Air Pruning - eksperyment 2018 (z małym "ale")

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Air Pruning - eksperyment 2018 (z małym "ale")

Postprzez mih000 » 8 wrz 2018, o 13:40

Cześć.

Chciałbym się z Wami podzielić ciekawą obserwacją.
W przypływie natchnienia podczas obsadzania pola w maju postanowiłem wypróbować metody Air Pruning. Zasada działania takiego prowadzenia rośliny polega na umieszczeniu sadzonki w doniczce umożliwiającej maksymalny rozwój korzeni bez ich splątania co w teorii polepsza rozwój rośliny. Dzieje się tak gdyż budowa doniczki do Air Pruning jest perforowana i korzenie rozrastając się dochodzą do granicy podłoża i usychają, a to stymuluje wypuszczanie nowych odnóg i tworzy gęściejszą sieć korzenia ale bez ich plątania i przez to osłabiania rośliny.

Ja takich doniczek nie miałem, ale wpadłem na pomysł wykorzystania do tego tacki do wysiewu 160 komórek (60x40cm) złożonej w rulon. Taki układ daje ok 10l pojemności przy takie samej średnicy do 5L doniczka bez perforacji bo doniczka AP ma 40cm wysokości

14974

Niestety nie zrobiłem lepszego zdjęcia jakiej wielkości sadzonki wsadziłem do doniczek, ale tutaj jak się przypatrzycie to widać, że te w AP ledwo wystają ponad rant doniczki, a te w 5L standardowych doniczkach są dość duże, a na pewno większe. Obie odmiany są chinense ale nie wiem jakie konkretnie. Medium jest kompost własnej roboty bez nawożenia przez cały okres wzrostu.
14972


A tutaj już efekt po ok 4 miesiącach pod chmurą.
14973


Jak widać bliżej system korzeniowy rośliny w doniczce AP jest znacznie lepiej rozwinięty (na moje oko 5x bardziej), a sama roślina jest w znacznie lepszej kondycji
14971


Na koniec małe "ale" które odnosi się do formy eksperymentu.
Nie wiem czy papryki w obu rodzajach donic są tej samej odmiany jednak pamiętam, że do AP wsadzałem totalnie spisane na stratę najmniejsze sadzonki w które za bardzo nie wierzyłem, że przeżyją. Dodatkowo w innych doniczkach 5L mam ok 20szt chinczyków i wszystkie są w podobnej kondycji do prezentowanej na zdjęciach.

Podsumowując myślę, że to będzie główny pojemnik jaki zastosuję w przyszłym roku :D
W sieci jest dużo materiałów marketingowych na temat doniczek do AP i tego jak są pomocne, ale do końca nie byłem pewien czy to co pokazują jest prawdą, teraz myślę że ta metoda działa i to bardzo dobrze.
Oryginalne doniczki są drogie, ale te zrobione z tacek kosztują ok 2,5zł za 10l pojemności także nawet taniej niż doniczki i ich składowanie po sezonie jest banalne bo na płasko.
Żałuję, że w tym roku skopałem na początku i nie dałem szansy chinczykom na konkretne owocowanie bo chciałbym zobaczyć jak plonowanie w porównaniu z tradycyjną doniczką. Nadzieję pokładam natomiast w przyszłym roku hodowli.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Air Pruning - eksperyment 2018 (z małym "ale")

Postprzez qrzak » 9 wrz 2018, o 10:56

Jak wygląda podlewanie takiej doniczki? Trzeba kombinować, czy bez problemu woda dostaje się do wypukłości? I jakiej ziemi użyłeś?
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Air Pruning - eksperyment 2018 (z małym "ale")

Postprzez mih000 » 9 wrz 2018, o 13:19

1. Podlewanie bez problemu od góry.
2. Użyłem 100% własny kompost.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Air Pruning - eksperyment 2018 (z małym "ale")

Postprzez grabi » 9 wrz 2018, o 13:55

Rozumiem że robiłeś dziurki w komorach tacki. Zabezpieczenie przed rozwijaniem to pewnie zwykły sznurek. Dno dawałeś jakieś?
Fajnie byłoby test ponowić, mając identyczne papryki (sam piszesz że nie masz pewności że to ta sama odmiana) i posadzić je w tej samej ilości ziemi. W obecnej formie test nie jest miarodajny. Może w przyszłym roku sam wykonam taki test. <salut> szacun za pomysłowość. Taka doniczka jest ultra tania w porównaniu z kosmicznymi cenami gotowych doniczek do AP.
Avatar użytkownika
grabi

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 22 kwi 2018, o 10:33
Papryki: Jalapeno i chilli

Re: Air Pruning - eksperyment 2018 (z małym "ale")

Postprzez mih000 » 9 wrz 2018, o 14:21

Zgadza się po całości :) a dziurki są w takich tackach od początku. Sugerowałbym jedynie wybrać takie tacki które nie mają rantu FELCowanego bo trzebaby go ucinać żeby zgiąć tackę.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Air Pruning - eksperyment 2018 (z małym "ale")

Postprzez mih000 » 21 wrz 2020, o 20:57

W tym roku efekty w Air Potach jeszcze lepsze. Z jednego krzaka tego Aribibi zebrałem około 150g owoców w całym sezonie.

Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron