Produkcja rozsad - podłoże

Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez Polishteam » 7 maja 2011, o 09:14

Do produkcji rozsady papryki służy torf wysoki, drobne włókno lub pył kokosowy i wełna mineralna. Możliwe jest również wyprodukowanie kostek (prasowanych pod ciśnieniem) z
odkażonej mieszanki ziemi kompostowej z gliną, piaskiem lub obornikiem. Skład musi być tak dobrany, aby jego porowatość ogólna wynosiła ok. 80 %, a polowa pojemność wodna ok. 70%.
W szklarniach i tunelach foliowych paprykę najlepiej jest uprawiać w zmniejszonych ilościach podłoża organicznego. Mogą to być pierścienie z substratem torfowym lub torfowokorowym o pojemności 7 dcm3, worki uprawowe z substratem torfowym, sieczką słomianą lub jej mieszankami z korą czy trocinami, baloty słomy, a w najlepiej wyposażonych obiektach - wełna mineralna jedno- lub dwucyklowa. Takie same podłoża (z wyjątkiem wełny mineralnej) z powodzeniem mogą być używane w wysokich tunelach ogrzewanych inie ogrzewanych. W Polsce największy areał zajmują uprawy w nieogrzewanych tunelach foliowych w podłożu glebowym. Należy jednak wziąć pod uwagę, że odizolowanie korzeni papryki od gleby zmniejsza ryzyko porażenia chorobami od glebowymi, zwłaszcza w kilkuletniej uprawie na tym samym stanowisku. W tunelach igołomskich paprykę uprawia się w glebie lub w workach uprawowych z substratem.

Źróło: Metodyka integrowanej produkcji papryki Lipiec 2005 strona
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez aldorn » 13 paź 2011, o 22:04

Zdaje się Karlos pisał, że podłoże kokosowe lepiej jest pomieszać z ziemią, gdzieś czytałem, że dobrze jest dodać perlitu. Więc jak przygotować podłoże do hodowli papryczek, czy inne powinno być do wysiewu a inne do owocowania.
Ja kupiłem takie coś:
http://allegro.pl/podloze-kokosowe-scio ... 75674.html
W Kauflandzie promocja, za dwa złote :)
Więc pytanie, jak i co pomieszać na jakie etapy rozwoju roślinki (hodowla w donicy) by było dobrze?

"Wymagania glebowe i wodne
Wymagania glebowe papryki są również duże. Zaleca się gleby piaszczysto-gliniaste lub gliniasto-piaszczys­te, żyzne, przewiewne, zasobne w próchnicę, o dobrej kulturze. Papryka ostra powinna być uprawiana na glebach próchnicznych I lub II klasy, o bardzo dobrych stosunkach powietrzno-wodnych. Pod osłonami najczęściej uprawia się ją w glebie z dodatkiem materii organicznej lub w pierścieniach (fot. 1) wypełnionych podłożem organicznym (substrat z torfu wysokiego lub torf wysoki w połączeniu z glebą mineralną). Optymalny odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (pH 6–6,5)." http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2350
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez blk » 3 sty 2012, o 19:42

Byłem w ogrodniczym bo przymierzam się do siania. W małych workach - 20 L była tylko ziemia do wrzosów i azalii. pani powiedziała, że to jest ziemia kwaśna. Można kupić taka czy lepiej czekać aż przywiozą obojętną?
Avatar użytkownika
blk

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 142
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:50
Papryki:

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez V3rtyX » 3 sty 2012, o 19:43

a jakie pH miala ta ziemia?
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez blk » 3 sty 2012, o 19:47

No własnie nie zapamiętałem. Jak pani powiedziała, że to nie do kwiatków tylko jest to kwaśne do wrzosów to zrezygnowałem.
Avatar użytkownika
blk

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 142
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:50
Papryki:

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez G_R » 3 sty 2012, o 23:03

Do wrzosów jest zdecydowanie za kwaśna. W istocie jest to najkwaśniejsze podłoże do uprawy roślin.
Trzeba poczekać na specjalną mieszankę do siewu i pikowania.
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Avatar użytkownika
G_R

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 480
Images: 0
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 10:58
Lokalizacja: 8 minut na południe od Wrocławia
Papryki:

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez karlos » 3 sty 2012, o 23:09

http://www.google.pl/search?q=torf+odkw ... =firefox-a

gdzieś mi się o uszy obyło że dobry jest...ale z dostępnością różnie. Poszukaj zwykłej ziemi do kwiatów czy warzyw. Te wszystkie mieszanki i tak są praktycznie identyczne, oczywiście nie wliczam w to canny i innych z wyższej półki cenowej, do której i tak według mnie nie warto dopłacać.
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez Belfegor » 4 sty 2012, o 06:44

ja do rozsady polecam podłoże o ph około 4,5
Belfegor
 

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez V3rtyX » 4 sty 2012, o 09:24

i tak po pierwszym podlaniu woda pH wzrosnie :)
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Produkcja rozsad - podłoże

Postprzez Grzesiek » 1 mar 2012, o 08:35

ziemia do wrzosów ma (pH 3,5 do 5,0)
a ziemia - podłoże do wysiewu i pikowania pH od 5,4 do 6,0
praktycznie we wszystkich marketach i sklepach ogrodniczych jest dostępne podłoże do wysiewu i pikowania 4 firm na pewno są dostępne bez problemu
Avatar użytkownika
Grzesiek

NOWY
 
Posty: 30
Dołączył(a): 21 lut 2012, o 17:04
Lokalizacja: okolice Warszawy
Papryki:

Następna strona

Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości