Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez ch4 » 3 maja 2014, o 12:26

Witam,
Ostatnio w sieci pojawiło się sporo filmów, w których propaguje się agresywne przycinanie młodych papryczek chili, w celu ich wczesnego rozgałęzienia i wzmocnienia.

Od dłuższego czasu śledzę na YT kanał użytkownika Praxxus55712 (polecam), na którym kilka dni temu pokazał on sposób w jaki traktuje on młode chili.


Zaciekawiony, aż tak wczesnym i odważnym przycinaniem, by upewnić się jakich można się spodziewać w ten sposób rezultatów, zacząłem szukać filmy innych użytkowników YT, którzy tę technikę być może zastosowali już wcześniej.

I w ten sposób znalazłem stronkę "Indoor Harvest Gardens", gdzie jej autorzy na swoich papryczkach robili dokładnie to samo, co pokazał Praxxus, ale o rok wcześniej - zobaczcie:

1. Topping Peppers for Stronger Plants & Higher Yield (2.04.2013)


2. Topped Pepper Plants Garden Update (20.04.2013) - 18 dni później


3. Pepper Plant Topping Conclusion (11.07.2013) - 3 miesiące później


Swoją drogą kolega ten ma ciekawy sposób na doniczki - papryczki zasadził po prostu w worku z ziemią :D
Przyznam szczerze, że wygląda to dość rozsądnie, no może poza przycinaniem zdrowych dużych liści z dolnych pięter, bo tego akurat nie rozumiem.

Skoro odnosi to tak dobre rezultaty, to czemu zatem nie jest to powszechnie stosowana technika?
Być może w masowych uprawach szkoda czasu na wstrzymywanie roślinki we wzroście, albo wygodniej i optymalniej pod względem zajmowanej powierzchni jest mieć więcej wysokich krzewów niż mniej niższych, ale bardziej rozłożystych?

A co w uprawach domowych/parapetowych?
Myślę, że wielu z nas widząc malutkie zielone roślinki, które dopiero co ku naszej uciesze ruszyły, po prostu nie ma serca i odwagi, by jednym krótkim cięciem pozbawić roślinki dużej części tego, na co tak długo czekaliśmy :o
Dlatego, by bez stresu stosować wczesne przycinanie i nauczyć się zachowania roślinek, zachęcam do eksperymentowania nie na całości, ale na części posiadanych papryczek i dzielenia się zdobytą w ten sposób wiedzą oraz obserwacjami co, gdzie i kiedy działa dobrze, a co nie.

Więcej na temat technik przycinania znajdziecie w internecie szukając po hasłach "Topping, Pruning, FIMing" <salut>

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez zuk » 8 cze 2014, o 14:45

Ja mam coś z naszego podwórka. Konkretniej z mojego balkonu:) W tym sezonie zrobiłem eksperyment. Uciąłem papryki w połowie. Został badyl i prę listków. Zostawiłem też takie same rośliny nie cięte do porównania.
Moje spostrzeżenia u roślin ciętych:
1. Więcej masy zielonej
2. Roślina niższą i bardziej krępa. To jest duża zaleta przy hodowli balkonowej. Roślina lepiej znosi wietrzną pogodę.
3. Więcej pąków

Aji Cito
6559

Lemon Drop
6560

Tak się złożyło, że przycinałem tylko c. baccatum ,ale i tak śmielej potnę inne papryki w przyszłym sezonie.

Podsumowując. To działa.

Pozdrawiam,
zuk
Ostatnio edytowano 9 cze 2014, o 19:39 przez zuk, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
zuk

NOWY
 
Posty: 11
Images: 3
Dołączył(a): 19 maja 2013, o 17:46
Lokalizacja: Warszawa
Papryki:

Re: Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez Fartuch » 8 cze 2014, o 15:30

Mam pytanie na jakiej wysokości mniej więcej przycinałeś ? i ile wtedy miała liści roślina ? i ile po takim zabiegu zostało? Oglądałem poradniki i wyglądało to tak ; ciachnięte nożyczkami zostają ok 4 liście właściwe i łodyga powyżej nich i to wszystko. Czy tak właśnie było w Twoim przypadku ? Pytam bo również uprawa balkonowa :D
Avatar użytkownika
Fartuch

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 80
Images: 26
Dołączył(a): 24 maja 2014, o 14:00
Lokalizacja: Kraków
Papryki: Lubię ;)

Re: Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez KLimek » 8 cze 2014, o 15:34

tez chcialbym sie dowiedziec czy mozna przyciac nie az tak mocno (doslownie po 1/2 pietra) tylko np. 4 pietro lisci...

a i przycinanie takich papryczek wymaga sporo lata rocznie co w polsce jest kiepskim pomyslem..
bo jezeli ktos ma ledwo 20cm papryczki w czerwcu to jak przytnie je teraz ... to sie nie doczeka ladnej rosliny do grudnia...
trzeba poprawic amerykanckie praktyki i dostosowac je do polskiego lata...

pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
KLimek

NOWY
 
Posty: 13
Images: 0
Dołączył(a): 12 mar 2014, o 14:34
Lokalizacja: Białystok
Papryki:

Re: Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez michal603 » 8 cze 2014, o 20:46

zuk napisał(a):Moje spostrzeżenia u roślin nie ciętych:
1. Więcej masy zielonej
2. Roślina niższą i bardziej krępa. To jest duża zaleta przy hodowli balkonowej. Roślina lepiej znosi wietrzną pogodę.
3. Więcej pąków
zuk


to w końcu u ciętych czy nie ? :|
Avatar użytkownika
michal603

NOWY
 
Posty: 43
Images: 0
Dołączył(a): 25 kwi 2014, o 22:06
Lokalizacja: śląsk
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez zuk » 8 cze 2014, o 21:54

Przepraszam błąd.
Oczywiście miało być "u roślin ciętych"

-- 8 cze 2014, o 23:16 --

KLimek napisał(a):tez chcialbym sie dowiedziec czy mozna przyciac nie az tak mocno (doslownie po 1/2 pietra) tylko np. 4 pietro lisci...

a i przycinanie takich papryczek wymaga sporo lata rocznie co w polsce jest kiepskim pomyslem..
bo jezeli ktos ma ledwo 20cm papryczki w czerwcu to jak przytnie je teraz ... to sie nie doczeka ladnej rosliny do grudnia...
trzeba poprawic amerykanckie praktyki i dostosowac je do polskiego lata...

pozdrawiam :)


Ja tnę w okolicy 6 pietra. Zrobiłem to intuicyjnie i jestem zadowolony. Również uważam, że przeszczepianie amerykańskich patentów w naszym klimacie się nie sprawdzi. Czy mamy długie, parne i gorące lato? No właśnie.
Odpowiadając na pytanie: Zdecydowanie nie ciąć tak mocno.

Mówię o uprawie balkonowej. Cięcie było w kwietniu. Nie wyobrażam sobie cięcia w czerwcu. Teraz to chcę tylko kwiaty produkować. Mieszanie jaki i balkon dobrze nasłonecznione, także warunki u mnie raczej OK.
Avatar użytkownika
zuk

NOWY
 
Posty: 11
Images: 3
Dołączył(a): 19 maja 2013, o 17:46
Lokalizacja: Warszawa
Papryki:

Re: Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez Pablot » 9 cze 2014, o 09:20

Czy przy zalozeniu ze uda mi sie przezimowac wiekszosc roslin, to ciac moge wczesniej, np w lutym/marcu czy dopiero jak jest juz troche cieplej w kwietniu? Ciales w kwietniu bo wtedy o tym przeczytales czy bylo to planowane juz wczesniej?
"Tylko idiota ma porządek. Geniusz potrafi zapanować nad chaosem." (Albert Einstein) (ʘ‿ʘ)
Growlog
Avatar użytkownika
Pablot

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 90
Dołączył(a): 14 maja 2013, o 23:20
Lokalizacja: 0-22
Pochwały: 1
Papryki: Lemon Drop, Gusto Purple, Apache, Explosive Ember, Bishop Crown

Re: Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez zuk » 9 cze 2014, o 19:37

Jak masz przezimowaną roślinę to z założenia jest dużo większa i ma łatwiejszy start w nowym sezonie. Generalnie z okazji samego zimowania powinno się ciachnąć. To jest jakby inny temat. Było coś na forum. Odpowiadając konkretnie na pytanie, ja bym przyciął wcześniej ubiegłoroczną roślinę.

W temacie chodziło raczej o formowanie w pierwszym sezonie. Ja swoje przyciąłem w kwietniu z innych względów. Decyzja wynikała z obserwacji. Roślinki dostały słońca i mocna wystartowały. Główny pęd szybko wzrastał i tyle. Całość stawała wiotka, wysoka i zwyczajnie niezbyt ładna. Tu aż się prosiło o ucięcie, szczególnie, że warunki sprzyjały szybkiemu wzrostowi.
Avatar użytkownika
zuk

NOWY
 
Posty: 11
Images: 3
Dołączył(a): 19 maja 2013, o 17:46
Lokalizacja: Warszawa
Papryki:

Re: Topping, Pruning, FIMing - przycinanie papryczek

Postprzez Pablot » 10 cze 2014, o 08:48

moze sprostuje jeszcze stwierdzenie zeszloroczna w tym wypadku, poniewaz dosc pozno wysialem - bodajze w sierpniu, wiec te rosliny dopiero zblizaja sie do roku swojej egzystencji :D
"Tylko idiota ma porządek. Geniusz potrafi zapanować nad chaosem." (Albert Einstein) (ʘ‿ʘ)
Growlog
Avatar użytkownika
Pablot

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 90
Dołączył(a): 14 maja 2013, o 23:20
Lokalizacja: 0-22
Pochwały: 1
Papryki: Lemon Drop, Gusto Purple, Apache, Explosive Ember, Bishop Crown


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron