Fizjologia kiełkowania

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Fizjologia kiełkowania

Postprzez bananajama » 8 mar 2014, o 02:42

Witam, na forum często czytam, że do kiełkowania nie jest wymagane światło. A więc...

Kiełkowanie nasion - przerwanie spoczynku względnego jest warunkowane przez wodę tlen, temp., dla niektórych nasion światło. Kiełkowanie zaczyna się od pobierania wody, substancji budujących: białko, celuloza, skrobia mają właściwości koloidalne dzięki którym pęcznieją. Podczas pęcznienia cząsteczek wody są przyciągane i absorbowane przez micele koloidów co powoduje ich rozsuwanie i zwiększanie ich objętości. Uwodnienie łupiny nasiennej zwiększa zdolność przepuszczania tlenu niezbędnego do oddychania zarodka, uwodnienie komórki aktywują układy enzymatyczne. Zarodek wymaga dostępu energii która uwalniana jest podczas oddychania - a ono wymaga tlenu. Zalanie nasion wodą lub zbyt głęboki siew zmniejsza oddychanie i może wstrzymać kiełkowanie. :!: Kiełkowanie wymaga określonej temperatury dla większości roślin. Wrażliwość na światło wykazują tylko nasiona napęczniałe. Wpływ światła związany jest z drugim systemem fitochromów.

Fitochrom jest składnikiem systemów barwników które pochłaniają światło. odpowiedzialny za czynniki sezonowe w roś. (zakwitanie, kiełkowanie) dopasowuje rytm wzrostu i rozwoju do warunków sezonowych w danej porze roku. Jest to błękitny barwnik występuje w częściach merystematycznych, składa się z części białkowej i chromoforu (24 pierścienie pirogowe, które tworzą łańcuch otwarty, występuje w 2 postaciach: fitochromu: P660 i P730). Funkcje w wydłużaniu się pędów, w rozwoju wzroście blaszki liściowej, różnicowanie i rozwój chloroplastów, synteza protochlorofilu i karotenoidów, synteza antocyjanin.

[wiki]
Wiele roślin wykorzystuje fitochrom do określenia czasu odpowiedniego do kwitnięcie poprzez określenie dnia i nocy. Zmiany w zawartości poszczególnych form fitochromu pozwalają regulować reakcje związane z cyklem dobowym. Fitochrom reguluje również kiełkowanie nasion, wzrost wydłużeniowy siewek, wielkość i kształt liści, syntezę chlorofilu oraz prostowanie się hipokotyli lub epikotyli siewek roślin dwuliściennych. Cząsteczka fitochromu jest chromoproteiną, składa się z części białkowej połączonej z barwnikiem.

Fitochrom zawiera większość roślin, w tym wszystkie rośliny wyższe, a barwniki o bardzo podobnej budowie wykryto także u bakterii.
[/wiki]

Pochwały przyznane za post: 2
Avatar użytkownika
bananajama

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 195
Images: 143
Dołączył(a): 30 sty 2014, o 17:56
Lokalizacja: Wiedeń
Pochwały: 9
Papryki: grzeją się :)

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Fizjologia kiełkowania

Postprzez pacpaw » 15 mar 2014, o 13:57

micele koloidów.... a mówił mi ojciec - ucz się synu ucz <salut>
Avatar użytkownika
pacpaw

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 30 cze 2013, o 09:17
Lokalizacja: Poznań
Papryki:


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron