Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez karlos » 22 lut 2012, o 22:56

Możliwość jest zawsze. Ale po co martwić się na zapas?
Kondomy nie dają 100% zabezpieczenia, ale czy to jest powód aby ich nie stosować w pewnych sytuacjach? :D opowiedz sobie sam ...
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez stinger » 22 lut 2012, o 23:02

są sytuacje, że lepiej nawet z kondomami nie ryzykować :)
Avatar użytkownika
stinger

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 1
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 23:40
Lokalizacja: Metr za końcem świata :)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez aldorn » 22 lut 2012, o 23:24

A skąd masz nasiona? Z banku nasion czy allegro/inne źródło? Jak masz nasiona z drugiej ręki to może ci wyrosnąć papryka "inna" pomimo zachowania czystości gatunkowej, poczytaj temat o utrwalonych gatunkach
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez stinger » 23 lut 2012, o 02:06

aldorn napisał(a):A skąd masz nasiona? Z banku nasion czy allegro/inne źródło? Jak masz nasiona z drugiej ręki to może ci wyrosnąć papryka "inna" pomimo zachowania czystości gatunkowej, poczytaj temat o utrwalonych gatunkach

Tu chyba bardziej chodzi o to żeby mieć w następnym sezonie "czyste" nasiona i żeby nie było trzeba kupować.

Pytanie do osób, którę chodują w większych ilościach i od dłuższego czasu. Czy Wy rozdzielacie odmiany?
Avatar użytkownika
stinger

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 1
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 23:40
Lokalizacja: Metr za końcem świata :)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez aldorn » 23 lut 2012, o 09:37

To właśnie o to chodzi(a może o to również), tylko że nie każdy z tego sobie zdaje sprawę, a powinien!!!

Są odmiany, przy których człowiek nie majstrował, rosną sobie w naturze i mają się dobrze. Z tych odmian można zbierać nasionka i mieć je przez ileś pokoleń, tyle że mogą być słabsze, podatne na choroby, raczej nie przydatne do komercyjnego siewu, ale dla własnych potrzeb dadzą radę.
Są też krzyżówki, nowe papryki, które choćbyś nie wiem co robił i hodował w osobnych szklarniach każdy gatunek to i tak nie będzie to papryka jaka powinna być. Jeszcze w pierwszym pokoleniu (np. kupiłeś nasionka od Bercika a on w banku) to cechy powinny zostać jakoś tam dobrze przekazane i papryczki będą ok, ale z tego co już ty zbierzesz, to nasiona nie dadzą raczej tego co byś kupił w banku.
Wystarczy przeczytać ostatni post z pierwszej strony tego tematu:
viewtopic.php?f=19&t=657
Osobiście uważam, że burn_dat trochę przesadza pisząc, że tylko cyklony nadają się do zbierania nasion. Jakieś podstawowe gatunki egzotyczne też dadzą radę
(kwestia jakości samych nasion), cholera wie co jeszcze.
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez stinger » 23 lut 2012, o 10:32

No dobrze. Rozumiem. A czy możemy założyć, że mamy odmiany utrwalone jak jasna cholera ;) i nie chcemy żeby się mieszały, to czy nasi najbardziej doświadczeni w boju koledzy, trzymają rośliny osobno, czy nie?
Avatar użytkownika
stinger

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 1
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 23:40
Lokalizacja: Metr za końcem świata :)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez karlos » 23 lut 2012, o 11:40

przeciez bercik nie sprzedaje nasion z banku tylko z wlasnej uprawy. dzieki temu nasiona sa dobrej jakosci, o ich czystosc tez bym sie nie martwil ;)
swego czasu na allegro byly nasiona z "banku nasion" syf straszny
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez dawid_xxx9 » 23 lut 2012, o 12:12

Chcę prowadzić uprawę hobbistyczną uprawę papryczek przez xx najbliższych lat, tak więc chcę mieć wyselekcjonowane nasiona tylko czystej jakości, a te do wysiewu na przyszły rok będą pochodziły tylko z najlepszych/najbardziej plennych/najbardziej idealnych kształtem. A nie chcę żeby jakieś motyle, czy wiatr pokrzyżował moje plany z pokoleniem F1. Hmm...

Można sobie sadzić, zbierać wszystkie nasiona, jeszcze je ludziom wciskać za pieniądze, ale ja chcę coś więcej. Żeby dać od siebie jakiś wkład w dobro genetyczne papryki. Kto wie, czy po zdobyciu jakiegoś tam doświadczenia nie zachce mi się prac nad jakimiś odmianami...
W każdym bądź razie do tego mniej więcej zmierzam.
Avatar użytkownika
dawid_xxx9

NOWY
 
Posty: 30
Dołączył(a): 21 lut 2012, o 15:06
Papryki:

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez aldorn » 23 lut 2012, o 15:41

dawid_xxx9 napisał(a):...
Można sobie sadzić, zbierać wszystkie nasiona, jeszcze je ludziom wciskać za pieniądze, ale ja chcę coś więcej. Żeby dać od siebie jakiś wkład w dobro genetyczne papryki. Kto wie, czy po zdobyciu jakiegoś tam doświadczenia nie zachce mi się prac nad jakimiś odmianami...
W każdym bądź razie do tego mniej więcej zmierzam.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki, zapewne zostaniesz na forum na dłużej :)
Co do nasion od Bercika i innych, nie piszę, że się nie nadają, w ręcz przeciwnie, na taką uprawę hobbystyczną mogą być, ale należy mieć w pamięci, że nie zawsze zbieranie nasion z papryk da w kolejnym pokoleniu to co było poprzednio.
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Utrzymanie czystoiści odmiany/otrzymywanie nasion

Postprzez karlos » 23 lut 2012, o 18:41

Strasznie naiwne jest oczekiwanie od banków nasion nie wiadomo czego dobrego. Chyba co niektórzy jeszcze się nie przejechali, ale to kwestia czasu. ;)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości