Moj growbox + oswietlenie led

Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez taliesin » 23 mar 2012, o 11:50

Hej,

jak rozpoczynajacy hodowca papryk popelnilem growboxa wraz z oswietleniem led

materialy

akwarium szer/wys/gł 45/30/40
tasma led 300 smd 5050 2m (swiatlo podobno 6000k-6500k, ok 500 lm/m czyli mam 1000lm )
zasilacz led 30w 12v
kabel zasilajacy z wlacznikiem
kawalek spienionego pcv

donice paletowe 4 szt 2x6
12 serano
12 rocotillo
12 jalapeno
12 lemon drop

skielkowalem je w butelce po wodzie zywiec 1,5l PET na platkach higienicznych (odcialem jedne z bokow butelki) na reczniku na kaloryferze i wczoraj posadzilem do doniczek

pocialem tasme led na 5 40cm kawalkow polutowalem szerego podialem do zasilacza 12v 30W przyklejilem w odstepach ok 4cm do spienonego pcv i swieci ;)


Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
taliesin

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 mar 2012, o 11:30
Lokalizacja: Kołobrzeg
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez Poms » 23 mar 2012, o 12:55

Ile masz tych diod? 120szt? Natężenie na powierzchnie wyraża się lx (luks - lm/m2) i masz boxa o pow 0,18m2. Zakładając dane producenta (432lm/m) otrzymujesz 4800lx. Wg mnie to jest za mało, ale niech się wypowiedzą inni. Oświetlenie LED bardzo interesujące, ciekawi mnie jak się będzie sprawdzało.
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez wolek68 » 23 mar 2012, o 13:12

Dużo światła ucieka przez szyby, zasłoń je mylarem lub białą folią.
Avatar użytkownika
wolek68

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1855
Images: 11
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 06:48
Lokalizacja: Koszalin
Pochwały: 11
Papryki:

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez karlos » 23 mar 2012, o 13:19

Wydajność tego oświetlenia będzie beznadziejna przy tak wysokim zamontowaniu go.
Opuść go do wysokości około 7-10 cm nad paletami ;)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez wolek68 » 23 mar 2012, o 13:23

No tak racja, nad samymi pojemniczkami daj.
Avatar użytkownika
wolek68

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1855
Images: 11
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 06:48
Lokalizacja: Koszalin
Pochwały: 11
Papryki:

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez Zwierzax » 23 mar 2012, o 16:43

albo więcej diod, najlepiej i jedno i drugie
Avatar użytkownika
Zwierzax

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 63
Images: 16
Dołączył(a): 10 mar 2012, o 23:29
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 4
Papryki:

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez taliesin » 25 mar 2012, o 11:10

Obnizylem, dodac wiecej nie moge bo zasilacz nie pociagnie :( a wydwac na nowy juz nie za bardzo mam kase
Czytalem na temat ledow i za rok lampe zrobie na power ledach cree XP-G 1w albo moze na jesien popelnie lampe i bede w zimie jeden krzak trzymal bez odpoczynku.

Po spedzeniu 2 dni na czytaniu o ledach, budzetowa lampe do growboxa zrobilby teraz nie na tasmach ledowych ktore potrzebuja duzo zasilania a na zarowkach ledowych o trzonku G4 , http://www.e-led.co/pl/p/Oswietlenie-Di ... O-ATUM/174 na alegro cena netto jest cena brutto http://allegro.pl/g4-16-smd-5050-30w-ja ... 42200.html

liczac ze mam 30W zasilacz nominalnie moglbym 10 taki zarowek obsluzyc ale szybko zasilacz by sie skonczyl wiec licze ze 8 zarowek spokojnie moglo by dzialac,

Mialbym 2x wiecej swiatla niz obecnie przy podobny kosztach ok 220zł, aby uzyskac tyle samo swiatla z tasmy musialbym miec zasilacz 2x wiekszy czyli 60w , co podnosi rowniez koszty ekspolatacji lampy.
Avatar użytkownika
taliesin

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 mar 2012, o 11:30
Lokalizacja: Kołobrzeg
Papryki:

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez karlos » 25 mar 2012, o 12:08

do Xp-g będziesz na pewno potrzebował driver!
Natomiast te SMD bardzo fajnie wyglądają na papierze.
Jak będziesz miał już szczegółowy projekt to podziel się z nami info ;)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez taliesin » 25 mar 2012, o 14:12

Tak wiem planuje wysterowac XP-G na minimum czyli 350mA aby sie za mocno nie grzaly a takze zeby dac z nimi w szeregu XP-E royal blue i red

dwie belki z radiatora aluminium:
- Jedna belka 45 cm 7 diod (biala zimna, royal blue , czerwona, biala zimna, royal blue, czerwona, biala zimna)
- druga belka 45 cm 7 diod x biala zimna

jezeli brakowalby jeszcze swiatla to 3 belka 7x biala zimna i wtedy ta z kolorami pomiedzy 2 z tylko bialymi
Avatar użytkownika
taliesin

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 mar 2012, o 11:30
Lokalizacja: Kołobrzeg
Papryki:

Re: Moj growbox + oswietlenie led

Postprzez Nevendar » 16 lis 2013, o 21:19

Fajnie, że pomyślałeś o oświetleniu ledowym. Ja ostatnio sporo w tym temacie siedzę i mam do czynienia z masą produktów ledowych, od żarówek, po reflektorki tuby, naświetlacze i duże reflektory to coś mogę doradzić.
Jednak ja bym nie przylepiał taśmy do PCV zwłaszcza napowietrzonego i zwłaszcza taśmy 300 per krążek (krążek ma 5 m, czyli po 60 na metr). Materiał napowietrzony ma lepsze własności termoizolacyjne, czyli wolniej będzie odprowadzał ciepło. Taśma 60 diod na metr to ta mocniejsza, bo dla diod 5050 występuje jeszcze 150 per metr. Chyba, że taśma jest na diodach 3528, to wtedy występują 150 per METR (tutaj na metr, a nie na krążek), 300 i 600. W czym rzecz, otóż dioda 5050 charakteryzuje się tym, że w pojedynczej zawarte są trzy struktury ledowe, dlatego punktowo grzeje się znacznie bardziej, a jak to w elektronice jest: tym bardziej się element grzeje, tym krócej żyje. Podsumowując, taśmy LED zwłaszcza 5050 najlepiej osadzać na podłożu metalowym, który będzie stanowił radiator dla nich. Jeśli przestałby świecić któryś segment i posiadasz lutownicę to warto spróbować delikatnie roztopić cynę na każdym z pól lutowniczych w obrębie tego segmentu czyli na pinach diod i rezystorów, gdyż mimo lutowania SMD i tak na taśmach LED zdarzają się regularnie zimne luty, które ukazują się dopiero po przegrzaniu.
Swoją drogą można powiedzieć, że idealnie trafiłeś z zasilaczem, gdyż 5050 300 szt./m ciągnie 14,4 W/m, więc 2 m pochłaniają 28,8 W, a zasilacz masz 30 W, więc trafione idealnie.

Ogólnie mam jeszcze inne koncepcję na temat energooszczędnego doświetlania, jednak sądzę, że zostawię to na osobny post.
Avatar użytkownika
Nevendar

NOWY
 
Posty: 21
Images: 0
Dołączył(a): 5 lis 2013, o 00:00
Papryki:

Następna strona

Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron