Pąki kwiatowe

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Pąki kwiatowe

Postprzez artur19890320 » 25 maja 2020, o 16:56

Do kiedy można zrywać pąki kwiatowe? Zastanawiam sie czy juz nie jest za późno. Zaznaczę że dzisiaj przesadziłem do 6L donic

https://ifotos.pl/z/qqpxpwq
https://ifotos.pl/z/qqpxpse
Avatar użytkownika
artur19890320

NOWY
 
Posty: 11
Dołączył(a): 26 kwi 2020, o 14:06
Papryki: Habanero

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pąki kwiatowe

Postprzez ch4 » 26 maja 2020, o 19:14

W zależności od odmiany i wielkości papryki.
Ja zwykle obrywam pąki do połowy, a czasem nawet do końca czerwca.
Pozwalam roślinom nabrać masy zielonej i się porozkrzewiać.

U Ciebie papryki są dobrze poprzycinane i bardzo ładnie się krzewią <thumright>
Widać, że puszczają sporo nowych pędów bocznych. więc nie mam co ich obciążać kwitnieniem.
Pozwól im jeszcze ze 2-3 tygodnie się rozrosnąć, a później niech sobie kwitną do woli.

A co to jest za odmiana - habamero?
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Pąki kwiatowe

Postprzez artur19890320 » 26 maja 2020, o 20:42

Dzięki za docenienie mojego "wysiłku" jaki włożyłem w te papryczki bo jest to moja pierwsza roślina jaka kiedykolwiek miałem :) Mam jeszcze dwa pytania, 25 maja przesadziłem paprykę do większych donic i czy mogę już przyciąć pąki? Czy to nie będzie za duży szok dla rośliny? Wiesz, nowa donica plus cięcie pąkow w tak krótkim czasie. Czy lepiej poczekać kilka dni od przesadzania?
I ostatnie pytanie, najważniejsze, przycina się same pąki tzn same główki czy cała kępe pąków? Dzięki na odpowiedź, pozdrawiam:)

Odmiana Red Habanero
Avatar użytkownika
artur19890320

NOWY
 
Posty: 11
Dołączył(a): 26 kwi 2020, o 14:06
Papryki: Habanero

Re: Pąki kwiatowe

Postprzez ch4 » 27 maja 2020, o 17:49

artur19890320 napisał(a):25 maja przesadziłem paprykę do większych donic i czy mogę już przyciąć pąki? Czy to nie będzie za duży szok dla rośliny? Wiesz, nowa donica plus cięcie pąkow w tak krótkim czasie.

Nie będzie :-)
Roślina bardzo dużo energii wkłada w wytworzenie pąków, a następnie owoców.
A zatem im wcześniej się pąki takie usunie, tym więcej energii będzie mogło być spożytkowane na inne cele (rozrost rośliny).
Samo przesadzenie, nie powinno być wielkim stresem jeśli przeniosłeś bryłę korzeniową w miarę delikatnie bez szarpania i urywania korzeni.

artur19890320 napisał(a):Czy lepiej poczekać kilka dni od przesadzania?

Nie trzeba czekać.
Jeśli pąki są na tyle duże, że jesteś w stanie je dobrze uchwycić i urwać nie uszkadzając młodych wychodzących w ich pobliżu liści, to śmiało je usuwaj.
Usuwanie większych pąków lub nawet kwiatów jest też akceptowalne, ale marnujemy to, co już roślina na ich wytworzenie włożyła.

artur19890320 napisał(a):I ostatnie pytanie, najważniejsze, przycina się same pąki tzn same główki czy cała kępe pąków? Dzięki na odpowiedź, pozdrawiam:)

Można całą kępę ;-)
Jeśli oberwiesz sam pąk (główkę), to pozostała prowadząca do niego część i tak za chwilę sama odpadnie.
Ważne, aby obrywając pąki nie uszkodzić malutkich liści, bo później będą brzydkie i zniekształcone.

Wiem, że przy pierwszych papryczkach chodzi się wokół nich na paluszkach, ale papryki to naprawdę twarde rośliny i wiele błędów wybaczają.

Pozdrawiam,
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron