Lumeny - ostateczne rozwiązanie

Lumeny - ostateczne rozwiązanie

Postprzez kamilus » 16 paź 2015, o 23:37

Przeszukałem i nie znalazłem u nas. Pytanie czy w przypadku uprawy papryk sprawdza się ta sama zasada co przy narkotykach czyli 50000Lm na m2?
Czy u nas jest to tańsze i potrzeba mniej? ;>
Avatar użytkownika
kamilus

NOWY
 
Posty: 34
Dołączył(a): 7 paź 2015, o 14:25
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Lumeny - ostateczne rozwiązanie

Postprzez mih000 » 17 paź 2015, o 05:29

hahaha, doyebałeś teraz. Z moich obserwacji wynika, że jeden LED zimny/biały 3W wystarczy dla 1 rośliny.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Lumeny - ostateczne rozwiązanie

Postprzez Mr. Ed » 17 paź 2015, o 08:08

Temat powraca czkawką, ale chyba warto powtórzyć.

Zastrzeżenie: Wartości, które pamiętam, są tylko z jednego źródła, więc mogą być niedokładne.

Dla papryk świetlny punkt kompensacyjny (czyli natężenie światła, przy którym roślina pobiera tyle CO2 ile wydziela) to 2000 lm/m2. Dopiero nadwyżka wykorzystywana jest do budowy masy zielonej. Punkt wysycenia fotosyntezy (czyli maksimum światła, jakie roślina może wykorzystać) dla papryk to około 50 000 lm/2. Krótko mówiąc, 2000 to za mało, 50 000 to zdecydowanie za dużo. Moje oświetlenie - patrz viewtopic.php?f=30&t=3260 - daje jakieś 15 000 lm/m2 i powiedziałbym po 2 sezonach, że więcej absolutnie nie trzeba.

Przypominam tylko, że lumen lumenowi nierówny. Ta jednostka skompensowana jest pod czułość ludzkiego oka, która akurat jest całkowicie odwrotna do tego, czego potrzebują rośliny (maksimum przy zieleni). Inaczej mówiąc, zielone źródło światła będzie miało lumenów mnóstwo - ale bezużytecznych dla roślin. Liczby podane powyżej dotyczą światła o widmie ciągłym zbliżonym do dziennego.

Autor postu otrzymał pochwałę
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów


Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości