Jak postępować z ziarnem ( początki uprawy ) - ANKIETA ?!

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Jak postępować z ziarnem ( początki uprawy ) - ANKIETA ?!

Postprzez GregKrak » 29 mar 2015, o 20:10

Jestem początkującym użytkownikiem tego forum i czytając wiele tematów, pisząc na chatcie, prowadząc rozmowy telefoniczne, PW, itd. każdy z Was w inny sposób postępuje z ziarnami moczonymi w wodzie przez 24.
Jestem ciekaw jak postępujecie z ziarnami ( moczenie w wodzie, moczenie w wodzie utlenionej, moczenie w wodzie z czosnkiem, itd. - sposobów na forum jest dużo ) oraz ja dalej postępujecie.
Proszę napiszcie również o swoich doświadczeniach jeśli próbowaliście różnych sposobów moczenia ( ile czosnku do wody ), czy po moczeniu na wacik, może od razu do ziemi - jestem ciekaw Waszych wyników dotyczących ilości procentowej kiełkowności.

Cóż może marudzę, próbując być dociekliwym ale ta " ankieta" wraz z Waszymi opisami pomoże nie jednemu nowemu użytkownikowi a może i osobie która od dłuższego czasu już tu przebywa i ma problemy w początkowej fazie rozwoju ziaren.
Obrazek
Avatar użytkownika
GregKrak

SPONSOR
UŻYTKOWNIK
 
Posty: 182
Images: 33
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 19:49
Pochwały: 7
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Jak postępować z ziarnem ( początki uprawy ) - ANKIETA ?

Postprzez CATALAYA » 29 mar 2015, o 20:43

Witam kolego.
Od trzech lat uprawiam chili na parapecie i na balkonie. Zawsze w początkowej fazie moczę nasiona przez 24 godziny w wodzie z czosnkiem, do jednego pojemnika z wodą wkładam 1 rozgnieciony ząbek. Wystarczy, żeby odkazić nasiona, rozmiękczyć skorupki i zmotywować do szybszego kiełkowania. 2 pierwsze sezony kładłem nasiona na waciki nasączone wodą kranówką i czekałem na wypuszczenie korzonków i dopiero wtedy sadziłem do kubeczka z ziemią. W tym roku stwierdziłem, że szkoda czasu na pierdoły i po namoczeniu z czosnkiem wkładam od razu do ziemi na głębokość ok. 1 cm, podlewam i utrzymuję w temperaturze ok. 28 stopni C (+- 3 stopnie). Ważne, żeby utrzymać wysoką wilgotność np poprzez przykrycie pojemnika z ziemią folią. Należy pamiętać też, żeby nie doprowadzić do rozwinięcia się pleśni, w tym celu trzeba często pojemniki wietrzyć (lub folię podziurkować).
Co do kiełkowalności na wacikach i w ziemi to zależy od:
-kondycji samych nasion
-poziomu wilgotności, czy nie spleśniały lub zgniły (za duża wilgotność)
-odmiany papryki, jedne kiełkują w tydzień inne nawet 3-4 a nawet 5 tygodni.
Nie prowadziłem notatek która metoda kiełkowania jest skuteczniejsza. Włożenie do ziemi po namoczeniu jest mniej pracochłonne. Moim zdaniem powinieneś kilka nasion jednej papryki położyć na waciki a kilka włożyć od razu do ziemi w ramach eksperymentu i sam zobaczysz, która metoda bardziej Ci leży.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron