Wybór Między Kwadratowymi Doniczkami 1L a 2L

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Wybór Między Kwadratowymi Doniczkami 1L a 2L

Postprzez bartkos » 29 cze 2023, o 10:49

Witam!

Sadzonki pięknie rosną, obecnie w kubeczkach o pojemności 200 ml. Wkrótce będą potrzebować większych pojemników. Zastanawiam się nad zakupem kwadratowych doniczek, aby bardziej efektywnie wykorzystać powierzchnię. Waham się między doniczkami o wymiarach 11x11x12 cm (1 litr) a 11x11x21 cm (2 litry). Oba rozmiary zajmują tyle samo miejsca, ale czy warto dać sadzonkom ten dodatkowy litr ziemi, czy lepiej pozostawić je w mniejszych doniczkach do maja?
Avatar użytkownika
bartkos

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 29 cze 2023, o 10:44
Lokalizacja: Warszawa
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Wybór Między Kwadratowymi Doniczkami 1L a 2L

Postprzez HannibalLecter » 20 lip 2023, o 08:40

Coś mi nie pasuje, piszesz w czerwcu o przesadzaniu w maju :-)

Tak czy inaczej i tak docelowe doniczki powinny być o wiele większe (no nie muszą, ale zwykli śmiertelnicy jak ja nie porywają się na uprawę do końca w małych pojemnikach) ale z drugiej strony przeskok od razu do dużych pojemników może na dłużej zahamować dalszy wzrost ponieważ roślina skupi się na rozwoju bryły korzeniowej w tej nowej przestrzeni.

W moim przypadku sprawdził się proces następujący:

    Wysiew pojedynczo do małych wielodoniczek ok 100 ml.
    Przeniesione do ok. 333 ml wielodoniczek w momencie pojawienia się drugiej pary liści właściwych.
    Przeniesione do 1L doniczek gdy wypełniły te mniejsze
    Przeniesione do docelowych 15L donic gdy wypełniły te litrowe :-)

Oczywiście zaznaczam, że to mój pierwszy rok z uprawą papryk, więc bardziej doświadczeni mogą wypowiedzieć się lepiej...ale na efekty nie narzekam :-)
Avatar użytkownika
HannibalLecter

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 27 kwi 2023, o 10:12
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości