Podłoże nie zatrzymuje wody

Podłoże nie zatrzymuje wody

Postprzez jjzs16 » 31 gru 2017, o 09:01

Witam, zimuje dwa krzaczki habanero white w doniczkach o pojemności 2,5 litra, w których rosną od czerwca. Papryki normalnie kwitły i wydały owoce. Gdy temperatura zaczęła spadać poniżej 10 stopni trafiły do domu. Liście lecą ale wyrastają nowe więc się nie martwię. Problemem jest dla mnie podłoże, które według mnie przestało trzymać wodę. Kilka sekund po podlaniu woda wypływa do podstawki a po kilku godzinach doniczki znów są lekkie. Co ja mogę z tym zrobić? Podlewać troszkę po dwa razy na dzień, czy może można zagęścić czymś podłoże, czy opcja dla mnie najgorsza ze względu na miejsce zimowania - wymiana ziemi i większe doniczki? Prosił bym o poradę i jeśli ktoś wie, to o wyjaśnienie przyczyn tego stanu rzeczy.
Avatar użytkownika
jjzs16

NOWY
 
Posty: 19
Images: 5
Dołączył(a): 10 kwi 2017, o 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Podłoże nie zatrzymuje wody

Postprzez ch4 » 31 gru 2017, o 13:33

jjzs16,
A jakie masz tam podłoże?
Przesuszony substrat zwłaszcza na bazie tofru dość ciężko nasiąka wodą.
Proponowałbym wstawić doniczkę np. do miski i ze 2-3 razy w odstępach 1-2 godzinnych przelać ją z góry wodą.
Do drugiego i kolejnych przepłukań wykorzystałbym wodę która wypłynęła dołem, aby niepotrzebnie nie tracić wypłukiwanych w ten sposób substancji mineralnych.
Następnie odstaw całość tak, by nadmiar wody swobodnie spłynął i by doniczka nie stała w wodzie.
Kolejne podlanie zrób dopiero za kilka dni jak doniczka będzie lżejsza, a wierzchnia warstwa podłoża przeschnie na głębokość co najmniej kilku cm.

Pozdrawiam <salut>

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Podłoże nie zatrzymuje wody

Postprzez jjzs16 » 6 sty 2018, o 14:17

Zwykła ziemia do kwiatków, namoczenie w misce pomogło, dziękuję <thumright>
Avatar użytkownika
jjzs16

NOWY
 
Posty: 19
Images: 5
Dołączył(a): 10 kwi 2017, o 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Papryki:


Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość