Ziemia ze styropianem

Ziemia ze styropianem

Postprzez giorgio » 20 maja 2016, o 09:38

Słyszałem że dobrym rozwiązaniem na rozluźnienie ziemi jest wymieszanie jej ze styropianem. Ma to pomóc w zwiększeniu przepuszczalności powietrza oraz zatrzymywać ciepło. Czy stosował ktoś z was tę metodę? Jeśli tak to proszę o info jak się sprawdza takie rozwiązanie i w jakich proporcjach najlepiej je stosować ;)

Jeśli był już ten temat to przepraszam za spam i do usunięcia ;)
Avatar użytkownika
giorgio

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 16 kwi 2016, o 17:26
Papryki: ORANGE HABANERO, ORANGE JALAPENO, PIRI PIRI, CHEYENNE

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez ch4 » 20 maja 2016, o 10:59

giorgio napisał(a):Słyszałem że dobrym rozwiązaniem na rozluźnienie ziemi jest wymieszanie jej ze styropianem. Ma to pomóc w zwiększeniu przepuszczalności powietrza oraz zatrzymywać ciepło. Czy stosował ktoś z was tę metodę? Jeśli tak to proszę o info jak się sprawdza takie rozwiązanie i w jakich proporcjach najlepiej je stosować ;)

Witaj Giorgio,
wiele razy spotkałem się z mieszaniem ziemi w doniczkach z drobno pokruszonym styropianem, choć sam tego nie stosuję.
Uważam, że jego lekka i sprężysta struktura w istocie może pomagać w rozluźnieniu podłoża co zapewnia lepszy dostęp do korzeni powietrza i jak najbardziej jest wskazane.
Ja mieszam ziemię z piaskiem (dla siewek), a następnie z perlitem (docelowe donice).

Co do zatrzymywania ciepła, to raczej nie będzie miało to istotnego wpływu, gdyż styropian z uwagi na:
1. swą piankową strukturę (wiele zamkniętych komórek powietrza) faktycznie dobrze izoluje cieplnie, ale rozkruszony i otoczony mokrą ziemią nie za bardzo widzę co i przed czym miałby on izolować? Co innego jakbyś obłożył doniczkę z dołu i z boków blokami styropianu, to wówczas działałby jak napisałeś
2. Z uwagi na swoją małą gęstość, a co za tym idzie znikomą pojemność oraz przewodność cieplną, szczególnie w porównaniu np. z obecną wokół w ziemi wodą niewiele będzie w stanie akumulować.

Nie ma nic prostszego, niż zrobić test porównawczy i podzielić się obserwacjami, do czego gorąco zachęcam <thumright>

Pozdrawiam i czekam na wyniki :D
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez Mr. Ed » 20 maja 2016, o 12:17

Ja bym się w styropian nie bawił. Ani to nie przepuszcza powietrza, ani nie zatrzymuje wody (każda kulka jest praktycznie szczelna), o ekologii już nie wspominając - zasadniczo mieszasz ziemię z syntetycznymi śmieciami...

Lepiej pozostać przy sprawdzonym perlicie i (lub) wermikulicie.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez CATALAYA » 20 maja 2016, o 12:40

Mr. Ed napisał(a):zasadniczo mieszasz ziemię z syntetycznymi śmieciami... Lepiej pozostać przy sprawdzonym perlicie i (lub) wermikulicie.

<thumright>

Aczkolwiek Twój cyrki i Twoje małpy. Myślę, że taki styropian spełnił by tą samą rolę co żwir wymieszany z ziemią. Chociaż nie, żwir jest naturalny a przez to ekologiczny. Pamiętaj, że Ty będziesz jadł owoce swojego trudu. Im mniej chemii tym zdrowiej <thumright>
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez giorgio » 20 maja 2016, o 13:22

CATALAYA napisał(a):
Mr. Ed napisał(a):zasadniczo mieszasz ziemię z syntetycznymi śmieciami... Lepiej pozostać przy sprawdzonym perlicie i (lub) wermikulicie.

<thumright>

Aczkolwiek Twój cyrki i Twoje małpy. Myślę, że taki styropian spełnił by tą samą rolę co żwir wymieszany z ziemią. Chociaż nie, żwir jest naturalny a przez to ekologiczny. Pamiętaj, że Ty będziesz jadł owoce swojego trudu. Im mniej chemii tym zdrowiej <thumright>


Z tego co wiem to styropian nie zawiera w sobie żadnych składników szkodliwych dla zdrowia, ani nie wydziela ich w procesie użytkowania. Mówiąc, że to mieszanie ziemi z syntetycznymi śmieciami to trochę jakby mówić że uprawiamy papryki w syntetycznych śmieciach (doniczkach) ;p Wiadomo, że jest to temat nad, którym można by szerzej dyskutować. Zawsze taką roślinę można traktować jako ozdobną i dla świętego spokoju nie jeść z niej owoców :D

ch4 napisał(a):Nie ma nic prostszego, niż zrobić test porównawczy i podzielić się obserwacjami, do czego gorąco zachęcam <thumright>

Pozdrawiam i czekam na wyniki :D


W sumie czemu nie. Mały teścik nie zaszkodzi :D Może nie będą to jakieś powalająco miarodajne wyniki :mrgreen: ale zobaczymy. I tak te maleństwa miały iść już na wieczny odpoczynek <salut>
Obrazek
Avatar użytkownika
giorgio

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 16 kwi 2016, o 17:26
Papryki: ORANGE HABANERO, ORANGE JALAPENO, PIRI PIRI, CHEYENNE

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez Mr. Ed » 20 maja 2016, o 13:44

O ekologii mówię, bo po sezonie lub kilku pozostaniesz z całymi workami ziemi przemieszanej z plastikiem, który praktycznie się nie rozłoży przez kilkaset lat. To tak, jak polska tradycja wyrzucania śmieci w lesie, gdzie zamiast grzybów można zbierać podziurawione opony, siedzenia z samochodów, wypatroszone lodówki i plastikowe butelki :evil:

(piszę "polska tradycja", bo podróżując trochę po Europie nigdzie nie spotkałem śmieciarstwa na taką skalę, jak u nas)
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez giorgio » 20 maja 2016, o 14:08

Mr. Ed napisał(a):O ekologii mówię, bo po sezonie lub kilku pozostaniesz z całymi workami ziemi przemieszanej z plastikiem, który praktycznie się nie rozłoży przez kilkaset lat. To tak, jak polska tradycja wyrzucania śmieci w lesie, gdzie zamiast grzybów można zbierać podziurawione opony, siedzenia z samochodów, wypatroszone lodówki i plastikowe butelki :evil:

(piszę "polska tradycja", bo podróżując trochę po Europie nigdzie nie spotkałem śmieciarstwa na taką skalę, jak u nas)


Rozumiem, że sugerujesz iż jestem jednym z tych "tradycyjnych polaków" ? Nie zamierzam wyrzucać tej ziemi przez balkon ani w żadnym lesie. Tylko jak już to na śmietnik skąd później można ten "plastik" odzyskać ;) Nie zamierzam też robić uprawy 300 papryk na styropianie. ;p Byłem zwyczajnie ciekaw jaki może to dać efekt. Zgadzam się 100% z tym że wyrzucanie śmieci w miejscach do tego nie przeznaczonych to buractwo, ale nie możesz wszystkich wrzucać pod jedną kreskę ;) Więc myślę, że środowisku nic nie zagraża w moim przypadku ;)
Avatar użytkownika
giorgio

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 16 kwi 2016, o 17:26
Papryki: ORANGE HABANERO, ORANGE JALAPENO, PIRI PIRI, CHEYENNE

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez mih000 » 20 maja 2016, o 15:28

Nie ma sensu.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez Mr. Ed » 20 maja 2016, o 17:38

Ech.... :|

giorgio napisał(a):Rozumiem, że sugerujesz iż jestem jednym z tych "tradycyjnych polaków" ?


Niczego takiego nie powiedziałem. Stwierdziłem tylko (w bardziej oględnych słowach), że uważam mieszanie ziemi ze styropianem za pomysł poroniony, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i ekologicznym.

giorgio napisał(a):Nie zamierzam wyrzucać tej ziemi przez balkon ani w żadnym lesie. Tylko jak już to na śmietnik skąd później można ten "plastik" odzyskać ;)


Zamierzasz przed wyrzuceniem skrupulatnie oddzielić kulki styropianowe od gleby, po czym ziemię wysypać do kontenera na odpadki biologiczne, a kulki do żółtego na plastik? Pochwalam zamiar. Ale pozwolę sobie poradzić: jeśli wcześniej wsypiesz wszystko do wanny i zalejesz wodą, to styropian wypłynie na wierzch i będzie go o wiele łatwiej oddzielić niż dłubiąc ręcznie....
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Ziemia ze styropianem

Postprzez giorgio » 20 maja 2016, o 20:19

Gdybym był wścibski to bym zapytał Mr. Ed czy Ty wszystko tak skrupulatnie oddzielasz przed wyrzuceniem do śmietnika :P Ale nie zapytam :D Doceniam Twoją opinię oraz pozostałych i się zgadzam, dlatego poprzestanę na tej jednej małej doniczce ;) A skoro ma być ekologicznie to zainwestuje w perlit. Miałem styropian i chciałem zaoszczędzić parę groszy ;) ot i cała historia.

Dla rozluźnienia atmosfery: tak mi się skojarzył ten filmik z tą dyskusją :lol:


Pozdrawiam! <salut>
Avatar użytkownika
giorgio

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 16 kwi 2016, o 17:26
Papryki: ORANGE HABANERO, ORANGE JALAPENO, PIRI PIRI, CHEYENNE

Następna strona

Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości