więc ciężko gołym okiem ocenić czy ich ilość jest odpowiednia. Będę obserwował krzaki.
Avatar użytkownika
krzysssztof

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 7 maja 2017, o 08:58
Papryki:

Re: Czy można przesadzić z ilością światła?

Postprzez qrzak » 25 wrz 2017, o 21:50

Tylko pamiętaj, że liście mogą rownież ściemnieć od nadmiaru azotu, stopniowo zwiększaj dawki i nie obwiniaj od razu oświetlenia :)
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Czy można przesadzić z ilością światła?

Postprzez Kacper Rutkowski » 27 wrz 2017, o 13:22

Pod względem ilości światła telefon komórkowy również może się nadać. Większość ma światłomierz obok przedniej kamery, a zainstalowanie odpowiedniej aplikacji (np. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tsang.alan.lightmeter) może pozwolić odczytać wynik. Ja u siebie doświeetlam 1 reflektorem LED (na growboxa jestem chwilowo zbyt leniwy), i wychodzi mi, że optymalnie jest około 20klx (może być sporo więcej, ale nie przyśpiesza wzrrostu roślin, dla porównania słońce w południe potrafi osiągnąć nawet około 150klx. Poza tym należy wziąć poprawkę na długość fali (energia, oraz to, ile % światła pochłania roślina).
Avatar użytkownika
Kacper Rutkowski

NOWY
 
Posty: 14
Images: 1
Dołączył(a): 2 wrz 2017, o 01:12
Pochwały: 7
Papryki: Bhutlah Scorpion, Moruga Red Monster x 7pot brown, Caraibbean Red


Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron