O Luxy ...

O Luxy ...

Postprzez chyzio » 17 sty 2016, o 23:08

Witam

Posiadam box 60x60x140cm. Jakie żródło światła dobrać do tego box'a ?

Moze zmniejszyc wysokosc do 120cm ?

Raczej celuje w CFL. Tylko czy np. 3x23W 6500 i 1x~18W 2700K ,czy moze cos ~~1x80Wx6500k?

Nad jaką wysokoscia trzymać te lampy nad roślinkami?
Czy stosować także odbłyśniki?

Pozdrowił
Avatar użytkownika
chyzio

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 sty 2016, o 22:59
Papryki: test

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: O Luxy ...

Postprzez Misiek12 » 18 sty 2016, o 11:52

1.Można zmniejszyć wysokość box'a do 120cm, a nawet lepiej do 100cm - większa wysokość nie ma sensu jeżeli box ma być wykorzystywany tylko do corocznego wysiewania dla nowych roślin. Jeżeli chcesz w nim trzymać także rośliny do przezimowania to lepsza będzie wysokość 120cm.
2.CFL będzie bardzo dobrym typem oświetlenia. Najważniejszą barwą światła jest jak najbliższa 6500k. Barwa światła 2700k ma bardzo małe zastosowanie, ponieważ w niskim stopniu jest pochłaniana przez rośliny. Przy wyborze żarówek 6500k nie jest najważniejsza ich moc, a ilość lumenów. Na forum zostało to już kiedyś ustalone że już optymalną jest wartością jest 15 000 lm/m2. Ale w praktyce wystarcza oświetlenie które emituje już 8000 lm. Sam mam box'a o podobnych wymiarach ( z wyjątkiem wysokości- ja mam 70cm) i z dwoma żarówkami 23w 6500k /1600lm i jedną 15w 2700k - ok 1000lm ale to nie wystarcza(mimo iż box wyłożony jest w środku folią odbijającą światło w 100%/ przy takim oświetleniu rośliny rosną lepiej niż przy świetle słonecznym w styczniu,lutym, ale i tak są trochę powyciągane).
Według mnie najtańszym rozwiązaniem będzie zakup 3 a najlepiej 4(przy wymiarach 60x60...) świetlówek polux 55w 6400k - 30zł za sztukę (niestety trudno dostępne w sklepach stacjonarnych, więc raczej tylko internet).
Jeżeli chcesz przeznaczyć więcej na oświetlenie (nie jest to konieczne) to mogą być świetlówki o większej mocy czyli większej ilości lumenów ze specjalistycznych sklepów do uprawy roślin ale wtedy będzie potrzeba odpowiednio mniej żarówek.
Najlepiej dokładną wartość lumenów(minimalna, średnia,optymalna) obliczysz za pomocą kalkulatora lumenów dostępnych na stronach o konopiach ( domyślną wartość lm/m2 trzeba zmienić na 15000).
3. Najlepsza wysokość żarówek nad roślinami to taka aby liście nie dotykały żarówek. Przy młodych siewkach wysokość ta może być 20cm, jednak świetlówki przeze mnie wymienione emitują już stosunkowo sporo ciepła (mogą szybko wysuszać podłoże i powierzchnię liśći) więc lepiej dać je wyżej. Wraz ze wzrostem rośli należy umocować świetlówki wyżej. Ale jeżeli świetlówki będą cały czas na wysokości 100-120cm to też będzie ok.
4. Jeżeli box wewnątrz jest wyłożony folią odbijającą światło lub jego ściany są pomalowane na bialo to nie jest potrzebne stosowanie odbłyśników. Ogólnie do żarówek CFL nie stosuje się odbłyśników.
Ostatnio edytowano 18 sty 2016, o 12:07 przez Misiek12, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Misiek12

NOWY
 
Posty: 38
Images: 0
Dołączył(a): 14 lip 2015, o 20:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 1
Papryki:

Re: O Luxy ...

Postprzez CATALAYA » 18 sty 2016, o 11:57

chyzio napisał(a):Witam

Posiadam box 60x60x140cm. Jakie źródło światła dobrać do tego box'a ?

Może zmniejszyc wysokosc do 120cm ?


Po co zmniejszać wysokość boxa skoro możesz zrobić opuszczane źródło światła.

chyzio napisał(a):Raczej celuje w CFL. Tylko czy np. 3x23W 6500 i 1x~18W 2700K ,czy moze cos ~~1x80Wx6500k?


Ja bym wybrał 1 opcję.

chyzio napisał(a):Nad jaką wysokoscia trzymać te lampy nad roślinkami?


Jakieś 15cm tylko obserwuj, żeby nie przypalić roślin.

chyzio napisał(a):Czy stosować także odbłyśniki?


Jeśli wyłożysz sufit boxa razem ze ścianami materiałem odbijającym światło np. srebrną stroną koca ratunkowego do wewnątrz to stosowanie odbłyśnika mija się z celem. To dodatkowy koszt. Ale kto Ci zabroni :P
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: O Luxy ...

Postprzez chyzio » 18 sty 2016, o 15:11

Dziekuje za obszerne odpowiedzi.
Widac że profesjonalne forum ;)

Jeszcze jedno pytanie czy moge zastosowac ŻARÓWKA CFL E40, 200W DUAL / WZR.+KWIT. ELEKTROX zamiast 4x55w?

Dzieki
Avatar użytkownika
chyzio

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 sty 2016, o 22:59
Papryki: test

Re: O Luxy ...

Postprzez Turtle » 18 sty 2016, o 15:12

200W do takiego BOXa to chyba trochę dużo...?
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: O Luxy ...

Postprzez chyzio » 18 sty 2016, o 15:53

teraz to juz zglupialem....
W sklepie flora.flora doradzili mi 200w....
Avatar użytkownika
chyzio

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 sty 2016, o 22:59
Papryki: test

Re: O Luxy ...

Postprzez mih000 » 18 sty 2016, o 16:11

To ja może powiem, że dziwię się jak ktoś inwestuje jakiś kosmos dla papryk.
Kto śledzi forum ten wie, że tak naprawdę papryka ujedzie nawet bez dodatkowego światła, ale bardzo powoli. Wystarczy, że łapie z okna.
Ja mam obecnie 70 sadzonek pod osiemnastoma ledami o łącznej mocy <60W, stoją bez boxa, na trzy poziomowej szafce przy oknie balkonowym, o tej porze roku nie mają bezpośredniego słońca ani przez chwilę. A mimo to rosną jak poyebane. Już chyba z 5 razy obcinałem liście bo by mi się rozkrzewiły za bardzo...
Wg mnie wszelkie dywagacje na temat wyboru oświetlenia są mało istotne w kontekście papryk, chyba, że tak jak Greg chcesz ustawić boxa w ciemnym pomieszczeniu i owocować rośliny pod sztucznym światłem cały rok.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: O Luxy ...

Postprzez mdab » 19 sty 2016, o 08:59

U mnie są 2 boxy, każdy około 0,8m2 (wysokość około 62cm). W jednym są ledy o mocy 40W w drugim 46W (w obu jest poniżej 3000lm) i dają radę, sprawdziły się w poprzednim sezonie więc i w tym oświetlenia nie zmieniałem. Na wzrost w zimowe dni spokojnie wystarczają. Tak jak napisał mih000, lepsze oświetlenie jest potrzebne jeżeli ktoś trzyma papryki cały rok w boxie bez naturalnego światłą.
Avatar użytkownika
mdab

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 131
Images: 120
Dołączył(a): 22 lis 2014, o 16:44
Lokalizacja: Podkarpacie (pow. jasielski)
Pochwały: 2
Papryki: Słodkie, ostre, w sumie około 25-30 gatunków...

Re: O Luxy ...

Postprzez chyzio » 19 sty 2016, o 11:21

Okey, czyli raczej wszystko wyjasnione...

Dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
chyzio

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 sty 2016, o 22:59
Papryki: test

Re: O Luxy ...

Postprzez Kurczak » 11 kwi 2016, o 13:37

Napiszcie coś więcej o własnych ledach. Jakie diody,ile diod, moc pojedynczej, barwa, nawet firma.
Mam klika (5szt) i parametry są różne a wręcz nie adekwatne co do ilości i rodzaju diod. Mało tego ledy można podkręcić pod warunkiem zachowania odpowiedniego chłodzenia. Stąd moje pytanie. Widziałem ledy takie same w rodzaju i ilości diod o mocy ~3,5w i 5w :shock: tanie 7w może być gorsze od 5w. Pod kątem (lumenów) ilości światła, oraz żywności.
PS. Wujek google odpowie na każde pytanie o ile umiemy go odpowiednio zapytać. :twisted: Często to żonie tłumacze. :lol: Dajcie znać o ledach. Zrobimy porównanie i dowiemy się więcej.
---------------------------------------
Growlog by 'Kurczak 2016r' :geek: | Niebawem mój box |
Avatar użytkownika
Kurczak

NOWY
 
Posty: 21
Images: 6
Dołączył(a): 12 mar 2016, o 21:41
Lokalizacja: Jelenia Góra
Papryki: Cayenne, a od 2016' kilka innych odmian.


Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron