Szersze czy wyższe?

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Szersze czy wyższe?

Postprzez Dasters » 7 lut 2016, o 13:41

Witam, zastanawiam sie czy lepiej kupić doniczkę o wymiarach 20x20x23wys 5.7litra czy okrągła 25cm średnicy 20cm wysokości i 7.5 litra pojemności . Doniczki są produkcyjne. Pozdro
Avatar użytkownika
Dasters

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Dołączył(a): 13 wrz 2013, o 23:40
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Szersze czy wyższe?

Postprzez Psyhe » 7 lut 2016, o 14:04

Wyższe...lepsze bo korzeń u papryk idzie mocno w dół..
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Szersze czy wyższe?

Postprzez black » 7 lut 2016, o 14:37

Wyższe łatwiej się przewracają na wietrze (wyżej środek ciężkości) jeżeli mają stać na balkonie warto to wziąć pod uwagę.
Z czasem korzenie wypełnią ci całą doniczkę niezależnie od tego czy będzie wysoka czy niska. A najczęściej korzenie rosną bardziej do dołu bo tam najdłużej utrzymuje się wilgoć, a wierzchnia warstwa szybko przesycha. Ułożenie keramzytu lub kamyków i zraszanie ich spowoduje, że korzenie będą się rozrastać bardziej równomiernie.
Miałem kilka krzaków tej samej odmiany Habanero, warunki w miarę porównywalne, w doniczce 7L standardowej zebrałem więcej owoców (330g) niż w 7L wysokich do róż (160-230g). Moja obserwacja może być mało reprezentatywna i wymaga jeszcze sprawdzenia, ponieważ doniczka standardowa była tylko 1szt.,a wysokie 3 szt.
Moim zdaniem kolor może mieć większe znaczenie :). Ciemne będą się dużo bardziej nagrzewać, w lecie dobrze jest obkleić czymś odbijającym światło lub ustawić w cieniu. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że dla prawidłowego wzrostu podłoże powinno mieć niższą temperaturę niż temp. powietrza.
Avatar użytkownika
black

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 53
Images: 1
Dołączył(a): 10 kwi 2015, o 14:03
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 1
Papryki: Lubię wszystkie ;)


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości