Strona 1 z 1

Spulchnianie ziemi

PostNapisane: 20 sie 2017, o 22:10
przez Cruciatus
Witam szary człowiek w hodowaniu papryk posadził kilka odmian i poczytal troche poradnikow w ktorych pisza o ziemi ze nie powina byc za bardzo zbita ze papryki lubia ''przewiewną ziemie'' moje pytanie brzmi czy mozemy jakos jak spulchniac ?
jakims szpikulcem albo czyms w około sadzonki ? czy lepiej nie bo korzeń może sie uszkodzic :)

Re: Spulchnianie ziemi

PostNapisane: 21 sie 2017, o 00:09
przez mih000
Nie spulchnisz ziemi na dłużej niż do pierwszego podlania, a potem już będzie tylko gorzej. Najlepiej przykryj po prostu ziemię jakąś ściółką typu siano.
Ja robię z gruntem tak, że obkładam łodygę rośliny przy ziemi kartonem żeby zagłuszyć wyrastające chwasty i na to kładę świeże siano albo skoszoną trawę. Siano zaczyna schnąć i przydusza karton do ziemi, przy deszczy lub podlewaniu karton mięknie i zaczyna się rozkładać z czasem przez co zwabia dżdżownice które spulchniają ziemię wokół rośliny.

Osobiście jednak zauważyłem, że sezon jest zbyt krótki żeby w zwykłej ziemi w Polsce osiągnąć dobre rezultaty z superhotami. Dlatego ja sadzę gruncie najwyżej C. Baccatum a wszelkie Chinense muszą mieć do dobrego rozwoju bardzo luźne podłoże, najlepiej dobry kompost z pelitem albo torf z perlitem. Chodzi o to żeby było dużo przestrzeni powietrza w takim podłożu. Im go mniej tym mniejsze rośliny i wolniejszy rozwój. Dlatego też chinczyki trzymam w pojemnikach gdzie mogę podłoże do woli przesuszyć, przestawić, podlać itp. Niestety w naszym klimacie chinense są dość wymagające jeśli chce się mieć zadowalające rezultaty dlatego trzeba trzymać się zasad w ich prowadzeniu, natomiast baccatumy właściwie po wsadzeniu w maju do gleby i zaściółkowaniu nie wymagają żadnej opieki i tylko się czeka na plon (ja swoich nawet nie podlewam, szczególnie w tym roku...)