Optymalna wielkość doniczki

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Optymalna wielkość doniczki

Postprzez GregKrak » 2 kwi 2015, o 17:40

Mam możliwość zakupu pewnej ilości wiader 5, 10 lub 15 litrowych po konfiturach itp. w bardzo dobrej cenie ( około 1,5 złotych za sztukę ) z firmy produkującej ciasta.
Jaka docelowa wielkość doniczki będzie optymalna dla papryk hodowanych na balkonie ?
Czy pojemniki po lodach: długość: 31 cm, szerokość: 13 cm, wysokość: 14 cm - nadają się, czy lepiej skorzystać z wiader które są jednak wyższe ?
Obrazek
Avatar użytkownika
GregKrak

SPONSOR
UŻYTKOWNIK
 
Posty: 182
Images: 33
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 19:49
Pochwały: 7
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Optymalna wielkość doniczki

Postprzez pacpaw » 2 kwi 2015, o 19:38

Zasada jest prosta - im więcej tym lepiej. Ile będzie ziemi taki będzie plon i roślina 8-) .
Ja hoduję w 5L butelkach i na fun nie narzekam. Zbiory też są zadowalające - kilkanaście słoików sosów, kilka młynków suszu zawsze jest. Hoduje średnio 6-7 sztuk.
Podobno optymalniejsze dla korzeni są naczynia dłuższe niż szersze (korzenie lubią iść w dół) także sugerowałbym przy tym samym litrażu wiadro wyższe.Zajmie też mniej miejsca na balkonie. Ewentualnie większe wiadro przeznaczyć na okazy osiągające odmianowo większe rozmiary
Avatar użytkownika
pacpaw

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 30 cze 2013, o 09:17
Lokalizacja: Poznań
Papryki:

Re: Optymalna wielkość doniczki

Postprzez Majonez » 2 kwi 2015, o 20:02

Potwierdzam, raczej wyższe jak szersze, ale nie wszystkie odmiany potrzebują od razu 100l ziemi. Wszystko zależy od rozmiaru rośliny jaki może osiągnąć. Ale nie o tym chciałem.
Jak Ci ktoś chce sprzedawać odpady to radzę poszukać innego punktu bo wała z Ciebie robią raczej. Cukiernie, kebabownie i inne takie te wiaderka po prostu wywalają. Popytaj gdzieś indziej oddadzą Ci za darmo na 100%. Ja w tym roku już ponad 20 wiader zebrałem i kolejne są w drodze :)

Pozdrawiam
Majo
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Re: Optymalna wielkość doniczki

Postprzez Syndi » 2 kwi 2015, o 20:32

moim zdaniem:
1.Outdoor i indoor - 10l to max, bo większe nie urosną... - tzn pójdą w pędy i korzenie, a owoców będzie niewiele, optimum to 5-7l.
2. Jak masz tunel/szklarnię to możesz nawet pakować w beczki 50l (widziałem u sierry, jakie drzewa porosły).
3. Weź jeszcze pod uwagę odmianę, te co rosną pow. 1,8m dadzą plon w dużych pojemnikach, te poniżej 1m lepiej pakować w 5l.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Optymalna wielkość doniczki

Postprzez GregKrak » 3 kwi 2015, o 04:52

Jak wiecie jestem początkujący i nie wiem jeszcze które odmiany potrzebują 15 litrowych pojemników a którym wystarczy 5 litrów.
Odmiany jakie posadziłem to:

JAMAICAN HOT
HABANERO LONG RED
PEPPERONCINI LOMBARDO
HABANERO ORANGE
MARCONI ORANGE
HABANERO YELLOW
HABANERO CZERWONE
JALAPENO ORANGE
MARCONI RED
BHUT JOLOKIA
TRINIDAD SCORPION RED
TRINIDAD SCORPION YELLOW

Jakiej wielkości "doniczki" do poszczególnych gatunków zastosować ?
Obrazek
Avatar użytkownika
GregKrak

SPONSOR
UŻYTKOWNIK
 
Posty: 182
Images: 33
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 19:49
Pochwały: 7
Papryki:

Re: Optymalna wielkość doniczki

Postprzez Psyhe » 3 kwi 2015, o 08:16

Minimum 5 L w dobrze nasłonecznionym miejscu ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Optymalna wielkość doniczki

Postprzez DAN » 18 maja 2015, o 18:54

Ja na pierwszy sezon kupuję 4,5litrowe :D . 1,23zł za sztukę więc to groszowe sprawy <thumright>
Avatar użytkownika
DAN

NOWY
 
Posty: 26
Images: 4
Dołączył(a): 11 lut 2015, o 13:37
Lokalizacja: KTA
Papryki:

Re: Optymalna wielkość doniczki

Postprzez artur-r-ro » 20 cze 2015, o 22:51

Witam wszystkich ;)

To znaczy, ze jak uprawiać to najlepiej w wiadrach? Dobrze. Ja uprawiam od trzech lat w zwykłych skrzynkach balkonowych ( na skrzynkę 80 lub 100 cm daje 6 krzaczków) Zawsze mi rośnie i zawsze owocuje ale ja nie mam skali porównawczej, cieszę się z tego co mi wyrośnie, nie wiedząc, że może być o wiele lepiej. Na szczęście balkon mam od południowo-zachodniej strony więc słońce od 10-tej aż do zachodu tak zapier... - operuje, że nie da się wysiedzieć. Z drugiej strony sadziłem dotąd tylko jakieś "chili" z carefura i cieszyłem się, że rosło. Co prawda żona się skarżyła, że maja pancerną skórę. Tłumaczyłem to tym, że mam na balkonie straszny wygwizdów. Kiedyś wiatr wywrócił mi 150-litrową skrzynkę z kępą krzaków pomidorów, ale jak się nie ma działki ani domu z ogródkiem ... W tym roku jednak zakupiłem na allegro konkretne odmiany: Habanera, Cubanelle, Cayen long slim ( już mi trzy owocki wyrosły), Trynidad scorpion, Trynidad scorpion chocolade, Trynidad scorpion moruga. Mam tego 56 krzaków. Zobaczymy co wyrośnie. I tak będę się cieszył, a z czasem dzięki lekturze tego forum mam nadzieje, że będzie coraz lepiej i lepiej. <study>
Avatar użytkownika
artur-r-ro

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 18 cze 2015, o 22:54
Lokalizacja: Warszawa
Papryki: Wszystkie ale w pierwszej kolejności ostre, potem ozdobne i wreszcie słodkie


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron