Świetlówki kompaktowe >6000K

Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez remixxx » 22 sty 2017, o 20:46

Witam,
Mam już 3 sezon growbox "budżetowy" inspirowany konstrukcjami na forum i sobie chwalę, bo przy małym koszcie budowy i niskim zużyciu energii wyhodowałem setki roślin. <thumright>
Oświetlenie: 3x 55W, świetlówki kompaktowe E27 Pollux, barwa - 6500K. Roślinki troszeczkę za mocno się wyciągają (po przesadzeniu problem znika ;)), więc przydałoby się trochę więcej watów albo lepiej (żebym nie musiał montować wentylacji) wyższa temperatura barwowa, aby efektywność była większa. Jedną żarówkę przypadkiem wykończyłem, więc dobry pretekst żeby kupić nową ;) . I tu pojawia się problem, bo takich żarówek już nigdzie nie znalazłem. Są mocniejsze (65W), ale o niższej temperaturze i do tego na mały gwint, więc trochę bez sensu. Może ktoś gdzieś trafił i podzieli się linkiem?

Tak na marginesie, to chyba pokłosie "rewolucji led" - nagle wszyscy zapominają, o świetlówkach. A uważam, że niepotrzebnie, bo są nadal ekonomiczne i ciągle duuużo tańsze, a przy tym wydzielają niewiele ciepła. Może z czasem zmienię zdanie, ale póki co nawet ledów, które by były podobnie skuteczne nie znalazłem (dostępne są głównie "uniwersalne", wielokolorowe, które może się sprawdzają w uprawie trawy przez cały sezon wegetacji, ale nie do samych siewek innych psiankowatych). Teraz 1 świetlówka oświetla mi półkę o wielkości ok. 60x80cm. Pytanie czy np taka żarówka http://allegro.pl/zarowka-led-grow-18w-e27-wzrost-do-roslin-waw-i6390496377.html da radę? Pomijam, że trochę byłby problem z mocowaniem, bo teraz mam poziomo oprawkę.,
Avatar użytkownika
remixxx

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Dołączył(a): 1 sty 2015, o 17:38
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez CATALAYA » 22 sty 2017, o 21:30

HEHEHE pewnie, że taka żarówka dałaby radę tylko... za 165 zł u sierry kupisz ponad 5 kg bardzo ostrych papryk a to jest zaaajebiście duże pudło ostrości. Wystarczy Ci papryk na 2-3 lata.
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez Kubeq » 23 sty 2017, o 15:19

Nie każdy od razu przelicza na kilogramy papryki, jak w każdym hobby jest jeszcze taki drobny szczegół jak "fun".
Osobiście wole mizerne zbiory większym kosztem i własnym wysiłkiem, niż pójście na latwiznę i kupno u hodowcy :)
Avatar użytkownika
Kubeq

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 76
Dołączył(a): 18 maja 2016, o 10:17
Lokalizacja: Ruda Śląska, Bytom
Pochwały: 1
Papryki: Głównie chinensy i annumy

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez Turtle » 23 sty 2017, o 15:24

https://pl.aliexpress.com/item/1Pcs-E14 ... 59569.html za taką kwotę to możesz kupić ich kilka i przetestować :D /jedna na takiego boxa to za mało
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez Mr. Ed » 23 sty 2017, o 16:19

Turtle, ale to co podałeś jest głównie do hodowli, ehm, ziół egzotycznych - miks z przewagą czerwonego na obfite kwitnienie, a kolega remixxx pokazał model z samymi diodami niebieskimi w 3 pasmach, na wzrost wegetatywny.

Wbrew pozorom to może być całkiem opłacalne źródło światła - prawie cała moc idzie w chlorofil i rachunki za prąd niższe, zwłaszcza że nie musisz bawić się w zasilacz, radiatory itepe. Przypuszczam tylko, że należałoby dodać trochę światła czerwonego, ale czerwone LEDy są już tańsze.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez ch4 » 23 sty 2017, o 21:04

Mr. Ed napisał(a):Przypuszczam tylko, że należałoby dodać trochę światła czerwonego, ale czerwone LEDy są już tańsze.

Zdecydowanie tak.
Do wzrostu potrzeba także światła czerwonego, gdyż sam niebieski nie wystarczy.
Prawdą jest, że górna część pasma PAR (ok. 440nm) stanowi większą część energii potrzebnej dla fotosyntezy, jednakże obecność czerwieni przynajmniej w małej ilości jest potrzebna, do tego by roślina po prostu "wiedziała", że jest jasno i w ten sposób przystosowała swoje zachowanie do warunków optymalnych dla fotosyntezy.

Czerwona składowa barwy oprócz stymulowania kwitnienia odpowiada także za wiele innych procesów fizyko-chemicznych, w tym za fototropizm, czy otwieranie aparatów szparkowych, dzięki którym dochodzi do wymiany gazowej i pozyskiwania z wchłanianego CO2 bardzo ważnego budulca jakim jest węgiel.
Przewaga części niebieskiej w widmie fotosyntetycznym przyspiesza wzrost masy zielonej przy jednoczesnym ograniczaniu "wybiegania" rośliny - a zatem skracane są międzywęźla, przez co roślina jest niższa i gęstsza.

A zatem połączenie barwy niebieskiej z czerwoną lub po prostu białą (zwykła świetlówka, biały LED) która część widma czerwonego już w sobie ma jest zdecydowanie korzystniejsze, niż oświetlanie wyłącznie światłem niebieskim.

Tyle pamiętam z publikacji naukowych na temat badań wpływu widma na wzrost roślin, które jakiś czas temu czytałem.

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez remixxx » 29 sty 2017, o 14:18

Dzięki za odpowiedzi!
Na ALi nie kupię tak czy inaczej bo potrzebuję "na wczoraj" (roślinki już wołają o rozsadzenie).
Papryk miałem aż nadto (kilkadziesiąt odmian i 200krzaków, z których niektóre jeszcze mają owoce, bo zostały eksperymentalnie w ogrodzie zimowym :-P ), więc raczej nie przeliczam lamp na kg :). Ten "fun" jest dużo ważniejszy, a jeśli można nie przepłacać, to tylko na plus.

Dzięki za ważną uwagę w procesie wzrostu światła innego niż niebieskie (dużo czytałem już, ale nie trafiłem info że nie może być samo niebieskie). Tym samym odpada led, który zaproponowałem.

Nie otrzymałem niestety namiarów na świetlówki :( ale w międzyczasie udało mi się znaleźć te, które już mam sprawdzone. Może komuś się przyda link: https://halogen.pl/swietlowka-polux-spiral-s-e27-55w-6400k-p9469
Avatar użytkownika
remixxx

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Dołączył(a): 1 sty 2015, o 17:38
Papryki:

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez Turtle » 29 sty 2017, o 14:32

Ja używam http://growbox.pl/product-pol-1185-Zaro ... -125W.html Rosną baardzo ładnie.
Kiedyś użytkownik Jamboo używał mocniejszej wersji świecąc nad stołem z rozsadą - gdzies w growlogach do znalezienia.
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez remixxx » 29 sty 2017, o 16:48

Turtle napisał(a):Ja używam http://growbox.pl/product-pol-1185-Zaro ... -125W.html Rosną baardzo ładnie.
Kiedyś użytkownik Jamboo używał mocniejszej wersji świecąc nad stołem z rozsadą - gdzies w growlogach do znalezienia.

Dzięki!
Moc konkretna! Cena też niestety :( Jedna wątpliwość: gwint e27 czy "mały", bo nie napisali?
Avatar użytkownika
remixxx

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Dołączył(a): 1 sty 2015, o 17:38
Papryki:

Re: Świetlówki kompaktowe >6000K

Postprzez Turtle » 29 sty 2017, o 17:03

E40
- dł. = 37 cm, Ø = 9 cm :D
To pierwszy z brzegu link. Poszukaj, powinny byc gdzies trochę taniej.
Model 200W wypada lepiej w przeliczeniu W/zł
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Następna strona

Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron