Zmieniać ziemię?

Zmieniać ziemię?

Postprzez saturas777 » 9 lut 2018, o 13:33

Cześć, rok temu rozpocząłem hodowlę papryk, były regularnie nawożone. Teraz się zastanawiam, czy skoro minęło 12miesięcy to wypada wymienić ziemię we wszystkich doniczkach czy zostawić na ten rok jeszcze tą starą?
Avatar użytkownika
saturas777

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Images: 3
Dołączył(a): 14 lip 2017, o 10:47
Papryki: Lemon Drop

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Zmieniać ziemię?

Postprzez Biohazard Chilli » 9 lut 2018, o 19:55

To zależ jaki jest stan ziemi.Lepiej zostawić bo w tej ziemi mogą być pozytywne w hodowli bakterie i resztki nawozów
Biohazard Chilli

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 52
Dołączył(a): 1 kwi 2017, o 16:29
Papryki:

Re: Zmieniać ziemię?

Postprzez mkosicki » 9 lut 2018, o 21:02

Co do resztek nawozu, to kupna ziemia do warzyw/uniwersalna ma odpowiednią ilość składników dla początkowego etapu roślin. Z jakiegoś powodu poleca się unikać sadzenia pomidorów po papryce - nagromadzenie patogenów może skutkować niezbyt miłą niespodzianką w postaci chorób i szkodników. Ja jeszcze(odpukać) nie miałem problemów z roślinami po posadzeniu w tym samym miejscu dwa lata z rzędu, ale staram się tego nie robić - lepiej dmuchać na zimne.
Avatar użytkownika
mkosicki

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 90
Images: 8
Dołączył(a): 18 mar 2017, o 15:37
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 2
Papryki: Od słodkich do Caroliny, kilkanaście odmian.

Re: Zmieniać ziemię?

Postprzez Mr. Ed » 9 lut 2018, o 21:14

Z mojego doświadczenia (mało naukowego):

Krzaki zimowane nie miały problemu ze starą ziemią, nawet owocowały obficiej niż w pierwszym sezonie.
Ziemia wykorzystana po raz drugi w drugim sezonie do posadzenia nowych krzaków (z poprzedniego roku poszły do utylizacji) poskutkowała zbiorami nieco mniejszymi niż w świeżym podłożu.
I ciekawostka: Znajomi hodują ozdobny krzaczek w małej doniczce już piąty sezon (!). Po czterech latach wymienili glebę i krzaczek natychmiast odżył, ale to już jest ekstremalny przypadek :D

Jeśli Ci nie zależy na absolutnym rekordzie zbiorów, myślę, że wykorzystanie podłoża przez 2 sezony jest OK. Tylko nie zapomnij o nawożeniu.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Zmieniać ziemię?

Postprzez saturas777 » 9 lut 2018, o 23:23

Hmm, na pewno nie wygląda tak "czarno" jak z worka rok temu. Myślę, że z boków troche powybieram starek i dosypę troche nowej od góry. Jedyny nawóz który stosuję do moich papryk to BIOPON do pomidorów. Regularnie podlewam z jego dodatkiem. Jestem zadowolony z uprawy moich Lemon Dropów. Krzaki troche zgłupiały go pod koniec stycznia wypuściły sporo nowych pędów i młodych liści.
Avatar użytkownika
saturas777

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Images: 3
Dołączył(a): 14 lip 2017, o 10:47
Papryki: Lemon Drop


Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron