Przerwa w oświetleniu

Przerwa w oświetleniu

Postprzez Jimmy » 31 gru 2017, o 16:48

Planuję zbudować growboxa o wymiarach 40x80x80 z oświetleniem na chińskim zimnym cob 30w do wegetacji i mam kilka pytań:

Jak wpłynie na rośliny dwudobowa ciemność? Czasami wyjeżdżam na weekend i nie chcę żeby pod moją nieobecność się coś nie zwarło przypadkiem dlatego chcę wyłączać oświetlenie na ten czas.

Czy 30w cob'a wystarczy? Czy warto będzie w tym przypadku regulować wysokość oświetlenia, czy jednak nie da to wymiernych efektów i zamontować lampę na stałe na szczycie?

Jak powinna wyglądać doba w zależności od poziomu rozwoju rośliny?

Z góry dzięki za pomoc i niech <chili> będzie z wami!
Avatar użytkownika
Jimmy

NOWY
 
Posty: 15
Images: 0
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 15:52
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Przerwa w oświetleniu

Postprzez Algiz » 1 sty 2018, o 14:57

Witaj,
Aby odpowiedzieć na Twoje pytania musiałbyś je w przyszłości bardziej uściślać, dlatego przyjmę pewne założenia.

Zakładając, że 40x80cm to podstawa, a 80cm to wysokość będziesz potrzebował światła:
0,4*0,8*15000=4800lm
(0,4*0,8) to podstawa Twojego boxa wyrażona w m^2
15000 to pożądana ilość lumenów na 1m^2

Twój COB może mieć pewnie około 100lm/W. Wtedy 30W*100lm/W=3000lm

3000lm<4800lm

W takim przypadku brakuje Ci trochę światła, aby uzyskać wartości optymalne. Nie mniej jednak z doświadczenia przypuszczam, iż jeśli zastosujesz regulację wysokości oświetlenia to roślinki również będą zdrowo rosły.

48h bez światła na pewno nie pozostanie rośliną obojętne i wpłynie niekorzystnie na ich rozwój. Radze Ci samemu spróbować i podzielić się wrażeniami. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wystawianie roślinek na parapet podczas weekendu. Zimą światła jest niewiele, ale zawsze więcej niż w ciemnym boxie.

Osobiście od samego początku do końca stosuję czas oświetlenia 12/12. Papryki nie są roślinami fotoperiodycznymi, co za tym idzie długość dnia i nocy nie warunkuje przejścia z fazy wegetatywnej w generatywną, a czas 12godzin dnia i 12godzin nocy wydaje się być optymalny.

Powodzenia <thumright>
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Przerwa w oświetleniu

Postprzez Jimmy » 7 sty 2018, o 22:53

Dzięki za radę.

Lekka zmiana w koncepcji. Skuszę się chyba na wydajniejszą diodę COB. Mniej więcej coś koło tego modelu https://www.tme.eu/pl/details/clu048-12 ... 0al7m4-f1/

Pierwsze pytanie: czy taka dioda będzie odpowiednia? Mam wątpliwości co do barwy.
Drugie: jestem zielony co do zasilania diód. Czy ten zasilacz będzie dobry? https://www.tme.eu/pl/details/plm-40-10 ... mean-well/
Trzecie: Co oprócz w.w. elementów będzie potrzebne do zbudowania takiego oświetlenia? Jak dobrze mi się wydaje radiator? Czy coś jeszcze? Będzie potrzebne chłodzenie do radiatora?

Jestem otwarty na wszelkie rady.
Pozdrawiam
I niech <chili> będzie z wami!
Avatar użytkownika
Jimmy

NOWY
 
Posty: 15
Images: 0
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 15:52
Papryki:

Re: Przerwa w oświetleniu

Postprzez krzysssztof » 8 sty 2018, o 19:59

Czemu planujesz diodę o wydajności 90W używać w parze z zasilaczem 40W ?
Zarówno w jednym jak i drugim przypadku radiator nieodzowny :)
Avatar użytkownika
krzysssztof

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 7 maja 2017, o 08:58
Papryki:

Re: Przerwa w oświetleniu

Postprzez Jimmy » 8 sty 2018, o 22:44

90w to jest maksymalna moc dla tej diody. Celuję w dolną granicę zasilania gdzie wydajność będzie większa. Ze specyfikacji minimalny prąd dla tej diody wynosi 990mA przy optymalnym 34V. Na moją logikę powinno to działać ale jako że jestem zielony w temacie elektryki chciałbym poznać opinie ekspertów żeby to wszystko działało. Nie chciałbym tego wszystkiego spalić tym bardziej że na mój budżet do dyspozycji kosztuje to dość sporo.
Avatar użytkownika
Jimmy

NOWY
 
Posty: 15
Images: 0
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 15:52
Papryki:


Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron