Strona 1 z 1

Podłoże nie zatrzymuje wody

PostNapisane: 31 gru 2017, o 09:01
przez jjzs16
Witam, zimuje dwa krzaczki habanero white w doniczkach o pojemności 2,5 litra, w których rosną od czerwca. Papryki normalnie kwitły i wydały owoce. Gdy temperatura zaczęła spadać poniżej 10 stopni trafiły do domu. Liście lecą ale wyrastają nowe więc się nie martwię. Problemem jest dla mnie podłoże, które według mnie przestało trzymać wodę. Kilka sekund po podlaniu woda wypływa do podstawki a po kilku godzinach doniczki znów są lekkie. Co ja mogę z tym zrobić? Podlewać troszkę po dwa razy na dzień, czy może można zagęścić czymś podłoże, czy opcja dla mnie najgorsza ze względu na miejsce zimowania - wymiana ziemi i większe doniczki? Prosił bym o poradę i jeśli ktoś wie, to o wyjaśnienie przyczyn tego stanu rzeczy.

Re: Podłoże nie zatrzymuje wody

PostNapisane: 31 gru 2017, o 13:33
przez ch4
jjzs16,
A jakie masz tam podłoże?
Przesuszony substrat zwłaszcza na bazie tofru dość ciężko nasiąka wodą.
Proponowałbym wstawić doniczkę np. do miski i ze 2-3 razy w odstępach 1-2 godzinnych przelać ją z góry wodą.
Do drugiego i kolejnych przepłukań wykorzystałbym wodę która wypłynęła dołem, aby niepotrzebnie nie tracić wypłukiwanych w ten sposób substancji mineralnych.
Następnie odstaw całość tak, by nadmiar wody swobodnie spłynął i by doniczka nie stała w wodzie.
Kolejne podlanie zrób dopiero za kilka dni jak doniczka będzie lżejsza, a wierzchnia warstwa podłoża przeschnie na głębokość co najmniej kilku cm.

Pozdrawiam <salut>

Re: Podłoże nie zatrzymuje wody

PostNapisane: 6 sty 2018, o 14:17
przez jjzs16
Zwykła ziemia do kwiatków, namoczenie w misce pomogło, dziękuję <thumright>