Moc oświetlenia

Moc oświetlenia

Postprzez Guma » 26 maja 2011, o 16:23

Witam:) Właśnie się zarejestrowałem i mam zamiar budować growboxa. Tak samo na starym, jak i na nowym forum nie znalazłem jasnej i wyraźnej informacji ile lumenów na 1 metr kwadratowy powinna emitować lampa, jeżeli rośliny będą tam trzymane do samego końca, czyli aż do wybarwienia owoców. Nie pytajcie czemu w lato chce trzymać rośliny w boxie. Mam tylko okna o północnej strony, a nie mam żadnego ogródka gdzie mógłbym ja przesadzić, dlatego będą w boxie. Poza tym rośliny są na tyle małe, że obawiam się czy doszłyby pod gołym niebem. Na starym forum od jednego z użytkowników usłyszałem, że 15000 lumenów na 0,4m2 (37500 na 1m2) to za dużo, co mnie zdziwiło bo myślałem, że papryki potrzebują jak najwięcej światła...

Oczywiście jak uzyskam już wszystkie potrzebne mi informacje to możecie liczyć na growloga:)
Avatar użytkownika
Guma

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 maja 2011, o 16:10
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Moc oświetlenia

Postprzez karlos » 26 maja 2011, o 17:10

Prawdziwego słońca nic nie zastąpi... co do oświetlenia sztucznego to pytanie raczej brzmi ile masz kasy na ten cel. Później będzie można wybrzydzać lumenami.
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Moc oświetlenia

Postprzez Guma » 26 maja 2011, o 17:23

Mam powiedzmy, że maksymalnie do 300zl. Myślalem o hpsie 150W. Na allegro ceny takiego zestawu to 150 do 200zl. Jeśli zamknąłbym się w 160zl to pokusiłbym się o kupno cooltube, bo szczególnie w gorące dni może być problem z temperaturą.... Więc mam nadzieję, że teraz powybrzydzamy lumenami :twisted:
Avatar użytkownika
Guma

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 maja 2011, o 16:10
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Moc oświetlenia

Postprzez sic » 26 maja 2011, o 18:08

karlos napisał(a):Później będzie można wybrzydzać lumenami.


z mojego punktu widzenia moc jest dość istotną sprawą :)


Guma napisał(a):Jeśli zamknąłbym się w 160zl to pokusiłbym się o kupno cooltube, bo szczególnie w gorące dni może być problem z temperaturą.... Więc mam nadzieję, że teraz powybrzydzamy lumenami


moim zdaniem prosty uklad obniżający temperaturę można sobie samemu złożyć znacznie mniejszym kosztem, szczególnie że ty nie chcesz mrozić tylko ewentualnie obniżyć temp. o kilka C. Bo na allegro widzialem ze samo cooltube kosztuje 130zł a do tego jeszcze układ chłodzący trzeba kupić :/ już wolałem nie patrzyć ile kosztuje ;), dla mnie troszke absurdalne kwoty się robią :) ale co tam kto lubi
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Moc oświetlenia

Postprzez beerciik » 26 maja 2011, o 18:22

cooltuba wg mnie ma sens przy minimum 400w oświetleniach i tak jak sic napisał - dobre chłodzenie i już - czyli: zasilacz + 2-3 wentylatory koszt łącznie max 30zł i powinno być git.
Kto napisał że 15 000 lumenów to zbyt dużo ? do uprawy papryk można tyle dać, ale nie jest to konieczne - ja na 0,4m2 dawałem 7 000 lumenów[max 8 500] i rosły więc nie jest koniecznie dawanie aż 15 000, ale można ;)
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Moc oświetlenia

Postprzez Guma » 26 maja 2011, o 18:35

No tak bercik, ale czy pod tymi 8 tysiącami lumenów trzymałeś papryki, aż do owocowania? Fakt, że one mają tam być aż do zbiorów skłaniał mnie d hpsa 150 w. A jeżeli chodzi chłodzenie to co w przypadku gdy na dworze będzie 35 stopni? Wtedy przy hpsie dobre chłodzenie nie wystarczy, a dzisiaj miałem próbkę tego, jak wyglądają rośliny gdy temperatura jest za wysoka, tzn dziś na parapecie w słońcu oklapły mi wszystkie papryki :(
Avatar użytkownika
Guma

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 maja 2011, o 16:10
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Moc oświetlenia

Postprzez karlos » 26 maja 2011, o 18:45

Jeśli przy majowym słonku papryki ci oklapły to mogą być tylko 2 przyczyny.
-przesuszony na mocno supstrat
-słabe, wątłe sadzonki


Dziwie się bo pisałeś że masz do dyspozycji północny parapet... u mnie się dzisiaj chłodziły przy pomocy przyjemnego naturalnego wiatru :D
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Moc oświetlenia

Postprzez Guma » 26 maja 2011, o 18:59

Dziwisz się bo do końca maja papryki są jeszcze na innym mieszkaniu, z oknami zachodnimi. Substrat na bank nie jest przesuszony bo wczoraj podlewałem. Jedna papryka już wczoraj oklapła w ciągu dnia, ale w nocy się podniosła. Ale w sumie nie wiem czemu tak teraz oklapły bo wcześniej radziły sobie ze słońcem Co dziwniejsze te największe najsłabiej sobie radzą z tą sytuacja bo mniejsze są w miarę ok. Czy powodem może być zbyt wczesne podlewanie zbyt wysokim stężeniem nawozu biohumus? Bo wczoraj właśnie te większe roślinki pierwszy raz podlałem nowym stężeniem nawozu i akurat wczoraj zaczęły się te problemy, i akurat w tych paprykach, które tym wyższym stężeniem podlałem.
Avatar użytkownika
Guma

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 maja 2011, o 16:10
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Moc oświetlenia

Postprzez sic » 26 maja 2011, o 19:18

Zawsze można dodatkowo wsadzić ogniwo peltiera, są w miarę nie drogie i malo prądu biorą, jeśli dobrze przemyślisz caly uklad nawiewowy osiągniesz ten sam cel mniejszym kosztem, na peltierach robi się min. lodówki samochodowe, tylko ważne jest aby dobrze to "zaprojektować"

co do biohumusa to ja od sadzonek w wielkosci ~5cm podlewam stężeniem chyba maxymalnym tzn 4nakretki na litr wody, i u mnie nie oklapły... tak szczerze mówiąc to nie wiem czy nawóz typu biohumus w ogole można przedawkować, raczej lejąc za dużo go marnujesz
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Moc oświetlenia

Postprzez beerciik » 26 maja 2011, o 21:59

jeśli chodzi o owocowanie to fakt większa moc się przyda - przy hpsie 400w na powierzchni 1,2m2 zawiązywały owoce całkiem ładnie rocoto yellow mini i wybarwiałem przy tym jeszcze bhut jolokie. Co do roślin to potrzebują okresu hartowania plus do tego zapewne przewiew by się przydał - papryki potrafią się zaadaptować do wyższych temperatur jakie panują np w tunelu (do 35 stopni i więcej) ale tylko i wyłącznie jak mają odpowiedni przewiew, wydaje się błahostką ale bez tego może być nieciekawie, na parapecie często tego brak ;) okres hartowania i tak jest potrzebny, a słońce to najlepsze źródło światła. W tunelu kilka dni też papryki się stresują i niektóre nawet padają, ale większość się adaptuje i "ogarnia temat" :D
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Następna strona

Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości