Barwa światła a wzrost

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez sic » 16 maja 2011, o 19:10

dobra z tym myleniem pojęć to troszke przesadziłem :), co do wykresów:

Ja tam widze że na wykresie A jest stanowczo więcej widma( na chłopski rozum) "pmarańczowego' tzn w przybliżeniu 630nano a w wykresie B jest też dosyć więcej fal krótkich z przedziału 430nm do 500nm

co do zdania: "Wynikało by z tego, że długość fali można bezpośrednio przełożyć na temp. barwową- a to już jest chyba jakiś nonsens." to nie bardzo wiem o co ci chodzi bo długość fali to w ogole określa temperature barwy a raczej kolor, ale na całe spektrum się składają różne falę o różnej długości które w całości wpływają na odcień barwy końcowej.... wydaje mi się że chodziło Ci bardziej o ilość fal o określonej długości ( luminancje ) czyli te słupki pionowe w konkretnym spektrum A lub B ale toooo też wpływa na barwę światła wieeeeec dalej nie rozumiem :) może sformułuj to inaczej
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez beton » 16 maja 2011, o 19:35

sic napisał(a):[...] a w wykresie B jest też dosyć więcej fal krótkich z przedziału 430nm do 500nm

Gdzie ty tam widzisz np "430nm"? Ja tam widzę temp barwową zamiast długości.
Avatar użytkownika
beton

CHILIHEAD TEAM
MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:40
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez sic » 17 maja 2011, o 14:52

tuuuuu
Obrazek

i tuuuu:
Obrazek

Z twojego posta
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez beton » 17 maja 2011, o 15:47

A ja cały czas o tym:
Obrazek
Avatar użytkownika
beton

CHILIHEAD TEAM
MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:40
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez sic » 17 maja 2011, o 17:48

Noooo to sie źle zrozumieliśmy :) ja patrzyłem na te wykresy co wkleiłeś w swoim poście i myślałem że do nich się odnosisz, ten co jest powyżej to jest absorbcja chlorofilu tak jak mówiłeś, z resztą tak nawet jest podpisany obrazek ;)

i tu masz poprostu zaznaczone widma światła, tzn temp. co nie zmienia faktu że konkretna temp barwy (np. 4000K) sprowadza się do do konkretnego wykresu widma tzn np te co wkleiłeś a ja się do nich odnosiłem

coś mam wrażenie że się obydwoje pogubiliśmy :)
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez Ludwik » 18 maja 2011, o 16:14

Wynikało by z tego, że długość fali można bezpośrednio przełożyć na temp. barwową- a to już jest chyba jakiś nonsens.


Jaki nonsens?! Przecież to jest fizyka hehe. Dla dowodu pozwoliłem sobie skopiować fragment doświadczenia ze studiów:

"Wyznaczanie długości fali świetlnej"
...
...(tu jest dziura budżetowa :D)...
...

WNIOSKI Z DOŚWIADCZENIA:
Światło białe jest mieszaniną świateł o różnych barwach tzn.:
czerwonej
pomarańczowej
żółtej
zielonej
błękitnej
niebieskiej
fioletowej
Każda barwa ma inną długość
Przy przejściu przez siatkę dyfrakcyjną powstaje widmo światła.
Przyczyną powstawania widma jest ugięcie.
Kąt ugięcia fali zależy od jej długości, a więc każda fala ma inny kąt ugięcia.
Jedna barwa przechodzi płynnie w drugą (mamy do czynienia z widmem ciągłym).

Czyli dlatego mamy na wykresach zawsze od czerwonej do fioletowej barwy zaznaczone. I nie ważne czy jest na osi temperatura barwowa napisana czy długość fali. Jeśli masz np. bawrę czerwoną, to jest to światło o długości fali: lambda = 630 - 780nm. Poniżej więcej:

Barwa dł. fali [nm]

czerwona 630-780
pomarańczowa 590-630
żółta 560-590
zielona 490-560
niebieska 440-490
fioletowa 380-440

Barwę można wyrazić słownie lub za pomocą temp. barwowej ;)
Mam nadzieję, że troszkę rozjaśniłem.
Avatar użytkownika
Ludwik

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 00:48
Lokalizacja: Stalowa Wola
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez beton » 18 maja 2011, o 18:02

Ludwik napisał(a): I nie ważne czy jest na osi temperatura barwowa napisana czy długość fali.


Czyli mówisz, że temperatura barwowa to to samo co dł. fali?
Avatar użytkownika
beton

CHILIHEAD TEAM
MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:40
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez Ludwik » 18 maja 2011, o 18:17

W skrócie, tak jest to przeliczalne w obie strony :D Nie jest to to samo, ale danej długości fali zawsze odpowiada światło o danej barwie, chyba że np. zmieni się ośrodek. W zależności od długości fali w różny sposób dane światło jest przez nas odbierane (inny kolor, czyli temperatura barwowa). Z tego co pamiętam to światło jest falą elektromagnetyczną. W zakresie długości fali ~od 380 nm do 780 nm jest to światło widzialne. Krótsze fale to ultrafiolet, promienie Rentgena i promienie Y. Dłuższe to podczerwień, mikrofale i fale radiowe :) Coś w tym stylu.

P.S. Fizyk ze mnie kiepski, więc jak piszę nie merytorycznie to proszę o krytykę :D
Avatar użytkownika
Ludwik

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 00:48
Lokalizacja: Stalowa Wola
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez sic » 19 maja 2011, o 09:05

beton napisał(a):
Ludwik napisał(a): I nie ważne czy jest na osi temperatura barwowa napisana czy długość fali.


Czyli mówisz, że temperatura barwowa to to samo co dł. fali?


ejjjj czytał ktoś to co wyżej pisałem... temperatura barwowa a długość fali to nie do końca to samo, każda temp barwowa ma swoje określone widmo na które się składa całe spektrum fal o określonej długości a inaczej częstotliwości


Ludwik napisał(a):W zakresie długości fali ~od 380 nm do 780 nm jest to światło widzialne. Krótsze fale to ultrafiolet, promienie Rentgena i promienie Y. Dłuższe to podczerwień, mikrofale i fale radiowe Coś w tym stylu.


zgadza sie
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez Poms » 26 wrz 2011, o 20:35

Ja do naświetlania mam dwie żarówki. Nie wiem która będzie lepsza:
- Sun Glo 40w -Tej używam, światło przeznaczone dla gadów, producent chwali, że dla roślinek jest bardzo dobra. Nigdy nie widziały prawdziwego słońca. Roślinki w wieku ok 5-10 dni i wydaje mi, się że nie rosną za szybko. W każdym razie wyglądają całkiem zdrowo, jak na moje niedoświadczone oko. Orientuje się ktoś ile ma taka żarówka lumenów?

- Zwykły CFL 25W 1560lm o barwie 2700K.

Zdjęcia 2 przykładowych roślinek.
Habanero czerwone : Obrazek
Habanero żółte: Obrazek
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości