Ledy COB Epistar

Ledy COB Epistar

Postprzez gebir » 4 paź 2016, o 21:07

Witam,
jest sobie "kartonbox" (typowy, przeprowadzkowy), wysłany kocem ratunkowym. W środku kilka doniczek z papryczkami.
Wracając do sedna, nie interesuje mnie zabawa z diodami 1 lub 3W ani z Cree cxa/cxb. Zdecydowałem się na chińskie COB na (niby) Epistarach 42/45mil).
Wymyśliłem sobie tzw diody full spectrum 4x10W oraz dodatkowo Royal Blue np 2x10W. Czy ktoś praktykował takie połączenie ?
Wzmocnienie widma niebieskiego (niby) powinno wspomóc krzewienie a bardzo bym chciał papryczki niskie i krępe gdyż jak już zabraknie dla nich miejsca w kartonie to pozostanie tylko parapet :? .
Uprzejmie proszę nie przekonywać mnie w tym wątku do cfl'ek/hps'ów itp, dyskusja tyczy się tylko chińskich COB i wpływu widma na strukturę roślin.

Pozdrawiam
-gebir-
Avatar użytkownika
gebir

NOWY
 
Posty: 17
Images: 15
Dołączył(a): 1 lut 2015, o 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Ledy COB Epistar

Postprzez ooryginall » 6 paź 2016, o 10:14

Ja od pewnego czasu testuję na młodych sadzonkach diody 1W i 3W Royal blue. Nie są to COB'y ale muszę przyznać, że papryki dobrze reagują na tą barwę, wydaje mi się że rośliny szybciej rosną, listki są ładnie napompowane i międzywęźla są krótsze niż u papryk rosnących w świetle dziennym.
Avatar użytkownika
ooryginall

ROZGADANY
 
Posty: 205
Dołączył(a): 20 kwi 2015, o 15:25
Lokalizacja: Oława k. Wrocławia
Pochwały: 5
Papryki: 21 odmian - sezon 2019

Re: Ledy COB Epistar

Postprzez BladY82 » 23 paź 2017, o 17:37

Witam wszystkich jako że to mój pierwszy post. Mam te COB-y Epistar-a chińskie zasilane 220V 50W full spectrum. Jak dla mnie to słabo świecą . Tzn nie osiągają nawet 80lm z 1W energii elektrycznej. Zysk z tego ograniczonego spektrum jest mniejszy niż straty spowodowane budową diody. Już tłumaczę. Aby to spektrum było takie a nie inne to te diody mają silikon domieszkowany fosforem który odpowiednio domieszkowany wytwarza światło odpowiedniej barwy. Prawdopodobnie tak samo jak w przypadku białych LED COB te full spectrum zbudowane są z niebieskich LEDów pokrytych tym silikonem. Najwyższą sprawność miały by gdyby zdrapać ten silikon. Ale barwa była by zła... Więc w najnowszych konstrukcjach których jeszcze nie ma na rynku a już inżynierowie się wypowiadają o nich nie używa się LEDów full spectrum tylko białych zimnych COB-ów o wydajności 170lm/1W firmy Cree a dokładniej model CREE CXB 3590 o temp. barwy 4000K. I dokładają do tego COB-a zimnego dodatkowego COB-a czerwonego dla kwitnienia i owocowania. Wiem że cena czyni cuda i te chińskie diody są tanie... A jedna dioda Cree kosztuje 200zł + drugie 200 driver do niej... Ale jak ktoś chce oszczędzać na prądzie to niestety taka inwestycja go czeka. Zwłaszcza że te diody mają dobrą sprawność przy niskiej temp. pracy. Dlatego ludzie chcący oszczędzać muszą zadbać aby pracowały będąc jak najbardziej schłodzone. Często kupuje się dwie diody cree i puszcza je zamiast na 100W to na połowie mocy czyli 50W. Tego nie da się zrobić z diodami co mają wbudowany układ zasilania. Wszelkie inne kwestie typu BHP przemilczę bo to nie ma znaczenia dla roślin - jak ktoś się nie bedzie dotykał tych chińskich lamp to mu się nic nie stanie ;] Ale jak ma małe dzieci w domu to już w ogóle nie polecam bo tam nie ma separacji galwanicznej i dotykając się ręką radiatora diody i kaloryfera można zostać porażonym przez prąd...
Avatar użytkownika
BladY82

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Dołączył(a): 23 paź 2017, o 16:57
Papryki:


Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron