Jaka doniczka?

Re: Jaka doniczka?

Postprzez mkosicki » 27 lut 2018, o 22:39

Nie ma głupich pytań, głupie może być zrobienie czegoś z niewiedzy.
Ja zawsze wysiewałem do ziemi, w tym roku po raz pierwszy spróbowałem krążków torfowych - chyba już nigdy nie będę wysiewał do czegoś innego. Jedyną wadą krążków jest brak możliwości pikowania - trzeba wysiać po dwa/trzy nasiona na krążek i wybrać z młodych roślin najbardziej obiecującą. Więc traci się część nasion(albo krążków, gdy daje się po jednym nasionie do krążka i nie wszystkie wschodzą). W przypadku wysiewu na ręczniczku możemy pojedyncze, wykiełkowane, nasiona wsadzać już do ziemi, co daje nam więcej sadzonek z tej samej liczby nasion. Wadą jest konieczność częstego sprawdzania ręczniczków(korzeń wrastający w ręczniczek łatwo uszkodzić przy rozdzielaniu) oraz potencjalne zniszczenie młodej rośliny przy wsadzaniu do ziemi. Za to wysiew do ziemi daje nam maksimum sadzonek, ale trzeba je rozdzielić przed poplątaniem się korzeni, można też część stracić w przypadku, gdy będą nierównomiernie wschodziły.
Avatar użytkownika
mkosicki

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 90
Images: 8
Dołączył(a): 18 mar 2017, o 15:37
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 2
Papryki: Od słodkich do Caroliny, kilkanaście odmian.

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Jaka doniczka?

Postprzez Alex » 28 lut 2018, o 06:33

Ja w tym roku część nasion kiełkowałam w krążkach, a część na wacikach. Zauważyłam, że te w krążkach potrzebowały więcej czasu (wydaje mi się, że to dlatego, że do wnętrza krążka nie dociera aż tyle ciepła). Koniec końców i tak budzące się nasiona z wacików lądowały w krążkach - są wygodne, zapewniają dobre warunki siewkom i łatwo utrzymać ich odpowiednią wilgotność. No i zajmują mniej miejsca niż doniczki :)
Avatar użytkownika
Alex

NOWY
 
Posty: 34
Images: 14
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 20:44
Lokalizacja: 50°27′01″N 18°59′21″E
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Jaka doniczka?

Postprzez majmaj » 28 lut 2018, o 18:27

Jak wolisz, ja najpierw kiełkuje na wacikach w pudełeczku - potem do ziemi. Skraca to czas wyjścia z ziemi, jeśli ktoś cierpliwy to prosto do ziemi - ale w tedy czasem i nawet tyg czekania. <chili>
Avatar użytkownika
majmaj

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 57
Dołączył(a): 10 maja 2017, o 21:05
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwały: 1
Papryki: Cheyenne Orange, Habanero Green, Aji Omnicolor, Explosive Ember.

Re: Jaka doniczka?

Postprzez PMDisaster » 18 kwi 2018, o 20:30

Cześć
Właśnie przeczytałem ten wątek bo zamierzam kupić doniczki do przesadzenia moich sadzonek.
Piszecie, że 7,5L są idealne - ale już docelowo na cały sezon aż do owocowania? (to moja pierwsza hodowla).

Widziałem na Allegro 10L - cena bardzo zbliżona. Czy lepiej dołożyć parę groszy i kupić te większe czy to przegięcie i korzenie będą zbyt luźne?
Doniczka 29x21x22cm

Piotrek
Avatar użytkownika
PMDisaster

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 12 sty 2018, o 17:17
Papryki:

Re: Jaka doniczka?

Postprzez Valakras » 18 kwi 2018, o 21:01

PMDisaster napisał(a):Cześć
Właśnie przeczytałem ten wątek bo zamierzam kupić doniczki do przesadzenia moich sadzonek.
Piszecie, że 7,5L są idealne - ale już docelowo na cały sezon aż do owocowania? (to moja pierwsza hodowla).

Widziałem na Allegro 10L - cena bardzo zbliżona. Czy lepiej dołożyć parę groszy i kupić te większe czy to przegięcie i korzenie będą zbyt luźne?
Doniczka 29x21x22cm

Piotrek


Zależy ile Masz miejsca 7,5l sa dobre i w zupełności wystarcza na cały okres. Jak masz więcej przestrzeni weź większe. Byle by rośliny później nie miały ścisku.
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Jaka doniczka?

Postprzez 4ndrew » 19 kwi 2018, o 19:16

Jak masz miejsce to im większa tym lepsza.
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Jaka doniczka?

Postprzez latus » 17 maja 2018, o 10:22

Dobra opcja kupic wiadra na kwiaty cięte
https://www.sklepogrodniczy.pl/pojemnik ... nterplast/

10 litrowe wiaderko kosztuje 1,7 zł i swietnie nadaje sie na doniczkę jest wysokie i smukłe w sam raz na potrzeby papryki chili której korzenie idą w dół
Maja tez produkcyjne 14 litrowe w cenie 3,2 zł w kolorze brązowym jeśli ktos sie obawia ze w czarnej sie korzenie ugotują :)

Przesyłka pobraniowa wydawane mi sie ze około 16 złotych
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
latus

NOWY
 
Posty: 49
Dołączył(a): 20 mar 2018, o 16:23
Papryki:

Poprzednia strona

Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości