Barwa światła a wzrost

Barwa światła a wzrost

Postprzez Polishteam » 7 maja 2011, o 08:08

Skład spektralny (widmo promieniowania elektromagnetycznego, widmo światła) jest bardzo ważny przy doświetlaniu. Widmo to dzieli się na pasma różnych długości fal, które my odbieramy jako barwy. Całkowite promieniowanie słoneczne ma długość fali 300-3000 nm. PAR (Photosynthetically active radiation)- promieniowanie fotosyntetycznie czynne – jest to część spektrum promieniowania słonecznego w zakresie długości fali 400-700 nm wykorzystywana przez rośliny w procesie fotosyntezy. W świetle słonecznym, które dociera do powierzchni Ziemi, PAR stanowi przeciętnie 45%. Chlorofil a posiada maksimum absorpcji dla długości fal 410, 430 i 662 nm, a chlorofil b dla 453 i 642 nm. Minimum absorpcji przypada na długości fal od 500 do 600 nm, a więc najbardziej cenne dla naszych roślin są fale w zakresach 400-500 nm i 600-700 nm. Rodzaje sztucznego oświetlenia mają różny skład spektralny emitowanego światła, a poszczególne długości fal różnie wpływają na rośliny. Najmocniej wpływa na nie promieniowanie niebieskie oraz stosunek promieniowania czerwonego do dalekiej czerwieni (nie jest ona bezpośrednio wykorzystywana w fotosyntezie, lecz dostarcza roślinom informacji o zmianach w otoczeniu). Jeśli ilość obu czerwieni jest na podobnym poziomie lub też dalekiej czerwieni jest więcej niż bliskiej, powoduje to wydłużanie się pędów, a hamuje rozkrzewianie się, rośliny także słabiej się wybarwiają, są bardziej wiotkie. Gdy natomiast czerwieni bliskiej jest więcej niż dalekiej, nadmierne wydłużanie się pędów jest zahamowane, a gdy występuje emisja promieniowania niebieskiego, którego jest nieco więcej niż czerwonego, rośliny są niższe, bardziej rozkrzewione i zwarte, mają lepiej wybarwione i grubsze liście oraz łodygi, liści przyrasta więcej, międzywęźla są krótsze. Zależnie od tego, co chcemy osiągnąć, powinniśmy wybierać oświetlenie z odpowiednią emisją różnych fal. Gdy np. chcemy uzyskać zwartą, niską, mocno rozkrzewioną roślinę, musimy wybrać oświetlenie z największą emisją w paśmie niebieskim, a nieco mniejszą w czerwonym. Mała ilość niebieskiego w porównaniu do czerwieni spowoduje wyciąganie się pędów i wolny przyrost tkanki zielonej. Do kwitnienia roślin i kiełkowania nasion niezbędne jest promieniowanie czerwone, ponieważ samo niebieskie tego nie zapewni. Samo promieniowanie niebieskie natomiast hamuje wzrost roślin, a barwa liści staje się ciemniejsza, dlatego do doświetlania zawsze należy wybierać źródła światła z jednoczesną emisją w zakresie niebieskim i czerwonym lub używać niebieskiego światła łącznie ze światłem dziennym. Do prawidłowego wzrostu roślin, promieniowania niebieskiego powinno być o około 1/3 więcej niż czerwonego, a czerwieni dalekiej nie powinno być więcej niż 1/2 bliskiej. Jakość widma głównie wpływa na jakość wzrostu.

Długości fal i odpowiadające im barwy:
ultrafiolet: poniżej 380 nm
fioletowa: 380-440 nm
niebieska: 440-490 nm
zielona: 490-560 nm
żółta: 560-590 nm
pomarańczowa: 590-630 nm
czerwona: 630-780 nm
„bliska czerwień”: 600-700 nm
„daleka czerwień”: 700-800 nm
podczerwień: powyżej 780 nm

Maksima absorpcji chlorofilu:
Fiolet: 410, 430 nm
Niebieski: 453 nm
Bliska czerwień: 662, 642 nm
Daleka czerwień: 730 nm

Obrazek


Temperatury barw:
Poniższe temperatury barwowe odbieramy, jako następujące barwy:
2000K i mniej – światło świecy
2000K - 3000K – światło żółto-białe
3000K - 5000K – ciepły biały
5000K - 6500K – biały, światło dzienne
6500K - 8000K – chłodnobiały
8000K - 10000K – chodny biało-różowy/fioletowy
10000K - 15000K – bezchmurne niebo w zimowe południe (biały z niebiesko-różowym zabarwieniem)
15000K - 20000K – bezchmurne niebo w letnie południe (błękitno-biały)

Obrazek

Do doświetlania roślin nadają się te z zakresu od 4500K do 10000K. Teoretycznie najlepsze powinno być światło najbardziej przypominające dzienne, rośliny rosłyby w takim świetle najbardziej proporcjonalnie, lecz zależnie od tego czy chcemy położyć nacisk w hodowli na kwitnienie czy rozrost masy zielonej, powinniśmy skłonić się ku jednej lub drugiej granicy. Od 4000K do 6500K rozrost będzie wolniejszy, rośliny będą głównie przyrastać na długość, lecz kwitnienie będzie obfitsze. W granicy 6500K do 10000K krzewienie się będzie silniejsze, rośliny będą bardziej zwarte. Świetlówki specjalnie przeznaczone do doświetlania roślin przeważnie mają temperaturę barwową 8000K i 8500K (emisja w zakresie fal czerwonych i nieco większa w zakresie niebieskich).

Źródło: Tropicjungle strona Zdjęcia: aster strona, Habanero strona
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez beton » 7 maja 2011, o 14:13

Zaskoczył mnie trochę ten drugi wykres. Nie wiem dlaczego ktoś uzależnił absorpcje chlorofilu od temperatury barwowej a nie od długości fali (tak jak na pierwszym wykresie). Różne źródła światła nawet o tej samej temp. barwowej mogą mieć różne widma a chlorofilu nie obchodzi jaką temp. barw. ma np. świetlówka czy lampa sodowa tylko ile i w jakim zakresie emituje fale(czyli jakie jest widmo). Jak dla mnie ten wykres nie jest do końca poprawny i może wprowadzać w błąd.
Avatar użytkownika
beton

CHILIHEAD TEAM
MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:40
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez Polishteam » 7 maja 2011, o 19:01

Jeżeli wykres wprowadza w błąd/ jest nie poprawny to usunę. Proszę o wypowiedzieć jeszcze kogoś, kto ma o tym większą wiedzę. Wydaje mi się, że wykres ma na celu pokazanie w jakiej temperaturze barwy, jest najbardziej aktywny chlorofil. Nawet jeśli mielibyśmy (teoretycznie) HPS 500W dającego porządnego kopa lumenów, ale o barwie 4000K, to praktycznie roślinie ta żarówka nic by nie dała. Ale to tylko moje zdanie.
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez karlos » 7 maja 2011, o 19:24

długość fali światła jest zależna od barwy, tak mnie uczono :)

tzn światło niebieskie ma swój zakres fali i tak samo czerwone ...
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez polska753 » 7 maja 2011, o 20:30

Polishteam napisał(a):Jeżeli wykres wprowadza w błąd/ jest nie poprawny to usunę. Proszę o wypowiedzieć jeszcze kogoś, kto ma o tym większą wiedzę. Wydaje mi się, że wykres ma na celu pokazanie w jakiej temperaturze barwy, jest najbardziej aktywny chlorofil. Nawet jeśli mielibyśmy (teoretycznie) HPS 500W dającego porządnego kopa lumenów, ale o barwie 4000K, to praktycznie roślinie ta żarówka nic by nie dała. Ale to tylko moje zdanie.
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.


Na innym forum ktoś trzyma pod 4000k i rosną wyśmienicie.
Avatar użytkownika
polska753

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:55
Lokalizacja: Wrocław
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez Polishteam » 7 maja 2011, o 20:52

Widze, że zdania są podzielone to fragment z innego forum:
"Świetlówka 4000K zawiera w sobie trochę niebieskiej i czerwonej barwy ale tylko znikome ilości, dlatego rośliny jakoś tam będą przy niej rosły, przewaga to kolor zielony i żółty które są w małym stopniu wykorzystywane przez rośliny."
A to jeszcze z innej strony:
"Od 4000K do 6500K rozrost będzie wolniejszy, rośliny będą głównie przyrastać na długość, lecz kwitnienie będzie obfitsze."
Różne osoby, różne odpowiedzi.
Ja używam 6500K i nie narzekam.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez beerciik » 7 maja 2011, o 22:52

A ja Wam powiem że.. prawda jest taka że nie można patrzeć tylko i wyłącznie na aktywność chlorofilu jako czynnika wpływającego na szybkość fotosyntezy, jest tak zwane prawo minimum fotosyntezy które mówi o czynnikach zewnętrznych wpływających na fotosyntezę i polega na tym że gdy jeden z tych czynników (temperatura, natężenie światła, obecność CO2, dostęp do wody; pierwiastków itp) będzie występował w minimum to fotosynteza nie będzie zachodziła szybciej nawet jeśli zwiększymy dostępność/poziom reszty czynników więc nie ma co patrzeć wyłącznie na jakość i moc oświetlenia jeśli chce się mówić o szybkości fotosyntezy, te wykresy mówią tylko i wyłącznie o aktywności chlorofilu a nie o szybkości zachodzenia fotosyntezy i nie można mylić jednego z drugim choć drugie jest wynikiem pierwszego ALE NIE TYLKO. :D
Druga sprawa jest taka że jak dana barwa słabo pobudza chlorofil to nie oznacza przecież że nie pobudza go wcale, a co do wpływu na szybkość fotosyntezy to tak jak pisałem wcześniej ;)
Takie moje małe spostrzeżenia..
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez beton » 8 maja 2011, o 00:45

Z wykresu nad którym dyskutujemy wynikało by że rzeczywiście świetlówka 4000K będzie bardzo mało wydajna, a tak nie do końca jest. Dla wyjaśnienia poniżej zamieszczam widmo takiej właśnie świetlówki i widać że emituje ona fale niemal w całym zakresie światła widzialnego z przewagą kilku konkretnych przedziałów (m.in. tych przy których absorpcja chlorofilu zachodzi łatwo).
Obrazek
Dla porównania widmo świetlówki 6500K tego samego producenta:
Obrazek
Źródło

Może i ten nieszczęsny wykres jakoś pomaga w doborze temp. barwowej oświetlenia (chociaż moim zdaniem nie do końca), ale jak by się mu przyjrzeć to jest to (jak dla mnie)po prostu wykres absorpcji chlorofilu a i b (pierwszy wykres) z podmienioną skalą osi poziomej. Wynikało by z tego, że długość fali można bezpośrednio przełożyć na temp. barwową- a to już jest chyba jakiś nonsens.

Polishteam napisał(a):Widze, że zdania są podzielone to fragment z innego forum:
"Świetlówka 4000K zawiera w sobie trochę niebieskiej i czerwonej barwy ale tylko znikome ilości, dlatego rośliny jakoś tam będą przy niej rosły, przewaga to kolor zielony i żółty które są w małym stopniu wykorzystywane przez rośliny."
A to jeszcze z innej strony:
"Od 4000K do 6500K rozrost będzie wolniejszy, rośliny będą głównie przyrastać na długość, lecz kwitnienie będzie obfitsze."
Różne osoby, różne odpowiedzi.
Ja używam 6500K i nie narzekam.


Z tym się mogę zgodzić ale dalej nie mogę pojąć idei tego wykresu.

karlos napisał(a):długość fali światła jest zależna od barwy, tak mnie uczono :)

tzn światło niebieskie ma swój zakres fali i tak samo czerwone ...


Na przykładzie tzw. RGB: jak pomieszasz w jednakowych proporcjach czerwony zielony i niebieski to co ci wyjdzie? Możesz sprawdzić w pierwszym lepszym programie graficznym ;) To że światło ma odcień niebieskawy to nie znaczy że składa się tylko ze światła niebieskiego.
Avatar użytkownika
beton

CHILIHEAD TEAM
MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:40
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez sic » 16 maja 2011, o 17:38

beton napisał(a):Na przykładzie tzw. RGB: jak pomieszasz w jednakowych proporcjach czerwony zielony i niebieski to co ci wyjdzie? Możesz sprawdzić w pierwszym lepszym programie graficznym ;) To że światło ma odcień niebieskawy to nie znaczy że składa się tylko ze światła niebieskiego.


taaaaa ale jeśli ma odcień niebieskawy to znaczy ze jest przewaga fal krótkich. Mylisz trochę pojęcia chyba boooo samo światło to jest szereg różnych częstotliwości fal, ale jeżeli jest niebieskawe lub czerwone tudizesz zielone ( zauważalnie ) to znaczy że jest zasadnicza przewaga fal o tej długości aaa mózg lucki akurat ma strasznie rozwiniętą tolerancje w tej kwestii więc jak już zaczynasz zauważać przebarwienie w którymś kierunku to znaczy że jest dosyć spora różnica na wykresie.

aaaaaaa na koniec napiszę to co napisałem w innym wątku, wystarczy iść do pierwszego z brzegu zoologicznego i tam można kupić za wsumie niewielkie pieniądze świetlówkę o spektrum dobranym idealnie dla roślin
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Barwa światła a wzrost

Postprzez beton » 16 maja 2011, o 18:17

sic napisał(a):
beton napisał(a):Na przykładzie tzw. RGB: jak pomieszasz w jednakowych proporcjach czerwony zielony i niebieski to co ci wyjdzie? Możesz sprawdzić w pierwszym lepszym programie graficznym ;) To że światło ma odcień niebieskawy to nie znaczy że składa się tylko ze światła niebieskiego.


taaaaa ale jeśli ma odcień niebieskawy to znaczy ze jest przewaga fal krótkich. Mylisz trochę pojęcia chyba boooo samo światło to jest szereg różnych częstotliwości fal, ale jeżeli jest niebieskawe lub czerwone tudizesz zielone ( zauważalnie ) to znaczy że jest zasadnicza przewaga fal o tej długości aaa mózg lucki akurat ma strasznie rozwiniętą tolerancje w tej kwestii więc jak już zaczynasz zauważać przebarwienie w którymś kierunku to znaczy że jest dosyć spora różnica na wykresie.

aaaaaaa na koniec napiszę to co napisałem w innym wątku, wystarczy iść do pierwszego z brzegu zoologicznego i tam można kupić za wsumie niewielkie pieniądze świetlówkę o spektrum dobranym idealnie dla roślin

Ale ja temu co napisałeś w żaden sposób nie zaprzeczam, nawet powiem więcej zgadzam się z tobą ;)
Co do mylenia pojęć to mnie zastanawia... a zresztą już pisałem:
beton napisał(a):Może i ten nieszczęsny wykres jakoś pomaga w doborze temp. barwowej oświetlenia (chociaż moim zdaniem nie do końca), ale jak by się mu przyjrzeć to jest to (jak dla mnie)po prostu wykres absorpcji chlorofilu a i b (pierwszy wykres) z podmienioną skalą osi poziomej. Wynikało by z tego, że długość fali można bezpośrednio przełożyć na temp. barwową- a to już jest chyba jakiś nonsens.
Avatar użytkownika
beton

CHILIHEAD TEAM
MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:40
Papryki:

Następna strona

Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości