Kokos - jako podłoże ?

Re: Kokos - jako podłoże ?

Postprzez sobol » 8 sty 2013, o 13:10

Witam
Jak miło że znalazlem ten temat :)
Po pierwsze włókno kokosowe to włókno kokosowe i nie ma znaczenia czy kupi się w kostce czy tez w formie luźnej czy kupimy w sklepie na rogu, biedronce, w budowlanym molochu a nawet sklepie zoologicznym.
Kokos sam w sobie nie posiada żadnych składników odżywczych i dla tego się go zasila odpowiednimi nawozami przeznaczonymi do tej właśnie metody uprawy, królem jest tu firma Canna.
Czytam tutaj że uprawa w samym kokosie nie jest opłacalna. Włókno kokosowe to nie ziemia gdzie jak zostanie wyjałowiona to na koniec sezonu idzie z korzeniami do ogrodu czy w inne miejsce zapomnienia. Ja zostawiam takie doniczki z włóknem do wysuszenia i mogę je odzyskać i tym sposobem mam kokogrunt na kolejny sezon i kolejny....
Nawóz- jest drogi ale mi 5L A+B (nawóz do kokosa jest w dwóch pojemnikach) starczył na bardzo dużo roślinek i na długi czas, mam do tej pory niestety problem w tym że skończył się okres przydatności.
Nawóz jak i substrat kokosowy kupowałem w 2010 roku
Jeżeli ktoś chce zacząć zabawe z tym medium do uprawy to naprawdę warto a jak by ktoś chciał poczytać to zapraszam,na "haba" fotek tam już niestety nie ma ponieważ Apple skasowało usługe galeryMe. <salut>
Obrazek
Avatar użytkownika
sobol

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 42
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 20:10
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Kokos - jako podłoże ?

Postprzez tadekkoks » 15 wrz 2013, o 20:31

Ja pokusiłem się trzy lata temu uprawiać we włóknie kokosowym, takim z "cegły" - ale nie jestem zadowolony. Oczywiście włókno kokosowe jako jałowe trzeba nawozić - ale to nie jest problem, dobry nawóz i odpowiednio dawkowany zapewnia prawidłowe przyrosty (wiadomo, że trzeba tego nawożenia pilnować, ale ostatecznie pilnujemy naszych roślin i tak). Mnie zniechęciły problemy z utrzymaniem właściwej wilgotności podłoża, włókno kokosowe przesycha specyficznie (szybko i w całej prawie objętości) - dla mnie tutaj był największy szkopuł uprawy w tym podłożu.
Ale eksperyment zaliczyłem, przekonałem się "na własnej skórze", jak się w tym podłożu uprawia - i wiem, że już się nie skuszę.
Avatar użytkownika
tadekkoks

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 12:09
Papryki:

Re: Kokos - jako podłoże ?

Postprzez ras13 » 15 wrz 2013, o 20:36

Jedyny minus włókna kokosowego to jest taki, że jest zasolone. Ja osobiście ograniczam się jedynie do dodawaniu w 10-20% przy sporządzaniu substratu dla sadzonek. Wcześniej stosowałem kokos nawet do 80% i po pierwszym podlaniu po przeschnięciu pojawiły się okropne białe plamy.
Avatar użytkownika
ras13

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 539
Images: 312
Dołączył(a): 6 cze 2011, o 19:16
Lokalizacja: whitestock
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Kokos - jako podłoże ?

Postprzez sobol » 11 maja 2014, o 13:52

Witam
Jako że, od kilku lat uprawiam w tym medium roślinki to od czasu do czasu dokupuję włókno kokosowe.
W tym miejscu chciałem was przestrzec przed zakupem podłoża od polskiego producenta "bambusowy ogród" http://www.bambusowyogrod.pl
Ludzie Ci mieszają włókno kokosowe z podłożem nie wiem chyba 2/1 w każdym razie jest to ścierwo nie do przyjęcia. nie chcę to przyjmować wody (bo niby jak jak to są włókna. Na ulotce jest napisane że z kostki 5KG uzyskamy ok. 75 litrów podłoża, powodzenia, jak będzie ok. 30l. to to wszystko Nie polecam nie kupować bo się przejedziecie i zniechęcicie do uprawy w tym medium.

tak wygląda ten brykiet 6197

tak wygląda włókno kokosowe jak by ktoś nie wiedział (materac można se z tego zrobić a nie roślinki uprawiać ;) ) 6198

tak wygląda podłoże kokosowe
6199
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
sobol

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 42
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 20:10
Papryki:

Re: Kokos - jako podłoże ?

Postprzez bananajama » 11 maja 2014, o 15:57

Ja miałem z Ikei. Nawet ok. Ale ogólnie ten cały kokos to się do niczego nie nadaje :x
Avatar użytkownika
bananajama

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 195
Images: 143
Dołączył(a): 30 sty 2014, o 17:56
Lokalizacja: Wiedeń
Pochwały: 9
Papryki: grzeją się :)

Poprzednia strona

Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron